Medische commissie AFC genomineerd voor Rinus Michels Award Traditiegetrouw wordt op 4 mei om 18.00 uur bij het monument op ons sportpark door de voorzitters van AFC en ACC een krans gelegd; na 18.00 uur is vervolgens het sportpark en het clubhuis voor alle activiteiten gesloten. Gistermiddag was er jammer genoeg sprake van een (te) lage opkomst, waaronder echter tot ieders verrassing een delegatie van 7 jongens uit de pupillen D-l onder leiding van hun trainer David Westerhof. Klasse, jongens! De aanwezigen waren getuige van de door AFC voorzitter Machiel van der Woude uitgesproken herdenkingstoespraak; "Geachte aanwezigen, beste AFC'ers, Vandaag, 4 mei worden op de Dam en de Apollolaan, bij het Olym pisch Stadion en op nog veel meer plaatsen in Nederland de doden en geliefden herdacht die vielen in die gruwelijke oorlog, al weer meer dan 60 jaar geleden. Met 2 minuten stilte. 2 minuten, waarin zoveel wordt samengebald. Benjamin Derksen vatte het in 2001 in een ge dicht zo samen: twee minuten nadenken over de dingen die je wat doen secondelang kijken naar het onschuldige gras met het hoofd gebogen iedereen, ja, echt iedereen is voor één keer samen gezamenlijk stil vragen zijn er over de dingen die zijn geweest antwoorden ook, helaas voor de mensen die er niet meer zijn ogen vol van angst sterren vol van schaamte worden nu herdacht twee minuten symbool van kracht Wij AFC'ers herdenken de doden en geliefden bij ons monument en denken 2 minuten na over dingen die er toe doen, over grof onrecht en gruweldaden, die AFC'ers en ook anderen zijn aangedaan. In de Schakel, die vandaag is bezorgd, wordt aandacht besteed aan vier AFC'ers die begraven liggen op de Eerebegraafplaats in Bloemen- daal. Rob Cijfer, Henny Immig, Ko van Eijk en Ab Scheepstra pleeg den verzet en dat is nooit een vanzelfsprekendheid. Als je kijkt naar de leeftijden van Rob, Henny, Ko en Ab dan valt op dat ze ontzettend jong waren toen ze werden gefusilleerd 24, 27, 23 en 19 jaar. Voor verzet heb je, om met Geert Mak te spreken, idealen nodig en passie en grootsheid. En tegelijk een diep geworteld gevoel van moraliteit. In een Nederlandse wereld die voor een deel erg moest wennen aan verzet en voor een ander deel weinig tot niets wilde weten van het weerzinwekkende optreden tegen groepen van de bevolking rechtten deze AFC'ers de rug en verspreidden bladen als Het Parool en Trouw en vervoerden de door de geallieerden gedropte wapens. Zij keken niet weg en lieten loopbaan en ordelijk verloop der dingen niet het zwaarste wegen. Toen de Duitsers op 10 mei 1940 Nederland aanvielen verzette het legertje van Nederland zich dapper, maar was al snel kansloos tegen de overmacht. In deze ongelijke strijd sneuvelden de AFC'ers Gerd Scheepens, Gerrit Struijs jr. en Henri Lindner. Na de capitulatie werd het leven zo veel mogelijk opgepakt, in het bijzonder het sportleven. Onder het algemeen geaccepteerde idee dat afleiding in deze moeilij ke tijden zeer wenselijk was werd de voetbalcompetitie weer opgestart en werd AFC aan het eind van het seizoen 1939-1940 kampioen. De groei en bloei van het voetbal in oorlogstijd was ongekend en AFC groeide in deze periode uit tot de grootste vereniging in Amsterdam, 24 mei 2006 84e jaargang nr. 14 met name door toeloop van junioren en aspiranten. En behaalde sportieve successen, waaronder het AROL-toernooi. Een paradoxale situatie, want ondertussen was de deportatie van de joden, waaronder onze leden Elias van Praag, Rolf Salm en Rudie Hartog op gang gekomen. En moesten AFC'ers gedwongen in Duitsland werken waarbij J. Hatzman en Joop van der Heul omkwamen. AFC heeft door toedoen van geweldige bestuurders en uitstekende commissiele den in deze moeilijke jaren zich als een Goede Club gemanifesteerd, ook toen de politieke verhoudingen dat steeds moeilijker maakten. Het belangrijke verhaal over deze periode in het Gouden Boek van Jo Wijnand en de ook zeer lezenswaardige bijdrage van zijn zoon Geor ge in het Honderdjarenboek geven inhoud aan deze waarneming. Hoe gaan we verder. Wij, op de een of andere manier betrokken bij de oorlog, moeten antwoorden vinden op de vragen van vandaag. Die zijn complex, en soms ook bedreigend. We kunnen leren van onze jonge leden die onrecht, verdrukking en racisme niet pikten, die han delden omdat grenzen waren overschreden. We houden vast aan saamhorigheid binnen onze vereniging die er juist was in moeilijke tijden. We blijven kortom ieder jaar op 4 mei deze waarden onder strepen, bij dit monument, waarin de namen van de eerder genoemde AFC'ers zijn gebeiteld. Ook al verhuizen wij van hier naar daar, dit monument zal een blijvende plaats houden binnen onze Club. Dan verzoek ik u nu om twee minuten stilte. Ik dank u wel." Voor A.F.C.ers is op maandagavond het inloopspreekuur in de fysio- praktijk van Nijenrodeweg 914 tussen 19.00-20.00 uur. Vragen richten aan: wim.crouwel@xs4all.nl Clubarts: Lex Swaan, tel. 020-6731337, Fysiotherapeuten: Wim Crouwel (voorzitter), /Frank Tilmans tel. 020- 6440070, Reinier van Dantzig tel. 020-6627244. Verzorger A-selectie: Ko Grosze Nipper tel. 06 44352970 Op vrijdag 26 mei aanstaande zal in Tilburg tijdens het jaarlijkse voetbaltrainers congres georganiseerd door de WON (Vereniging van Oefenmeesters Nederland) en de CBV (Coaches Betaald Voetbal) opnieuw deze prestigieuze prijs voor het seizoen 2005-2006 worden uitgereikt in de volgende categorieën: beste trainer/coach in het betaald voetbal; beste trainer/coach in het amateurvoetbal; de beste jeugdopleiding in het betaald voetbal, waarvoor Ajax, AZ en FC Twente/Heracles genomineerd zijn; de beste jeugdopleiding in het amateurvoetbal, waarvoor genomineerd DVS'33 uit Ermelo, Excelsior'31 uit Rijssen en onze eigen AFCl Criteria voor deze laatste voor AFC belangrijke categorie: het oplei dingsplan, de kwaliteit van het jeugdkader, de hele organisatie van de jeugdopleiding, nevenactiviteiten, de prestaties van de jeugdselecties, de doorstroming naar het eerste elftal en het betaald voetbal, de com municatie met de jeugd, de eventuele samenwerking met scholen en eventuele "unieke"projecten. De Technische Staf van de KNVB Academie, ondersteund door alle district- en regiocoaches, bepalen de winnende club. 6

Schakels (clubbladen) | 2006 | | pagina 6