AFCoryfee: Hans de Wijs Sr! Heeft u zich wel eens afgevraagd hoe het komt dat de vitrine- en de prijzenkast altijd zo keurig en netjes eruit zien? Heeft u zich wel eens afgevraagd wie dat mooie bord met het AFC-logo op de tribune of de waaier boven de klapdeuren in het clubhuis met de logo's van de AFC Vriendelijke Bedrijven heeft gemaakt? Staat u wel eens stil bij het feit, dat er diverse leden altijd bereid zijn om hand en spandien sten voor de club te verlenen? Wist u dat Hans de Wijs Sr. daartoe ook behoort? Vraag: Je bent werkelijk op een groot aantal verschillende terreinen actief geweest voor AFC en dat ben je nu nog. Van bestuursfuncties tot het maken van borden en schilden. Vanwaar deze verscheiden heid? Antwoord: Ik ben nogal handig, creatief, dat moest ook wel in mijn vak. Ik was banketbakker. Ik heb ooit De Nachtwacht nagemaakt, maar dan wel van chocola en suiker. Of het borstbeeld van Ajax. Stond toen in de etalage van mijn zaak in de Ferdinand Bolstraat. Heeft nog de voorpagina van Het Parool gehaald. Een hoogtepunt op mijn vakgebied was, dat ik, met een paar andere banketbakkers, voor Nederland uitkwam tijdens de Coupe du Monde Patisserie, gehouden in 1991 in Lyon. Zijn we achtste geworden. Ik heb altijd graag met mijn handen gewerkt en nog steeds. Maar wel creatief. Ik schilder ook graag. In tegenstelling tot vroeger, tijdens mijn bestuursfuncties, kan ik nu zeggen: 'Kom ik heb een middagje over, ik ga naar AFC, even kijken wat ik daar kan doen, zonder enige verplichting'. Ik heb altijd al hand en spandiensten gedaan. Al tijdens de tijd van Sal van Gelder deed ik de benummering en belettering van de shirts, duizenden stuks gedaan. Ik had toen zelfs een vaste lijn met Adidas. Twee jaar geleden heeft Pim van de Meent dat van me overgenomen. Vraag: Je bent 10 jaar bestuurslid geweest. Als je die tijd vergelijkt met die van nu, wat valt je dan op? Antwoord: Zoals Rein Akkerman het al zei. Tijdens zijn periode was er een omslag naar een meer zakelijker benadering. In mijn tijd onder voorzitterschap van Jan van Dijk, waren we meer met voetbalkwesties en het innen van contributies bezig. Ik ben ook twaalf jaar voorzitter van de B-commissie geweest. Was ik elke vrijdagavond aan het bel len, zodat elk team genoeg spelers had. Die omslag naar de zakelijker benadering is gewoon noodzakelijk geweest. Anders hadden we geen Hoofdklasse meer gespeeld. Hoewel veel vrienden van mij binnen de club even tevreden zouden zijn als we een klasse lager zouden spelen. Dat we tegen clubs uit de buurt zouden uitkomen. Overigens is het misschien leuk om te vertellen hoe ik in het Bestuur ben gekomen. Tijdens een jaarvergadering vroeg ik aan de toenmalige voorzitter Dio Hermens of ze met een heel bataljon naar het Twentsche Rostoernooi waren gegaan. De kostenpost bedroeg namelijk 6000 gulden. Blijk baar dachten ze, als iemand dergelijke vragen stelt, kan hij maar beter in het Bestuur zitten. Overigens na tien jaar bestuurslid geweest te zijn, vond ik het mijn tijd om te gaan. Het werd tijd voor een ander. Kan ik dat zeggen, dat het voor mij een trotse periode was, dat ik voor een bestuursfunctie gevraagd werd? 25 oktober 2006 85e jaargang nr. 4 Vraag: In het Honderdjarenboek omschrijf je AFC als een hechte familieclub. Vader, zonen, schoonzonen, zwagers, bij het gehele gezin is de AFC-vonk over geslagen. Over wie hebben we het dan alle maal? Antwoord: Laat ik beginnen, dat ik bij de vader van Jaap Draisma stage heb gelopen. Ik was al lid van AFC, dus heb ik Jaap overge haald om ook lid te worden. Er zijn drie kinderen Draisma. Namelijk Rinske, de jongste, getrouwd met Nol Kuikens, die hem ontmoet heeft toen zij naar haar broer Jaap kwam kijken. De oudste van de drie: mijn vrouw Anneke, waar ik nog steeds heel gelukkig getrouwd mee ben. Het belangrijkste is voor mij toch echt het hebben van een fijn gezin en daar ben ik haar heel erg dankbaar voor. Als ik zondags- vroeg moest spelen, stonden zij en de kinderen altijd langs de lijn. Anders zagen we elkaar door mijn drukke werk bijna niet. Ik had maar één vrije dag in de week. Mijn zoons Marcel en Hans zijn alle bei ook Zilveren Ploegers. En mijn schoonzoons Rob Groenteman en Karei Kuyvenhoven zijn ook bij AFC gaan voetballen. Van de laatste generatie is mijn kleinzoon David nog steeds lid. De hele familie is dus gek gemaakt voor AFC. Vraag: Je bent ook druk bezig in de archiefcommissie. Dat is toch heel wat anders dan het werken met je handen? Voor aanvang van dit gesprek een kleine rondleiding door Het Ar chief. Hans legde met gepaste trots uit wat er allemaal te vinden is in het AFC-archief). Antwoord: Thuis heb ik ook mijn eigen archief. Ik bewaar veel. Ik heb zelfs nog mijn eerste ledenkaart van AFC. Staat afgedrukt in het Honderdjarenboek. De grote initiator en stimulator van de Archief commissie is Pim Adriaansz. Zonder zijn goedkeuring, dus moet hij echt alles inzien, mag er werkelijk geen enkel document weggegooid worden. Vaak zijn er van een enkel document vele kopieën aanwezig, maar eerst moet toch alles door Pim bekeken worden. Mede commissielid Rik de Boer schuift aan: 'Voorlopig zijn we nog elke maandagavond bezig om 110 jaar achterstallig onderhoud weg te werken'). En de stapel wordt natuurlijk aangevuld met wat we nu van Het Bestuur krijgen. Nee, we krijgen niet de huidige notulen, die krijgen we met een vertraging van zeg maar vijfjaar. Onze grote werk is natuurlijk de aanlevering van het materiaal voor Het Honderdjaren boek en het laten maken van de bijbehorende DVD geweest. Een geweldige uitzoekerij was dat. Trouwens niet alle uitgeleende foto's zijn teruggekomen. Schrijf dat maar op. Verder wordt de Archief commissie onder andere gevraagd na te gaan of een lid al gerechtigd is om tot De Zilveren Ploeg toe te treden. Onlangs werd een lid voor de komende Zilveren Ploeg bijeenkomst geweigerd. Hij was pas na 1 januari 2007 35 jaar oud en de voorwaarde behalve 25 jaar lidmaat schap, is toch echt dat je minimaal 35 jaar oud moet zijn. Er wordt wel degelijk ook nagekeken of iemand wel 25 jaar lid is geweest. Dat geldt natuurlijk ook voor de Ridders, die 50 jaar lid moeten zijn. Is allemaal terug te vinden in de ledenlijsten. Vraag: Zou de Archiefcommissie niet weer een vaste rubriek in De Schakel moeten hebben? Antwoord: Misschien wel. Hans Geusebroek heeft het een tijdje gedaan. Misschien zou het iets voor Pim zijn of anders voor Rik. Als De Schakel maar niet digitaal wordt. De Schakel is er voor het hele gezin. Laatste vraag: Hoe zou je jezelf als AFC'er willen omschrijven? Antwoord: Ik ben nooit iemand geweest, die aan de bar heeft gehan gen. Ik heb altijd op de achtergrond gewerkt. Wat ik voor AFC heb gedaan, heb ik altijd leuk gevonden. AFC is zo'n mooie vereniging, het ging gewoon vanzelf. Je krijgt er zoveel voor terug. Daarbij hoef ik alleen maar te denken aan mijn vrienden van Twee voor Twaalf, een club binnen de club. Deze club bestaat alweer zo'n 30 jaar. Weet je wat ik jammer vind, dat veel werk van vrijwilligers nu min of meer door betaalde krachten is overgenomen. De AFC Nobelprijs (noot: voorloper van de Mr. Henne Boskampprijs) moet alleen aan vrijwil ligers uitgereikt worden, niet aan betaalde krachten. Ik ben in 1986 benoemd tot Lid van Verdienste, maar dat is voor mij nooit een reden geweest om te stoppen, er is zoveel binnen de club te doen. Samensteller: André Wijnand (awijnand@wanadoo.nl)

Schakels (clubbladen) | 2006 | | pagina 20