AFCoryfee: Rik de Boer! Werd in 1990 benoemd tot Lid Van Verdienste. Dat was voor hem geen enkele reden om te stoppen met zijn activiteiten voor de club. De nog altijd actieve, Rik de Boer, dit jaar 50 jaar lid!, aan het woord. Vraag: Vanwaar de drijfveer om al decennialang zo actief te blijven voorde club? Antwoord: Heel simpel. AFC was; is en blijft een heel leuke club om je voor in te zetten. Het gaat als het ware vanzelf. Je ziet wel dat de club zoveel groter is geworden. Ik kom net aanlopen, noot samen steller: woensdagmiddag om 4 uur), al die mensen op het park, ik ken ze niet, maar dat is andersom natuurlijk ook het geval. Dat was vroe ger anders. Als je op het park kwam, kende je iedereen en in ieder geval als je hem tegenkwam, was het: 'Dag meneer Kappelhoff". Ik zeg niet dat het allemaal minder is geworden. Nee, gewoon anders. Niet beter, niet minder. Dat geldt ook voor het Eerste. Vroeger kende je ze allemaal. Het Eerste blijft natuurlijk wel ons vlaggenschip. Ik blijf het op de voet volgen. Clubtrouw betekende dat als je uitgevoet- bald was, je toch bij de club betrokken bleef. Ik heb nooit de top gehaald, dan krijg je toch een andere visie op de club. Het sociale wordt dan veel belangrijker dan het prestatieve. Op het veld is mijn bijdrage aan de club dan misschien niet zo groot geweest, maar op andere terreinen heb ik dat blijkbaar wel gecompenseerd. Lachend) Wat wil je, ik had de gouden generatie voor me als voetballer, niet alleen in de junioren, ook bij de senioren. Spelers als Jos Kemna, Nol Kuikens, Jaap Draisma, Ben Slaap en de broertjes Geus, om een paar te noemen. Maar eerlijk gezegd, ik was nou niet wat je noemt een begenadigde voetballer, moest het meer van mijn inzet hebben. Het echte AFC gevoel heb ik toch wel het meest bij mijn clubje binnen de club, namelijk Twee voor Twaalf. Vraag: Ook al heb de top in AFC niet gehaald, dan moet er toch wel één en ander te vertellen zijn over je voetbalwederwaardigheden Antwoord: Ja, bijvoorbeeld het kampioenschap met de B3 in het seizoen 1958-1959. Ik heb de foto van dat elftal meegenomen. Met de gebroeders Rooschenschoon; Wouter Amesz; Frank Reddering; Ger van Caspel en de inmiddels overleden Dick Susan en Dolf Oostra. Het is opvallend hoeveel spelers van dit team AFC altijd trouw zijn gebleven. In de senioren ongeveer 16 jaar met dezelfde ploeg ge speeld. Hoogtepunten waren de diverse kampioenschappen, zo'n zeven keer. Vooral die met het Vijfdein 1970 in de reserve le klasse AVB staat me nog bij. Met het Vijfde ooit met een behoorlijk groot artikel de krant gehaald, met elftalfoto en al, maar dan wel in een Duitse. We waren aanwezig op een toernooi in Hamburg, vandaar. Misschien de mooiste tijd was toch wel met het Tiende, zeer veel gezelligheid! Vraag: Je werd in 1990 benoemd tot Lid van Verdienste. Dan heb je dus één en ander gedaan voor de club. Je drijfveer om actief te zijn, heb je verteld, maar wat heb je zoal gedaan? Antwoord: Via Hans de Wijs ben ik in 1979 in de B commissie ge komen. Eén jaar na het 100 Jarig bestaan vond ik het welletjes. Ik wou in feite al in 1995 stoppen, maar vond dat een beetje, ja hoe moet ik dat zeggen, een gebaar. Zo van oké alle festiviteiten zijn geweest en nu nok ik ermee. Daarom ben ik toch nog een jaartje door gegaan, om alles weer op gang te brengen. Naast het toernooi ter gelegenheid van 18 april 2007 85e jaargang nr. 12 het 100 Jarig bestaan, heb ik in 1988 in navolging van de 'Sixes' de aanzet mogen geven voor de 'Bixes'. Een toernooi aan het eind van het seizoen voor de lagere seniorenteams, later de 'B-cup' genaamd. Een onderling toernooi, met alle bijbehorende rivaliteiten tussen de teams, gezellig napraten over het voorbije seizoen en een gezamenlij ke maaltijd als afsluiting. Dit toernooi is uiteindelijk een nieuwe traditie geworden en dat is een resultaat om met enige trots op terug te zien. Wat ons niet altijd in dank werd afgenomen, is, dat we bijvoor beeld het Veertiende op het Hoofdveld lieten spelen. Als je altijd op een achteraf veld moet spelen, is dat toch prachtig! Nogmaals mijn benoeming tot Lid van Verdienste was voor mij geen enkele reden om te stoppen. Ik vond het gewoon veel te leuk om te doen. Echter het altijd maar weer een elftal bij elkaar te moeten bellen, werd me op een goed moment toch teveel. Na 16 jaar was het mooi geweest. Trou wens als B commissie hebben we wel altijd voor onze positie in de club moeten knokken. Ik kan niet anders zeggen dat mijn opvolger Frans Jüch het indertijd met veel inzet prima heeft doorgezet. Zo ben ik ook in de Kascommissie gekomen. Tijdens de Ledenvergadering in 2000 was een lid aan de beurt om af te treden. Niemand in de zaal die zijn vinger opstak, dus deed ik het maar. In 2004 was het mijn beurt om af te treden. Vraag: En dan komen we toch weer bij de Archiefcommissie. Je bent al sinds 1992 lid van deze commissie. Wat is daar zo speciaal aan om het zo lang vol te houden? Antwoord: Dat heeft alles te maken met mijn belangstelling voor geschiedenis. Dat heb ik al vanaf mijn jeugd. Vroeger heb ik zelfs een plakboek bijgehouden van zowel mijn eigen voetbal als van het Eer ste. Foto's, krantenartikelen, noem he tmaar op, alles verzamelde ik tijdens de jaren van 1957 tot 1985. noot samensteller: een werkelijk prachtig plakboek, moet zeker in het Archief opgenomen worden). Ik kan nu ook de verhalen van mijn schoonvader Roel van Nek, op het moment van zijn overlijden in 2004 79 jaar lid van AFC, controleren. Ik heb mijn vrouw Els op een AFC feest leren kennen, toen waren er nog leuke feesten. noot samensteller: dit zal zoon Rogier niet leuk vinden. Hij is namelijk medeorganisator van het komende feest op 20 april. Hoezo andere tijdenVader en moeder van Nek vonden het prachtig dat hun dochter met een AFC'er thuis kwam. Aan tafel werd over niets anders dan over AFC gesproken. Laten die verhalen van mijn schoonvader nou toch kloppen ook. Ja natuurlijk, wel even in het Archief gecontroleerd. Zoals je ziet een echt AFC nest, want zoon Rogier is inmiddels ook al weer 20 jaar lid! Vraag: Maar als ik het goed begrepen heb, ben je al weer tot een nieuwe commissie toegetreden? Antwoord: Nou commissie? Samem met Bob Neseker doen wij on dersteunend werk voor het bestuur bij het ontwerp van het nieuwe clubhuis. Van huis uit ben ik bouwkundige. Mijn werkgever Bouw fonds is, na enig aandringen van mijn kant, ook AFC vriendelijk bedrijf geworden. Ik ken het wereldje van het opzetten en uitvoeren van bouwprojecten. Mijn schoonvader zat, geloof het of niet ook in de bouw. Heeft nog eens de tribune gerepareerd. De nota in het Ar chief gevonden. Het nieuwe clubhuis wordt groots opgezet. Mijn mening is dat je wel de sfeer van AFC er in terug moet kunnen vin den. Als je nu op zondag na de wedstrijd van het Eerste in het club huis om je heen kijkt, dan zie je het open karakter van de club. De Bestuurstafel is niet in een aparte ruimte afgezonderd, de spelers zijn gewoon benaderbaar en zijn niet weggestopt in een spelershome. Dat moet naar mijn mening wel zo blijven. We moeten wel AFC blijven! Laatste vraag: Wat zou je nog willen toevoegen aan dit gesprek? Antwoord: Nog steeds heb ik het idee en dat hebben mijn medecom missieleden al eerder aangegeven, dat er meer met de DVD over lOOjarig bestaan gedaan had kunnen worden. Misschien verplichte kost voor de nieuwe leden? Hoewel ik betwijfel of de jeugd geïnteres seerd is in de geschiedenis van AFC. Misschien moeten we daarvoor een aangepaste dvd laten maken? Als achtergrond materiaal is met een dergelijke dvd natuurlijk veel meer mogelijk dan met een boek. Over achtergrond materiaal gesproken. Ik moet straks naar AT5 om op hun verzoek de DVD te brengen. Je weet maar nooit of AFC kam pioen wordt. Zijn ze in ieder geval goed voorbereid. Samensteller: André Wijnand 16

Schakels (clubbladen) | 2007 | | pagina 16