MIXED PICKLES V 16 april 2008 86e jaargang nr. 12 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 309) w.adriaansz@zonnet.nl en www .home .zonnet .nlAv .adriaansz INFORMATIE In deze hectische tijd van onverbiddelijke communicatie trof Pickelaar het - om het maar bedremmeld weer te geven - in de afgelopen weken niet echt optimaal in zijn verhouding tot AFC. Toegegeven: hij zit bepaald niet dagelijks met zijn zware hoofd voor het internetscherm. En zo miste hij op donderdagavond 27 maart de ingelaste wedstrijd Hollandia-AFC (2-0). Normaliter is Pickelaar 'thuis en uit' van de partij en blijk baar kwam er niemand op het idee hem even in te seinen. Het was de voorbode van een week met informatiemanco. Want wat er ook door Pickelaars brievenbus werd geschoven: de AFC-Schakel was daar niet bij en omdat alle (goede en) slechte dingen uit drie delen bestaan bleek bij AFC-Haaglandia (2-2) ook nog 'AFC-thuis' te ontbreken. Geen goede zaak, die - geluk bij een ongeluk - aan de perstafel niet tot veel brok ken leidde, want het voor te lichten journaille was zeer beperkt aangetreden. Hetgeen niet wegneemt, dat aldus de zin van een geavanceerd communicatiesysteem - ook binnen de beperkte wereld van AFC - blijkbaar niet manifest is. Het stelde Pickelaar teleur. CITAAT "Kan iemand mij zeggen wat de zin van zin is"? (Mr. Henne Boskamp, advocaat, 1936-1987; speler/captain van AFC 1 1955/1961). RIDDERLIJK De Zilveren Ploeg van AFC. bestaande uit leden die tenminste 25 jaar lid zijn, dateert van 1950 en werd gesticht door Max de Bruin (destijds Sr). Jaarlijks komen de ploegleden op de eerste vrijdagavond van november voor een hap en een snap bijeen in het clubhuis. Aanmerkelijk jeugdiger is de Ridderschaar van AFC, bestaande uit leden die tenminste 50 jaar lid zijn. Initiatiefnemer daarvan was in 2006 Max de Bruin (thans Sr; in 1950 nog Jr). Op de eerste donderdag van april komen de ridders - die het uiteraard wat rustiger aandoen - rond het middaguur in het clubhuis bijeen voor een lunch met wat versnaperwerk. Donderdag 1 april j.l. was dat de derde keer en het woord 'traditie' mag dus inmiddels uitgesproken worden. De Ridderschare telde op dat moment 68 edelen, waarvan er 49 aanwezig waren. Voor de volledigheid: Rein Akkerman Sr, Wouter Amesz, Ton Balk, Bob v.d. Bergh, Henk v.d. Bergh, Hans de Bie, Johan de Bie, Rik de Boer, Cees Bouwens, Willy Brommelkamp, Max de Bruin, Ger van Caspel, Coen Colijn, Jan van Dijk, Robert Domhof, Jaap Draisma, Peter v.d Heijdt, Hans Honsdrecht, George Horn, Jos Kemna, Frits van Klinken, Nol Kuikens, Jan-Hein Lans, Rolf Leeser, Jos Lonnee, Hans Loonstijn, Jacques Mellegers, Paul Meyer, Dick Moesbergen, Bob Nese- ker, Tom Nooy, Willem van Oort, Pickelaar, Gerard van Poorten, Arthur Reddering, Roel Ridderikhoff, Hans Rodenburg, Hans Rooze, Chris Schroder, Gerrie Smit, Donald Speelman, Tom Swart, Cas Tromp, Jip Vogel, George Wijnand, Hans de Wijs Sr, Bob Wildeboer, Jaap Wild schut en Hans Woudstra. Niet alle ridders wonen om de hoek. Van verre kwamen Domhof (Capelle a/d IJssel), Draisma (Zwolle), Lonnee (Bleiswijk), Swart (Neede) en Wildeboer (Enschede). Van heinde kwam nagenoeg de helft van de overige aanwezigen; met de aantekening dat de drie in Castricum woonach tige ridders allen aanzaten. Geen gezelschap zonder bestuur. In de Ridderschare hebben Max de Bruin, Hans Honsdrecht en Johan de Bie de macht gegrepen; zoals dat ridders betaamt. BROEDERSCHAP Lang geleden, toen lichamelijke oefening nog aan de man (en vrouw) moest worden gebracht, gold de wervende slogan "Sport verbroedert". In die zin beijverde Pierre de Coubertin zich bij het ontstaan van het Internationaal Olympisch Comité in 1894 om in de geest van de oude Grieken tot een wereldbroederschap te komen met de leuze "Deelnemen is belangrijker dan winnen". Van dat hoge idealisme is niet veel terecht geko men. En toch stiet Pickelaar recent op een onvermoede sportieve broederschap. In de naoorlogse jaren bevochten AFC en KFC elkaar in historische duels, waaraan de herinnering nog lang stand hield. In seizoen 1958/1959 streed Bram Jansen aan AFC-zijde en Jan Baljet aan Zaanse kant. Na voltooide maatschappelijke opleiding en beëindiging van de voetbaljaren, gingen zij varen en -toeval of niet - op de Willem Barentsz troffen zij elkaar in verschillende werkdisciplines. Inmiddels zijn de heren gepensi oneerd. maar door de jaren heen bleven zij contact houden. Bram Jansen woont tegenwoordig in Zutphen en heeft de weg naar AFC hervonden Jan Baljet streek in Apeldoorn neer en - jawel - op 30 maart j.l. kwamen de oude strijdmakkers broederlijk naar AFC-Haaglandia op Goed Genoeg waar zij een goede dag beleefden in gesprekken met onder meer commissie- en bestuursleden. "Sport verbroedert" bleek nog houd baar. OMWENTELING Als Pickelaar goed geïnformeerd is - hetgeen doorgaans het geval is - gaat Sjoerd Jens (nummer 10) in verband met zijn geneeskundige oplei ding en bestemming Amsterdam en AFC weer verlaten. Goed voor Sjoerd en spijtig voor AFC, waarin hij - hoewel bescheiden ogend - zich ontwikkelde tot de in het oog springende atleet. Het begon in Rijswijk, waar Sjoerd Jens tegen Haaglandia 2 van de 6 doepunten maakte en die tweemaal liet volgen door een onvervalste salto. Vanaf die dag hoopte Pickelaar iedere keer op nog meer treffers met het daarop volgende cir cuskunstje. Door blessureleed kwam daar enige tijd de klad in. Pickelaar zag hem vervolgens wel weer scoren, maar de bijbehorende duikeling bleef achterwege. Maar opeens, op Goed Genoeg, ja hoor... daar was hij weer: goal en hopla de zwerkrotatie. Bij Argon in Mijdrecht scoorde hij een sublieme openingsgoal, diagonaal van afstand. Pickelaar meende een kopbal gezien te hebben (en hij was niet de enige), maar het bleek een omhaal geweest te zijn. Gevolgd door, ja door wat eigenlijk, want Sjoerd J. werd daarop door toegesnel de knuffelende teamgenoten aan het publieke oog onttrokken. Er waren AFC-ers aanwezig, die salto's voor- en achterover waargenomen heb ben. Pickelaar meende een ingezette poging tot voorover gezien te hebben, met - noodgedwongen - toch een handje aan de grond? Mythe en waarheid zullen elkaar blijvend tegenspreken. In Heemskerk bij ADO '20 scoorde Jens na rust de eerste tegentreffer, maar de salto bij kunstlicht bleef helaas uit. Wat Pickelaar niet van zich kan afzetten is de gedachte, dat een aanstaand medicus ooit met een eerste salto mortalo het risico heeft gelopen zeer onfortuinlijk neer te komen; om het maar voorzichtig te zeggen. Sjoerd Jens: Pickelaar zal hem gaan missen... 13

Schakels (clubbladen) | 2008 | | pagina 13