AFCoryfee: Machiel van der Woude! '3 «IA In het dagelijkse leven directeur van Instituut Asbestslachtoffers, maar vooral ook voorzitter van AFC. In het blad Voetbal Internatio nal omschreven als de Olivier B. Bommel van het amateurvoetbal. Zie interview eveneens gepubliceerd in de Schakel van 19 oktober 2005. Maar Olivier was toch niet echt een overlegfiguur. Machiel daarente gen wel, zoals tot uiting komt binnen AFC en in zijn werkkring. Als opening van het nieuwe seizoen de voorzitter van AFC aan het woord. Vraag: Je staat bekend als de voorzitter van een voetbalclub, maar met een hockeyachtergrond. Vanwaar de overstap van hockey naar voetbal? Antwoord: Zoals bekend kom ik uit de hockeywereld, bij Pinoké en vervolgens bij Hurley heel wat jaren in het eerste als keeper gespeeld. In mijn kostschooltijd ben ik pas gaan hockeyen. Daarvoor heb ik kort bij AFC gespeeld. Mijn schoolcarrière was met name in het begin een rampenplan. Ik ben uit eigen vrije wil naar kostschool gegaan, het roemruchte Instituut Hommes in Hoogezand. Discipline vond ik kennelijk toch nodig. Uiteindelijk mijn diploma behaald op het toen malige Casimir College te Amstelveen. Mijn studie sociologie heb ik overigens wel in de normale tijd afgemaakt. Inzicht komt met de jaren. Via mijn zoons David en Simon, die liever wilden voetballen dan hockeyen, kwam ik weer bij AFC terecht. Helaas zijn zij, en ook mijn jongste zoon Ruben, geen lid meer van AFC. Ook niet meer van ACC, tot teleurstelling van grootvader Lou van Kranendonk, een groot liefhebber van cricket en al ruim 72 jaar lid van AFC. Dat ik weer bij AFC terugkwam, is dus niet helemaal vreemd. Vraag: Je hebt een joodse achtergrond. Wat betekent het jodendom voor jou Antwoord: Mijn joodse vader overleefde de oorlog vanwege zijn niet joodse vrouw, mijn moeder. De rest van mijn vaders' familie was niet gemengd gehuwd en heeft de oorlog niet overleefd. Vermoord in Sobibor. De invloed hiervan op mijn leven laat zich moeilijk vertel len; ik heb in ieder geval wel een sterke emotionele band met de joodse cultuur en de mensen, als ook met Israël. AFC kent relatief veel joodse leden, maar o.a. ook leden met een Antilliaanse, Suri naamse, Marokkaanse en Turkse achtergrond. De sfeer in Nederland is veranderd, maar bij AFC gaat iedereen, gelukkig, op een plezierige, respectvolle manier met elkaar om. Dat moet uiteraard zo blijven. Daar zet ik mij maximaal voor in. Het maakt AFC voor mij, maar naar ik hoop ook voor alle andere leden, tot een veilige, plezierige omge ving waar iedereen zich helemaal thuis kan voelen Vraag: In 2000 werd je directeur van het Instituut Asbestslachtoffers. Waarvoor was dit instituut nodig? Antwoord: Per jaar overlijden ca. 800 mensen aan een longziekte als gevolg van blootstelling aan asbest in het verleden. Door de snelheid van het ziekteproces is het voor veel van deze mensen niet mogelijk via een juridische procedure een schadevergoeding te krijgen van hun vroegere werkgever. Om deze reden is een Instituut opgericht dat bemiddelt tussen werkgevers en asbestslachtoffers op basis van vaste afspraken en vruchtbaar overleg. Verder vervult het Instituut een kennisfunctie op medisch, arbeidshygiënisch en juridisch gebied. Doordat alle werkgevers- en werknemersorganisaties, het Verbond van Verzekeraars en de overheid het Instituut ondersteunen is het niet alleen gelukt om voor een groot aantal asbestslachtoffers een schade vergoeding te regelen, maar ook erkenning van hun probleem, en dat laatste is minstens zo belangrijk. Vraag: Je bent wat je noemt een "bestuurder". Kwam je benoeming tot voorzitter van AFC als een echte verrassing? 13 september 2006 85e jaargang nr. 2 Antwoord: Machiel aarzelt voor het eerst met antwoorden) Als ik heel eerlijk ben: nee niet echt. Vijf jaar voorzitter jeugdcommissie, daarna zeven jaar bestuurlid pers en publiciteit en op een bepaald moment ook vice-voorzitter. Dan zit je al in een bepaald spoor, maar je moet er wel voor open staan, het graag willen. Anderzijds, er waren ook andere kandidaten die beslist gekwalificeerd waren voor deze job. En als voorzitter doe je het natuurlijk niet alleen. We hebben een bestuur met zeer capabele mensen die stuk voor stuk, ieder op eigen wijze, waken over het bijzondere karakter van AFC, maar daarnaast oog hebben voor de broodnodige dynamiek. En het Bestuur is geen eiland, gelukkig maar. De collectiviteit van Ereleden, Leden van Verdienste, Ridders, Zilveren Ploegers, commissieleden en andere actieve clubvrienden zijn van grote invloed op wat AFC is en wil zijn. Iedereen heeft het beste met AFC voor. Iedereen beseft dat niemand groter is dan de club. Vraag: De club stopt heel wat middelen in de prestatieve elftallen. Volgens sommigen is de verhouding met de recreatieve elftallen niet in balans. Bestaat er een tweedeling in de club? AntwoordEr is hier sprake van een misverstand. De topelftallen zijn natuurlijk een integraal onderdeel van de club. Als het Eerste slecht speelt, wil dat nog niet zeggen dat het met de club slecht gaat. De topelftallen worden overigens voor een niet onbelangrijk deel gefaci- liteerd uit bijdragen van de AFC vriendelijke bedrijven, de suppor tersclub The Reds en de Stichting Keep Smiling. Wanneer AFC 1, AFC 2 en enkele jeugdelftallen niet op het hoogste amateurniveau zouden spelen, maar een paar klassen lager, dan zouden de genoemde bijdragen veel lager zijn. Heel veel invloed op de hoogte van de contributies zal dit alles niet hebben. Vergelijk onze contributie maar met andere verenigingen. Dan springt AFC er, gelet op alles wat we te bieden hebben, er goed uit. Verder ben ik oprecht van mening dat het voor de gehele club van veel waarde is dat wij op het hoogste ama teurniveau spelen, juist ook voor de jeugd. De keerzijde van onze goede jeugdopleiding is natuurlijk wel dat de BVO's veel van ons talent vaak zonder enig overleg wegkapen. Als bestuur doen we er alles aan om dit probleem te beperken, maar zonder medewerking van de KNVB is het op dit moment helaas niet goed op te lossen. Vraag: Hoe heb je het afgelopen seizoen ervaren? Antwoord: Zoals het jaarverslag van mijn onvolprezen secretaris Kees Gehring weer zeer goed liet zien, gebeurt er in zo'n seizoen een hele hoop: daar zitten veel positieve zaken bij, maar ook negatieve. Positief was bijvoorbeeld de overeenkomst met de Gemeente over de Zuidas en de Rinus Michels Award voor de beste jeugdopleiding van Nederland: iets om trots op te zijn. Negatief was het voortijdige ver trek van John Kila en enkele spelers van ons Eerste. Gelukkig hebben we met hulp van Pim van de Meent de ontstane situatie behoorlijk kunnen oplossen. We zijn rustig gebleven, hebben veerkracht en eenheid van bestuur getoond. Dat doet me goed. Laatste vraag: Het voorzitterschap kost veel tijd. Hoe lang denk je dat nog te kunnen combineren met je werk, je andere activiteiten zonder dat je aan het begin van de vakantie je weer aan je vrouw moet voorstellen? Antwoord: Zolang ik het voorzitterschap van AFC met plezier kan invullen heb ik tijd zat! Dat geldt ook voor mijn andere bestuursfunc ties, zoals voorzitter van de Stichting Opera. Ik vind AFC een schitte rende club en een hele eer om daar voorzitter van te mogen zijn. Uiteraard is er een tijd van komen én van gaan. Vooralsnog zijn er heel wat onderwerpen waar ik me graag voor wil inzetten. De uitvoe ring van de plannen voor ons nieuwe complex in de Zuidas, het aan boren van nieuw talent voor het Bestuur en de Commissies, de onge twijfeld weer oplaaiende discussie rond de Topklasse en, in samen werking met de Jeugdcommissie, de doorstroming van onze jeugd naar de senioren. De doelstelling is: we moeten een dynamische club blijven met behoud van onze traditionele waarden! Daar ligt voor mij de uitdaging! En wat Judith betreft: als dochter van Lou van Kranen donk snapt ze heel goed dat ik af en toe op AFC te vinden ben! Samensteller: André Wijnand (awijnand@wanadoo.nl) In bovenstaande weergave van het gesprek is ook gebruik gemaakt van interviews met Machiel van der Woude in de bladen Voetbal International en Het Nieuwe Israëlitiesche Weekblad en van het Jaar verslag 2005 van Instituut Asbestslachtoffers, waarvoor dank.

Schakels (clubbladen) | 2006 | | pagina 12