Twee voor Twaalf Medische commissie Uitslagen en programma van KNVB zien? Zondag 1 Kopzorg Op 25 november jl. kwam de vermaarde club "Twee voor Twaalf' voor haar jaarlijkse bijeenkomst weer bij elkaar. Plaats van handeling was eerst het AFC clubhuis waar een aperatief genuttigd werd, waar na het gezelschap vertrok naar het Italiaanse restaurant Bellini. Iedere oud-speler hield een korte toespraak in de vorm van een herin nering over een andere oud-speler. Frans Jüch en Leo de Nobel te kenden voor de uitmuntende organisatie. Voor de niet-ingewijden: de "Twaalf is ontleend aan het roemruchte twaalfde elftal in de jaren tachtig waarin de leden van dit illustere clubje jaren lang hun kunstjes op het voetbalgebied hebben getoond. De "Twee" komt door een waardevolle toevoeging van hun partners, die jaarlijks de traditionele AFC Herendiners moeten ontberen. "Scheids, waarom een gele kaart? Een lullig kopstootje, hij is toch zeker geen watje!?" Maar met één goed gemikte stoot werd karateka Sem Schilt zondag j.l. Wereldkampioen in het KI in Tokio, werd op diezelfde dag tijdens en voetbalwedstrijd in het plaatsje Oud-Beijerland een 33jarige ama teur voetballer vol op het hoofd getrapt en met nog onbekende her- senkneuzing afgevoerd. Ook bij voetbal hebben blessures aan het hoofd soms akelige gevolgen, zoals hersenletsel. De grootste oorzaak hiervan is niet zozeer het koppen van de bal, als wel de kopduels. Maar ook hoofd-knie contact en zéér zeker de elleboogstoot baart ons kopzorgen, en wordt terecht zwaar bestraft. De K.N.V.B. is reeds een jaar geleden begonnen met de campagne: "Stop de elleboogstoot." De medische commissie van A.F.C. sluit zich hier gaarne bij aan. Een grootschalig onderzoek op dit gebied heeft neuropsycholoog Erik Matser dit jaar afgerond en de uitslag geeft aan dat hersenletsel in de sport in het algemeen, maar bij voetbal in het bijzonder zwaar wordt onderschat. Een Hersenschudding in het voetbal is doorgaans van lichte aard. Een goede inschatting van de verzorger of jeugdleider maar ook die van een ervaren scheidsrechter is zeker gewenst. Signalen welke je na een kopstoot(hersen-contusie) kan waarnemen zijn: de speler is duizelig en maakt een versufte indruk. Ook is hij soms verward, of is de gebeurtenis rondom het trauma geheel verge ten. 6 december 2006 85e jaargang nr. 6 Verschijnselen als hoofdpijn, misselijkheid, duizeligheid of dubbel zien geeft de speler al snel zelf aan. Bij vragen ter oriëntatie op de omgeving zoals: hoe is de stand, wie is de tegenstander en welke dag is het vandaag, zal bij afwijkende antwoorden de speler het verder spelen verboden moeten worden. In tegenstelling met vroeger waar enkele dagen platliggen en rust werd voorgeschreven, is bedrust echter tegenwoordig niet meer relevant. Wanneer mag de speler weer de wei in? Als hij zich ten minste vijf tot zeven dagen geheel fit heeft gevoeld en zonder hoofdpijn is. Bij enige twijfel omtrent dit fenomeen is het altijd raadzaam een huisarts te raadplegen, of een bezoek aan een polikliniek van nabijgelegen ziekenhuis te brengen. Neem hierin nooit enig risico! Voor A.F.C.ers is iedere maandagavond een gratis inloopspreek uur in de fysiopraktijk van Nijenrodeweg 914 tussen 19.00-20.00 uur De medische commissie bestaat uit:: Arts: Lex Swaan, tel. 020-6731337 Fysiotherapeuten: Wim Crouwel (voorzitter, wim.crouwel@xs4all.nl) en Frank Tilmans tel. 020-6440070 Verzorger/masseur A-selectie: Co Groszenipper tel. 06 44352970 Het was steeds mogelijk om via de AFC website door te klikken naar de KNVB site voor uitslagen, stand en programma. Dit is alleen nog mogelijk als je je eenmalig gaat registreren. Deze eenmalige registratie gaat via www.knvb.nl/mijn Er is hiervoor wel een geldig emailaccount nodig. Naar dit emailadres krijg je een bevestigingsmail gestuurd die je moet aanklikken om te zorgen dat de account geactiveerd wordt. Na regi stratie ontvang je een eigen inlogcode. 3 december 2006: Hollandia - AFC afgelast 9 november 2006: Elinkwijk - AFC 1-1 Heeft u al een keus gemaakt? Weet u het al? Er is nog zo'n 40% van de bevolking die het namelijk nog niet weet. Waar ik het over heb? Of Seedorf wel of niet volgende wedstrijd opgesteld dient te worden? Dat zal wel een 50%-50% worden. Nee, a.s woensdag mag u weer gaan stemmen en een stem uitbrengen op één van de vele partijen die ons land lief is. Wordt het een omme zwaai naar links of blijven we de koers van de afgelopen jaren be wandelen? Ik zal u niet in een hoek drukken en zeggen welke partij u moet gaan stemmen, maar ik ga in ieder geval wel stemmen. Weet u niet welke partij? Ga eens naar stemwijzer.nl en daar kan u binnen 10 minuten bepalen welke richting het volgens u op zou moeten. De einduitslag geeft u zeer waarschijnlijk aan of het links of rechts wordt. Vier miljoen burgers zijn u reeds voorgegaan. Staat overigens geen sportgerelateerde vraag in en dat bevreemdde mij wel een beetje na afgelopen weekend. Het was weer eens raak op de velden. Den Haag supporters lieten zich gaan en kwamen massaal het veld op van het Zuiderpark. Triest gezicht en beangstigend. In Engeland zijn er geen hekken meer om de velden en kunnen de sup porters zo het veld oplopen, maar heeft u de laatste jaren gezien dat daar wat is gebeurd? Je krijgt een stadionverbod van enkele jaren en een boete waar je niet blij van wordt. Jammer dat 200 man het voor duizenden kunnen verzieken, maar ondanks alles bleef het gelukkig rustig. Praat eens met de Engelse bond, zou ik zeggen.

Schakels (clubbladen) | 2006 | | pagina 6