AFCoryfee: Adriaan Westerhof! T3J Niet iemand, die je zomaar voorbij loopt. Namelijk nadrukkelijk aanwezig. Directeur en eigenaar van een AFC Vriendelijk Bedrijf: Troostwijk. Altijd in de weer. (Nog) niet onderscheiden door AFC, maar wel al door de Koningin: Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Niettemin nam hij ruim de tijd voor een gesprek. Zie hier het ingekor te verslag. Vraag: Hoe sta jij tegenover onderscheidingen en dan vooral binnen AFC? Antwoord: Zittende leden van het Bestuur moeten geen onderschei ding krijgen. Want wie bepaalt, wie een onderscheiding krijgt? Juist, het Bestuur. Pas als je uit het Bestuur treedt, dan kan je eventueel voor een onderscheiding in aanmerking komen. Mijn onderscheiding kreeg ik, toen ik als voorzitter vetrok van NIVRE Stichting Neder lands Instituut van Register-Experts). Onder andere voor het oprich ten van de beroepsgroep schade-experts; vaststelling van de schade van de Bijlmerramp; de vuurwerkramp in Enschede en van diverse grote overstromingen. Na die onderscheiding moest ik wel aan ieder een uitleggen, dat ik nog niet gestopt ben met werken! Ik hoor het mijzelf nog zeggen: "Laat mij de rampen maar doen. Moeilijk of vermoeiend kan het niet zijn, want er gebeurt toch nooit wat in Neder land". Echter iedere ramp slaat een gat in een mensenleven. Ook experts, hoe zakelijk we ook moeten zijn, zijn niet van steen. Vraag: Je staat niet alleen bekend om je tomeloze energie, maar ook om je kritische houding. Waar komt die gedrevenheid vandaan? Antwoord: Voorop moeten we stellen dat we hopen ook binnen AFC samen oud te worden. Maar dat wil nog niet zeggen dat je niet kri tisch op hoeft te zijn. Ik word steeds kritischer, maar ik diskwalificeer niet. Er zit zoveel meer in het leven en in de relaties. Ik heb steeds meer het idee, dat niet iedereen er alles uit wil halen. Als dat zo is, dan wil ik het veranderen. Hoe ouder je wordt, des meer ervaring heb je, dat moet je gebruiken. Ik stoor me aan genoegzaamheid. Ik kan ook niet tegen sleur, want dan gaat het fout. Vraag: Je bent één van de grondleggers van het succes van de jeugd opleiding. Toch ben je op een goed moment op andere taken binnen het Bestuur gaan richten. Vanwaar? Antwoord: Samen met Jan Verhagen, John Parsser, Mario Singels en Michael Jugendhaft heb ik het jeugdplan geschreven en we hebben het samen ook uitgevoerd. Was een geweldige discussie, maar wel de basis van het huidige succes. Rinus Leijenhorst heeft het opgepakt en het verder fantastisch uitgewerkt. Een geweldige jeugdvoorzitter, ik was meer jeugdcommissaris. Rinus is echt de jeugdvoorzitter, die ook op het veld staat. Ik ben meer de man van structuur aanbrengen. Ik ben geen man van de details, maar meer van de grote lijn. Vraag: AFC wordt door velen geroemd om de organisatie. Wat is jouw mening daarover? Antwoord: Laat ik voorop stellen dat een discussie binnen AFC altijd beschaafd plaatsvindt. AFC is in wezen een beschaafde club. De discussies worden inhoudelijk goed gevoerd. Maar we blijven ama teurs, die een professionele organisatie leiden. Er wordt door veel mensen heel veel tijd in de club gestoken. De liefde voor de club is bij velen heel erg groot. Ze zijn zelfs ongelukkig, als ze er niet bij kunnen zijn. Maar de club vraagt zo langzamerhand om een professi onele bezetting, die permanent aanwezig is, met assistentie van vrij willigers. 12 april 2006 84e jaargang nr. 12 Vraag: AFC is meer dan voetbal alleen. AFC heeft ook een duidelijke functie in de maatschappij. Vind je ook dat AFC dat altijd moet blij ven betrachten? Antwoord: Degene, die zegt dat voetbal een product is, moet direct ontslagen worden. Voetbal is emotie. Het gaat nu steeds meer om: "Wie heeft de grootste skybox?" Teken des tijds: de materiele waarde gaat boven de intellectuele waarde. AFC wordt geafficheerd naar buiten toe als een club, waar mensen in goeden doen, hun kinderen laten spelen. Zo worden we gezien. Het is natuurlijk wel leuk, dat we als een nette positieve club worden gezien. Armoede is in dit land: niet mee kunnen doen met je omgeving. De politiek slaagt er niet in om daar structureel een verbetering in aan te brengen. AFC is een succesvolle club. Maar de politiek zit vaak dwars. We hebben een eigen school. Mochten daarvoor niet eens een portocabin plaatsen. We waren zelfs bereid het zelf betalen. We kregen gewoon geen antwoord. Of kijk naar het parkeerbeleid. Zoveel jeugd is hier over dag goed bezig en dan moeten de ouders nog parkeergeld betalen ook. Die jeugd hangt niet op straat. Neem de problemen om de Zuidas. Ambtenaren hebben de tijd, wij toevallig niet. De maatschappelijke impact van AFC is zo groot en de aandacht is zo klein. Als je naar de integratie kijkt binnen onze club, zie je pas hoe succesvol AFC is. Ambtenaren, studenten, ze zouden eens langs moeten komen. Dan kunnen ze zien hoe wij het doen, kunnen ze wat van ons leren. De maatschappij wordt steeds extremer. Het wordt voor AFC steeds moeilijker om die invloeden van buiten te weerstaan. Hoe lang kun nen we nog redelijk blijven tegen onredelijke mensen. We moeten steeds weer oplossingen zien te vinden voor repeterende problemen. Vraag: Wat zijn volgens jou de knelpunten voor AFC? Antwoord: Dat zijn er vier: locatie, capaciteit, maatschappelijk kader en vrijwilligersbeleid. AFC heeft een heel goed kader, maar hoe houden we dat vol. Als we deze vier knelpunten niet oplossen, dan lopen we vast. Velen denken dat geld het knelpunt is. Dat is niet zo, want het vinden van AFC Vriendelijke Bedrijven is niet moeilijk, wel het selecteren ervan. Met Tim Timmerman, zit ik in de commissie Commerciële Zaken. Tim doet daarvoor, naast de anderen in deze commissie: Meindert Huisman, Hans Brouwer en Dennis de Wit, ongelooflijk goed werk. Op toppunt van succes kunnen bepaalde zaken tegen gaan vallen. Dat moet je zien te voorkomen. Zo leid ik mijn bedrijf ook. We zijn op bepaalde terreinen marktleider, maar om vooruit te blijven lopen, moetje een visie hebben. Je moet soms tegen de cyclus in al beginnen. Je moet op tijd durven te beginnen. Je kijkt naar anderen. Wat doen zij? Waar liggen mijn kansen? Als je goede plannen hebt, staat iedereen achter je. Niet als je aan hobbyisme doet. Dat geldt ook voor AFC. Vraag: Hoe lang ga je nog door als bestuurslid? Antwoord: Ik vind dat ieder bestuurslid van te voren aan moet geven voor hoe lang hij zitting in het Bestuur neemt, wat hij gaat doen en wie zijn opvolger is. Je moet dus in feite je houdbaarheidsdatum aangeven. Een portefeuille moet je niet langer dan vijf jaar beheren. Besturen is leuk, maar niet ten koste van alles. De overeenkomst tussen Troostwijk en AFC is: beide hebben een sterke cultuur. Je bent een Troostwijker of niet, je bent een AFC'er of niet. Dus kom niet aan mijn club. Mijn houdbaarheidsdatum is nog niet overschreden, ten zij Vraag: Wat is je doel in het leven? Antwoord: Dat ik het naar mijn zin heb. Anders probeer ik dat doel weer in beeld te krijgen. Ik zit wel in 14 stichtingen. Clubjes zijn leuk. Ik ben gek van clubjes. Als ze er niet zijn, dan richt ik ze ge woon op. Weetje waar ik ontzettend veel plezier in heb: de radioka mer! Lachen met Dennis de Wit, humor! Hoogtepunten waren de bekerwedstrijden in het Olympisch Stadion. Ik doe ook voor Radio Amsterdam verslag van de wedstrijd. Elk doelpunt live! Echter niet op hetzelfde moment. Ooit verslag gemaakt dat de scheidrechter geblesseerd uitviel. Maakte ik dus een heel verhaal van, dat hij met een ziekenwagen afgevoerd werd. Kwam hij weer terug! "U gelooft het niet, de ziekenwagen is weer terug gekomen!" waarop Ad aan stekelijk begint te lachen!) Samensteller: André Wijnand

Schakels (clubbladen) | 2006 | | pagina 16