Bestuursmededeling Van Harte Ledenlijst Fair Play of een Bananenrepubliek? 28 mei 2008 86e jaargang nr. 14 Algemene Vergadering Dit is de voorlaatste Schakel van het seizoen 2007-2008. De jaarlijkse Algemene Vergadering wordt doorgaans gehouden op de laatste donderdag van juni. Dit jaar is dat donderdag 26 juni 2007. Op die avond staat echter de halve finale van de aankomende Europese Kampioenschappen voet bal gepland en de aansluitende weken is een aantal bestuursleden gedurende de maand juli op vakantie. Daarom heeft het bestuur besloten dit jaar de jaarvergadering uit te schrijven voor de eerste donderdag van augustus. De Algemene Vergadering seizoen 2007-2008 is derhalve op don derdag 7 augustus 2008. De laatste Schakel van het seizoen 2007-2008 verschijnt op woensdag 23 juli 2008. Daarin o.a. de Agenda van de Algemene Vergadering en het Jaarverslag van de secretaris. Geboren op 18 mei: Milan zoon van John en Denise van Lottum. Namens de AFC onze hartelijke gelukwensen aan de trotse ouders Adreswijziging: Job Swens, pupil, Diepenbrockstraat 18, 1077 VZ Amsterdam, lidnr. 8200. Irving Waas, Hogewerf 48, 1082 E Amsterdam, lidnr. 7915. Mitchel Ramsahai, Apollolaan 79 A3, 177 AK Amsterdam, lidnr 4827. R. de Jong, Bolestein 80 A, 1081 CW Amsterdam, lidnr. 9405. Dennis Tjepkema, Singel 298 B, 1016 AD Amsterdam, lidnr. 9949. Mick van der Ley, Javastraat 38 1094 HJ Amsterdam, lidnr. 8049. Jerry Bouterse, Salamander 73,1187 BS Amstelveen, lidnr. 4292. Mevr. A. Scheepstra van der Maar, Agememnonstraat 3 hs., 1076 LN Amsterdam, lidnr. 9212. Van Werkend Lid naar Donateur: Adriaan Jeukens (was 7755 wordt 9955). Van Donateur naar Werkend Lid: Ricky Testa La Muta (was 9943 wordt 6240). 31 Mei is het zover: dan vindt de definitieve stemming plaats over de Topklasse. De 60 landelijk afgevaardigden laten weten of zij het met het voorstel van de KNVB eens zijn om het amateurvoet bal in Nederland verder te piramidiseren. De meerderheid van de amateurverenigingen blijkt, ondanks heel wat PR van de KNVB leiding, de plannen te verwerpen. Als de landelijk afgevaardigden stemmen conform de stemuitslag in de districten is het voorstel van tafel en kan, indien daar behoefte aan is, nagedacht worden over een plan waarover de clubs wel enthou siast zijn. Een tussenvariant zou zijn om op dit moment wèl akkoord te gaan met de uitbreiding van de lagere klassen van 12 naar 14. Hoewel de landelijk afgevaardigden stemmen op basis van hun eigen verantwoordelijkheid ligt het zeer voor de hand dat zij stemmen conform de uitslag in hun district. De vraag is nu: hoe recht zijn de ruggen van de landelijk afgevaardigden? Je zou mogen verwachten kaarsrecht. De afgevaardigden die ik ge sproken heb voldoen volledig aan deze eis. Toch denken sommige bondsofficials daar, zo lijkt het, toch iets genuanceerder over. Het verschil tussen voor en tegen moet met enig lobbywerk wel te over bruggen zijn. Zou het echt zo gaan? Als in een bananenrepubliek? Het is niet te hopen. Dit niet alleen vanuit het oogpunt van fair play, maar juist ook vanuit de verwachting dat onderhavig voorstel meer frus treert dan zal stimuleren, meer afbreekt dan zal optimaliseren. De KNVB leiding zou er dan ook goed aan doen, los van de in acht te nemen democratische beginselen, het meerderheidsstandpunt te eer biedigen en het voorstel in deze vorm van tafel te halen. Wanneer 1. een overdaad aan PR (met als hoogte- resp. dieptepunt de vlak voor de stemming in de districten gedraaide propagandafilm, waarbij de voorzitter van het amateurvoetbal aan het eind dringend verzoekt voor te stemmen) én 2. een koppelverkoop van de Topklasse met een uit breiding van de klassen van 12 naar 14, tenslotte niet de gewenste meerderheid oplevert, kan het bestuur van de KNVB niet anders dan zo handelen. In de afgelopen tijd zijn alle bezwaren tegen de Topklasse uitgebreid gewisseld. Een onlangs verschenen artikel vat, naar aanleiding van het massieve protest in het district Oost, alle argumenten goed samen (zie bijlage). Twee bezwaren kunnen echter niet genoeg genoemd worden. 1Het feit dat de zaterdagverenigingen bepalen op welke dag er ge speeld moet worden. Dit dictaat kan anno 2008 niet door de maat schappelijke beugel. De ongelijke behandeling van de zaterdag- en zondagclubs is in strijd met de wet- en regelgeving in ons land. De commissie gelijke behandeling zal zeker deze mening zijn toegedaan. Teruggrijpen op een oude bepaling in het KNVB reglement is op z'n minst dubieus. Het gaat hier immers om een situatie die zich inciden teel voordeed. In de nieuwe situatie wordt het zondagvoetbal op ernstige wijze aan getast. Zij die om religieuze reden of door werkomstandigheden juist voor een zondagclub hebben gekozen worden bijzonder gedupeerd. Dat geldt ook voor de organisatie en het karakter van de zondagclubs. 2. De 'echte problemen' zijn te lokaliseren in de Jupiler League, niet in de regionaal goed gespreide Hoofdklassen. Met dit voorstel worden de problemen van de Jupiler League niet opgelost. Integendeel. De voorgestelde Topklasse zal de Jupiler League verder uithollen. Als het goed is zijn BVO's en Hoofdklasse verenigingen onvergelijkbare grootheden. Als ze te veel op elkaar gaan lijken gaan betreffende BVO's aan armlastigheid over de kop en de op status en avontuur beluste Hoofdklasse verenigingen op den duur aan financiële lasten ten onder. 'L'histoire se repète', als we niet oppassen. Tegen de achtergrond van dit alles is het oprecht te hopen dat op 31 mei as. het voorstel op grond van democratische overwegingen en met name op basis van inhoudelijke argumenten van tafel verdwijnt en dat voor- en tegenstanders de handen ineen slaan om te komen tot een voorstel waar wèl een breed draagvlak voor bestaat. Bestuur AFC Machiel van der Woude, voorzitter AFC Bi jlage: Bezwaren Topklasse - Onduidelijke degradatieregeling tussen hoofdklasse en Topklasse. - Zaterdagclubs mogen aanvangstijdstip tussen 14.30 en 19.30 uur zaterdag bepalen. - Zondagclubs móeten op zaterdag spelen, zaterdagclubs niet op zondag. - Amateurtak levert arbitrage (50 arbiters) én vierde official, dat gaat ten koste van de kwaliteit bij de amateurs. - KNVB wil Topklassers helpen met lichtinstallatie, andere voetbalclubs willen ook wel een lichtinstallatie. - Algehele daling van het niveau vanwege versterkte promotieregelingen om de klassen bovenin te laten vollopen; 75 procent van de clubs speelt lager. - Verbetering voetbalpiramide aan de bovenkant gaat ten koste van de onder kant; vierde, vijfde en zesde klasse. De vierde en vijfde klasse zondag gaat van 8 naar 6 poules, vierde klasse zaterdag van 5 naar 4. Daardoor worden de reisafstanden groter en neemt het aantal derby's (een trekpleister voor bezoe kers) af. Dat is financieel minder aantrekkelijk. - Er is nauwelijks gediscussieerd over voor- en nadelen van 14 clubs per com petitie, met name over de vraag of dat ook voor lagere klassen wenselijk is. bron: de Gelderlander 3

Schakels (clubbladen) | 2008 | | pagina 3