M Medische commissie Zondag 1 >:<- r In de greep van griep!? 26 maart 2008 86e jaargang nr. 11 De griepepidemie welke elk jaar in de winter de kop op steekt is reeds alom aanwezig. Maar over welke winter hebben we het eigenlijk? Immers de huidige kwakkel temperatuur nodigt zeker niet uit om een dikke jas en das te dragen, laat staan zoals vroeger, een krant tegen de borst. Maar mogelijk sluipt daarjuist het probleem in, door toch iets te dun gekleed te gaan. We zijn toch allemaal weieens twee tot drie keer per jaar verkouden, wat een gewone luchtwegen infectie ople vert. Sporters staan bij virale infecties juist continue in wankel even wicht. Immers met hele team bijeen in de kleedkamer, hoesten, niezen of uiterst hartelijk handen schudden, wat kan leiden tot algemene verspreiding van een virus wat we immers allemaal bij ons dragen. Verminderd onze weerstand, dan kunnen we eenvoudig een verkoud heid tot zelfs griep oplopen. Onze sportarts Lex Swaan schetst voor ons een duidelijk beeld. Heeft sport invloed op onze weerstand en kan je met een infectieziek te sporten? Regelmatig sporten verhoogt de weerstand. Griep wordt veroorzaakt door het influenza virus, en gaat gepaard met hoge koorts, algemene malaise, inclusief de spieren. Aangezien het hart ook uit spierweefsel bestaat, wordt de functie hiervan ook aangetast. Hierdoor kunnen z.g. hartritmestoornissen ontstaan, die ook bij enke le Nederlandse topsporters fatale gevolgen hadden. Jonge sporters worden nogal eens getroffen door de ziekte van Pfeiffer. Ook deze aandoening wordt veroorzaakt door een virus. Echter het herstel hiervan neemt gemiddeld veel langer in beslag dan bij griep. Interven tie van de huisarts is zeker gewenst en enkele weken volkomen rust ondersteund door een bloedonderzoek zal worden aangewend. Dus nogmaals: 1Verkoudheid en griep kun je niet even uitzweten. 2. Een virale infectie dien je goed uit te zieken. Algemeen geldt, 3 dagen koorts, ook 3 dagen gewacht alvorens rustig weer te gaan sporten. 3.Bij koorts en algemene spiermalaise, is door verhoogde hartslag afgeraden te sporten in welke vorm dan ook. 4. Bij virale darminfecties, welke diarree veroorzaken geldt een abso luut sportverbod. 5. Bij een simpele neusverkoudheid, zere keel, hoesten of een loop neus, kan laag intensief worden gesport. 6De beslissing om al of niet te gaan sporten neem je vóór dat je koortsremmende middelen neemt. 7. Alleen bij lokale klachten als hoofdpijn, mag een pijnstiller worden genomen. 8. Indien verkoudheid leidt tot sinusitis (voorhoofd/bijholte ontste king) is sporten afgeraden. 9. Ook bij bronchitis NIET sporten, dit omdat de longfunctie gestoord is en zuurstofopname belemmerd wordt en vaak een antibiotica kuur moet worden voorgeschreven. N.B. Dus met andere woorden, geef bij griep je lichaam voldoende rust en neem gewoon een lekkere neut!? Voor A.F.C.ers bestaat het maandagavond inloopspreekuur in de fysiopraktijk van Nijenrodeweg 914 Vragen richten aan: wim.crouwel@xs4all.nl Lex Swaan(arts) tel: 020-6731337 Fysiotherapeuten; Wim Crouwel/Frank Tilmans tel: 020-6440070 Verzorger A-selectie. Co GroszeNipper tel: 06 44352970 24 maart: Hollandia - AFC afgelast 22 maart: DWS - AFC 1 - 0 "Ruiken aan de Topklasse Vorig seizoen werd AZ bijna kampioen. Dit seizoen moet de ploeg nog behoorlijk z'n best doen om niet te degraderen. Toen wij begonnen aan het voetbalseizoen in Maastricht wonnen we alle wedstrijden. De eerste competitie wedstrijd tegen VUC wonnen we ook. Het zag er allemaal goed uit en we waren allemaal optimistisch. We deden lang mee bovenin. Een seizoen is echter lang. Vergelijk het met een Golfbaan. Je kunt 8 "holes" geweldig spelen maar dan opeens sla je de bal in de bunker, in het water of net naast het putje. Je gaat aan jezelf twijfelen en dan sluipt er iets in je spel dat zeker tot hole 14 duurt voordat je er weer overheen bent en je score is verloren Vandaag uit bij DWS. Wij zwaar gehavend door de blessures van Robert Gehring en Wout Meulemans. Dan ga je er minder optimis tisch in en dan weet je tevens dat DWS "in the winning mood" ver keerd na winst bij Haaglandia een week eerder. Tevens speel je tegen de nieuwe trainer Cor ten Bosch. Tijdstip van aanvang: zaterdagmiddag 17.00uur dus even ruiken aan de komst van de Topklasse. We begonnen onrustig. Weinig controle en vaak snel de bal veroveren maar direct weer ingeleveren. Direct duidelijk dat je niet zonder Robert en Wout tegelijk kunt. Ieder orkest heeft een dirigent. Een verbouwing doe je niet zonder aannemer en autorijden is tegenwoor dig nauwelijks nog mogelijk zonder Tom Tom. Vandaag speelden we zonder controle, zonder dirigent, zonder enige vorm van structuur en had ik geen enkel moment het gevoel dat we "in charge" waren". Het was daarnaast somber en koud weer en er waren meer AFC'ers langs de kant dan DWS supporters... Tot aan de rust niets te melden. Raymond moest een aantal keren ingrijpen maar met zijn talent geen probleem. Verder haalde niet één speler z'n normale niveau. In de rust in de bestuurskamer keken we naar de foto's aan de muur. Eén ervan het grote DWS van weleer in een vol Olympisch Stadion. Wat een contrast met nu. Ik hoopte op een warme kop soep maar alleen een kopje koffie. Eén van de uiterst vriendelijke DWS bestuursleden stond op en liep naar de bar en haalde een fles cognac tevoorschijn. We hebben samen getoast op een betere 2e helft alsof we weer moesten beginnen aan het vervolg van een schaatstocht in de vrieskou. De 2e helft wel een stuk beter van onze kant. Laurens Samsom op het middenveld en zowaar iets meer structuur en controle. Eerlijk is eerlijk: DWS is echt een mindere ploeg waar je normaal gesproken van moet winnen. Vooral hun verdediging is kwetsbaar en met een beetje meer strijd en geluk mag je daar niet verliezen. En toch gebeurt het. Weinig tot geen goede uitgespeelde kansen. Een aantal matige 5

Schakels (clubbladen) | 2008 | | pagina 5