Medische commissie Trainingsstage A-selectie op Gran Canaria 24 januari 2007 85e jaargang nr. Voor A.F.C.ers is iedere maandagavond een gratis inloopspreek uur in de fysiopraktijk van Nijenrodeweg 914 tussen 19.00-20.00 uur De medische commissie bestaat uit:: Arts: Lex Swaan, tel. 020-6731337 Fysiotherapeuten: Wim Crouwel (voorzitter, wim.crouwel@xs4all.nl) en Frank Tilmans tel. 020-6440070 Verzorger/masseur A-selectie: Co Groszenipper tel. 06-44352970 A.F.C. denkt aan uw hart! Als voetbalvereniging neemt A.F.C. het voortouw om een AED aan te schaffen. Een wat? Een Automatische Externe Defülibrator. Het komt vaker voor dan je denkt: een acute hartstilstand. Als het gebeurt, breekt vaak paniek uit omdat er snel moet worden gehandeld en een dokter niet altijd in de buurt is. Wat is een acute hartstilstand, en hoe kun je die herkennen? Het is te herkennen omdat iemand plotse ling in elkaar zakt. Herkenbaar is dan vaak een soort snurkende ademhaling en is diegene volledig buiten bewustzijn. Het is belang rijk te weten of er nog ademhaling is, door bijvoorbeeld als test een hand voor de mond te houden. Ook om enig hartactie waar te nemen aan de halsslagader. Hoe kan het gebeuren? Meestel heeft het met een fatale hartritmestoornis te maken. Normaal gesproken is er een gecoördineerde hartprikkel, maar bij een hartstilstand is deze prikkel dermate chaotisch dat de hartkamers niet meer tot contractie komen, waardoor het hart geen bloed meer uitpompt. Het hart vibreert nog wel, maar pompt niet meer, waardoor er geen zuurstof meer door het lichaam wordt vervoerd. Reeds na enkele minuten afwezigheid van zuurstof kan hersendood plaatsvinden. Dus er moet direct actie wor den ondernomen. Wat moet er dan gebeuren? Een combinatie van beademing en hartmassage. Daarnaast moet zo snel mogelijk de GG-en GD gewaarschuwd worden, en direct het AED apparaat worden aangesloten waarmee de ritmestoornis onge daan kan worden gemaakt. Dit apparaat functioneert automatisch en kan bij AFC ook door leken worden gebruikt. Hoe vaak gebeurt het? Een voorzichtige schatting gaat uit van 150 a 200 keer per jaar. Voorbeelden? Miklós Féhrer(Benfica), Johan Serginho(Brazilië), David Di Tomasso(FC Utrecht), Johan Sermon en Stef Verm- aut(België) en dan heb ik het niet eens over enkele van onze eigen A.F.C. Ereleden welke door een acute hartstilstand langs de lijn wer den getroffen. Vaak blijkt dat achteraf reeds signalen zichtbaar waren, bijvoorbeeld door hartritmestoornissen maar ook van familiaire aard.. De medische commissie heeft van harte aanbevolen dit levensreddend Automatisch Externe Defibrillator bij A.F.C. aan te schaffen en te vens de para-medische dienst en alle trainers en begeleiders een ver korte cursus aan te bieden. Een rekenvoorbeeld waarom AED ver antwoord is? Bij AFC spelen 102 teams in de reguliere competitie, waarvan elk weekend 51 teams maal 16 spelers dus 816. Er komen ook 51 bezoekende elftallen(samen 1632), reken daarbij het aantal toeschouwers welke per weekend bij AFC van voetbal genieten, dus rondom 3000 personen maken wekelijks gebruik van onze faciliteiten. Dit artikel heeft als bron "Voetbal is ons leven" uit het december nummer 2006, De Bal, geschreven door dr. Han Inklaar, sportarts bij het Sportmedisch Centrum van de K.N.V.B. Trainingskamp Gran Canaria 2007 Zaterdagochtend, 03.15. De vertrekhal van Schiphol druppelt lang zaam vol met een dertigtal slaperige mannen in jasje dasje. De komende 5 dagen staan voor hen in het teken van een trainings kamp op het zonnige Gran Canaria, ter voorbereiding van de 2e sei zoenshelft van de Hoofdklasse A. Murat Böke, Mike van Dord, Joey Esionye en Mauri Cabeza reisden helaas niet af naar de Canarische eilanden wegens werk of studiever plichtingen. Navraag bij onze clubstatisticus Chris Schroder leert ons dat dit al weer de 18e keer is dat de gehele selectie naar deze eilandengroep ten westen van Marokko en de Sahara afreist. De thuisbasis voor het trainingskamp was voor de 2e maal het Riu Clubhotel Gran Canaria. Dit all-inclusive hotel bleek vorig jaar een ware upgrade te zijn ten opzichte van het oude vertrouwde BuenA- ventura, ondanks dat de Pacha niet meer om de hoek ligt en Wasser- ball helaas niet tot het animatieprogramma behoort. Waar vorig seizoen de eerste seizoenshelft in mineur werd afgesloten en het nog wel eens ontbrak aan de juiste teamspirit, is de huidige selectie echter al een hecht collectief. Dit heeft geresulteerd in een 2e plek op de ranglijst en dus een uitstekende uitgangspositie voor de 2e seizoenshelft. Genoeg redenen om dit trainingskamp naar een nog hoger niveau te brengen. Door onze captain Robert Gehring uitstekend verwoord: "Gran Canaria moetje niet meemaken, maar juist beleven..." Dag 1 Traditioneel was er op de laatste training voor het trainingskamp het bekende programmaboekje uitgedeeld. Wederom heb ik mij rot ge zocht naar Gil zeep, maar niet gevonden. Google bood ook geen uitkomst, alleen dat wanneer je het drinkt, je er doodziek van kan worden. Mocht je het toch vinden en meenemen in je handbagage, dan dien je tegenwoordig wel rekening te houden met een aantal reisvoorwaarden, waar men op Schiphol uitgebreid over wordt geïn formeerd. Tom Clobus heeft echter kennelijk staan snurken voor de controle en mocht zijn 2 gelpotten, "luggies" en tandpasta's met een straatwaarde van zo'n 150 euro regelrecht in de prullenbak gooien. Na een vlucht van ongeveer 4,5 uur, waarbij de meeste onder ons de oogjes toeknepen, kwamen wij aan op een zonnig Gran Canaria. De komende dagen zal het kwik tussen de 21 en 24 graden schommelen, dus zeker geen straf. Bij aankomst in het hotel werden de kamers toegewezen en de welbe kende polsbandjes uitgedeeld wat mogelijkheid biedt tot onbeperkt eten en drinken. Voor het vertrek naar de le training bleek kennelijk dat Tom Clobus en Ruben Wilson de klok nog niet een uur hadden teruggezet, beiden stapten namelijk te laat de bus in. Met andere woorden, de eerste boetes waren binnen, welke bestemd zijn voor de consumpties in de Pacha. De training werd afgewerkt op het kunstgras van CF Casa Pastorales en stond in het teken van een Shuttle Run Test en een partij tussen 'Jong en Oud'. De telling voor 2007 stond al op 1 voor Oud, vanwege een prachtige overwinning op de eerste training van het jaar in Am sterdam (u raad al waar ondergetekende tegenwoordig bij meespeelt.) Ook ditmaal vist Jong achter het net, door met 0-3 te verliezen. De rest van de dag staat in het teken van eten, zwemmen, zonnen en het achterhalen van de 2e namen van selectiespelers. Wist u dat Stefan Veenboer Sylvester (Syllie) als 2e naam heeft, Jarik van Zeijst ook nog Tim heet en dat Edwin van Holten gewoon Edwin van Holten heet? Het avondprogramma bestond uit een diner bij La Casa Vieja en de prestigieuze Silver Spoon Award, waar de nieuwe selectieleden ge acht worden te speechen voor de groep en daarbij hun gevoel, emotie, historisch besef met betrekking tot AFC zo goed of zo origineel mo gelijk dienen te verwoorden. Het niveau van deze editie was verassend hoog te noemen wat de jury bemoeilijkte een top 3 te maken. Gideon Coronel was sterk met zijn ideeën ten opzichte van de binding van selectiespelers en de jeugd van AFC, Said Bentohami daarentegen met zijn historisch besef van zowel de club als dit trainingskamp. 9

Schakels (clubbladen) | 2007 | | pagina 9