MIXED PICKLES 13 september 2006 85e jaargang nr. 2 ingelegd door Willem Adriaans/ w.adriaansz zonnet.nl OPWARMING September 2006: ook het amateurvoetbal is - met de eerste landelijke alkeuringen - de competitie gestart na de noodzakelijke voorbereidingen in augustus. Pickelaar is geen getuige geweest van de AFC-aanloop naar het echte voetbalgebeuren, maar hij is door zijn AFC-vriendjes behoor lijk op de hoogte gehouden. De resultaten waren niet verkeerd, maar AFC 1 startte de competitie desondanks vervolgens in Mijdrecht bij Argon (dat was voor Pickelaar nog een stap te ver) met een onverdiende 3-2 nederlaag. Niet alleen Argon kreeg daarop een goede pers, ook AFC werd positief beoordeeld. Maar de op voorhand als topper aan te merken wedstrijd had beter in een latere competitiefase gespeeld kunnen worden. Over die voorgaande maand augustus mijmert Pickelaar nog even door. Aanvankelijk dienden zich veelvuldig zomerse en tropische dagen aan. En de media in komkommertijd constateerden unaniem opwarming van de aarde, met klimatologische veranderingen als gevolg. In Nederland verdorde het gras tot kaalgele akkers en de droge aarde werd door korsten gespleten. Regen zou de uitdroging niet meer kunnen redden. In zijn blonde duindorp keek Pickelaar eind augustus naar het laagstaande water in de Beethovensingel terzijde van zijn woonhuis, daarbij even leunend op de CV-radiator die - niet te geloven - behoorlijk warmte afgaf! 's Avonds meldde de TV, dat in Egmond aan Zee (één dorpje ver- derO de bewinkelde hoofdstraat tot kniehoogte was ondergelopen. Daar had je het gedonder al! Het gesmolten Noordpoolijs had Egmond in middels klein gekregen. In het water vochten middenstanders geanimeerd met een wethouder die iets zou hebben nagelaten dan wel verkeerd had gedaan. Vijf kilometer zuidelijker vreesde Pickelaar subiet zijn dak uit lijfsbehoud te moeten beklimmen, wat hem een helse opgave leek. Merkwaardigerwijze hield de natuur zich rondom zijn erf uitermate rustig. Menig regionaal wetenschapper stond na verontrustend TV- commentaar voor gek in Noord-Kennemerland. CITAAT "Fantasie is belangrijker dan wetenschap, want het weten is begrensd". (Albert Einstein, Duits natuurkundige, 1879-1955) GELD Voetballen is een spelletje, dat in aanleg kan leiden tot winst, verlies of een onbeslist einde. Meer smaken zijn er niet. Maar die eenvoudige filosofie staat wel haaks op het commerciële belang in de sector betaald voetbal. Het beursgenoteerde bedrijf Ajax moest en zou de Champions League bereiken via het voorportaal Kopenhagen. Daar leek het naar uit te zien; totdat de Vlaamse werknemer Vermaelen ongelukkigerwijze het eigen doel trof, waardoor de 0-1 stand thuis (voldoende voor doorgang) op 0-2 kwam (dat uitschakeling betekende). Financieel werd dat becijferd op een verliespost van naar schatting 9 miljoen euro (ongeveer 20 miljoen gulden, rekende Pickelaar nog even ouderwets om). Soms gaan er weken voorbij, dat een gesjochten Pickelaar het niet in de achterzak heeft zitten. Mocht Ajax dat geld tegen het seizoeneinde inderdaad tekortkomen en Pickelaar zou alsdan net even boven Jan zijn: mooi niet dat de vroede vaderen van het zich sinds enige jaren noe mende A.F.C. Ajax bij hem hoeven aan te kloppen voor bijstand. Laat ze de beursgang maar maken. ROUWBETOON De KNVB werd onlangs geconfronteerd met het overlijden van achtereenvolgens ex-voetballer Faas Wilkes en ex-scheidsrechter John Blanken- stein. De voetbalbond besteedde daar aandacht aan op het veld en daarmee op de televisie. Om met herdenking van de laatste te beginnen roept Pickelaar in herinnering het moment van stilte op het veld voorafgaande aan de oefenwed strijd Ierland - Nederland Twee elftallen en de scheidsrechter in de middencirkel. Een vol stadion, dat de stilte volledig deelde. Daar is hele maal niets mis mee. Eerder werd in Duitsland gespeeld Duitsland (jong) - Nederland (jong). Eenzelfde ceremonieelmaar de oranjemannen droegen daarbij zwarte rouwbanden in verband met de dood van Wilkes. Dat waren bij het begin van de wedstrijd inderdaad elf banden, maar gaande weg de wedstrijd viel het op dat er stilaan wat rouwbanden verdwenen waren en na het eindsignaal was er geen enkele rouwband meer te zien. Een genante verto ning. Los daarvan lijkt het dragen van rouwbanden tijdens wedstrijden niet aan te bevelen. Juichende armen na doelpunten verdragen die niet en stotende ellebogen evenmin. Rouwkleding is bovendien zeker in de stedelijke gebieden van ons land in de loop der jaren vrijwel geheel verdwenen. Leedwezen etaleert men vandaag de dag niet meer. RTV-NH Pickclaars favoriete zender is zondagavond weer TV Noord-Holland, waarop elk uur de hoofdklasse A in woord en beeld langs komt door het duo Ton Ojers en Matthijs Groenewoud (die luttele jaren terug nog bij AFC de perstafel aandeed met zijn broertje als cameraman). Ojers - geen trainer meer voorzover Pickelaar weet - heeft een cabareteske kijk op 'het spelletje' en nog wat te zeggen ook; daarmee veel kijkers trekkend. Ten ovevloede voor AFC-ers, die het wellicht ontgaan is: alsnog van harte aanbevolen! PUNT UIT Pickelaar houdt naar vermogen het voetbaljargon bij. Hij weet wat het betekent als een voetballer op de 10 speelt (Louis van Gaal-taal), en dat is heel wat anders dan de 16 waarmee verwezen wordt naar de rand van het strafschopgebied. Maar soms schiet Pickelaar toch tekort. Een voetbal ler die met de punt naar achteren speelt'. Uw Pickelaar heeft geen flauw vermoeden. Maar omdat het redelijk eng klinkt heeft hij enige gêne om jargonkenners te bevragen. Toch deed hij een poging toen een goede AFC-makker opbelde om eens bij te praten. Nabij genoeg om 'de punt naar achteren aan te snijden. Makker bekende het antwoord schuldig te moeten blijven. Ook hij had geen idee. Het antwoord op de vraag liet Pickelaar inmiddels niet meer los. Ver van AFC schoot hij voor een mini-enquête enige goede huurlieden aan, die weliswaar redelijk opgeleid waren maar een voetbalpotje op TV niet smalend uit de weg gingen. Geen van hen wist iets over 'de punt naar ach teren te melden. Blijkbaar deelt Pickelaar zijn manco met vele anderen. Wellicht benadert een AFC-intimus hem binnenkort strikt vertrouwelijk voor informatie.

Schakels (clubbladen) | 2006 | | pagina 8