AFCoryfee: Robbie Duis! Een coryfee met een geweldige staat van dienst, van eerste elftalspeler tot vice-voorzitter, van elftalleider tot tafelpreases van het Jaardiner, van elftalcommissie tot leider van een jazzband. Een man die al sinds jaren zijn toontje meeblaast. Een man met een uitgesproken mening en visie en die daar dan ook duidelijk voor uitkomt, zonder hoog van de toren te blazen. Een man die alle onderscheidingen, die AFC kent, heeft ontvangen: de Henne Boskampprijs; Lid van Verdienste en Erelid! Vraag: Je woont nu op afstand van AFC. Wordt de beleving van AFC dan ook afstandelijker? Antwoord: Mijn nieuwe partner wilde niet in het westen gaan wonen en wou hier in haar eigen omgeving blijven. Dan moet je een keuze maken. Ik heb gekozen om bij haar in dit prachtige stadje Doesburg te gaan wonen. We wonen in het oude postkantoor, zoals je ziet ruimte genoeg, haar kinderen wonen hier ook. Ik kan hier heerlijk muziek maken, zonder de buren te storen. Als je zoals ik op AFC geleefd hebt en je vervult geen functie meer en je bent fysiek niet meer zoveel aanwezig, dan ben je meer een buitenlid geworden. Maar als Erelid wordt door de club toch meer van je verwacht, dat je meer betrokken blijft, dat je meer aanwezig bent. Er kunnen nu eenmaal veranderin gen in je leven plaatsvinden waardoor je op meer afstand van de club komt te wonen. Ik heb vorig jaar de Ereleden hier een lunch aangebo den. Ik heb begrip gevraagd dat ik niet meer, en af en toe schaam ik me daarvoor, die AFC'er ben, die ik vroeger was. Ik ben niet meer dag en nacht met AFC bezig, dat wordt me helaas wel eens kwalijk genomen. Maar door de website sta ik echt toch nog midden in AFC. Deze website is net zo geweldig als gevaarlijk. Het Bestuur dient goed op de inhoud te letten. Een clubblad is slechts beperkt toeganke lijk, namelijk door de leden die het ontvangen. Een website is voor iedereen te lezen. Dan moet je oppassen dat via regionale verslagge ving, opgenomen op de krantenpagina van de website, je vuile was, zie de affaire Kila, niet landelijk te lezen is. Tast toch je naam aan. En verder blijf ik het Bestuur bestoken met lastige emails, dat heeft niets met afstand te maken. Vraag: Ik zie hier twee grote posters hangen. Die hangen er niet voor niets, het is voetbal en het is muziek. Als je opnieuw zou kunnen beginnen, wat zou het worden: muziek of voetbal? Antwoord: Ik heb twee grote helden: Louis Amstrong en Abe Lenstra en twee grote vrienden: Henne Boskamp en Rokus Hoogendoorn. Het overlijden van Henne is de zwartste dag in mijn leven geweest. Hier kijk, ik heb zelfs een echte handtekening van Abe kunnen bemachti gen. Als ik er goed over nadenk. Ik had meer aanleg voor voetbal dan voor muziek. Het tragische van voetbal is, dat je met het ouder wor den alleen maar slechter wordt en het mooie van muziek maken is, dat je alleen maar beter wordt. Bovendien als voetballer kan je slecht spelen en toch winnen, dat is bij muziek niet mogelijk. Bij muziek heb je alleen jezelf als tegenstander Vraag: Je hebt acht jaar in het Eerste gespeeld. Je bent twee keer kampioen geworden. In beide kampioenswedstrijden heb je de beslis sende goal gemaakt. Wat was je voor een speler? Antwoord: Eén van die twee doelpunten maakte ik in misschien wel het beste elftal dat AFC ooit heeft gehad. Dat team bestond in 1963 onder andere uit: de beste keeper van AFC ooit: Henk Teiwes, geen gemakkelijk persoon in de omgang (noot samensteller; ooit een kee per anders meegemaaktJos Kemna; Elbert Tak; Hans Vlietman; Tonnie van Straaten; Frans Kat; Nico van Til; Jaap Draisma; Ko 1 maart 2006 84e jaargang nr. 10 Onsman; Rokus Hoogendoorn en Bennie Roode onder leiding van Gé van Dijk. Sindsdien staat AFC als een gerenommeerde voetbalclub op de kaart. De personen, die verantwoordelijk waren voor de ommekeer van AFC, namelijk van een fuifclub naar een prestatiegerichte club zijn: Henne Boskamp komende van Ajax; Cor Kerker van Blauw Wit; Rokus Hoogendoorn van RCH; Gé van Dijk en uit eigen kweek Rob bie Duis. Waarbij naar mijn mening Henne de belangrijkste man is geweest, hij heeft in 1961 de ommekeer ingezet. Ik spreek dan ook van de periode vóór en van de periode na Henne Boskamp. Ik was een binnenspeler en als ik maar in de buurt bleef van Rokus Hoogen doorn, pikte ik mijn goaltjes mee. Rokus was een kopsterke speler en zo zie je dat twee of drie spelers, die bij elkaar op het veld in de buurt blijven, gezamenlijk sterk kunnen opereren. Ik moest het meer van mijn spelinzicht hebben. Had ik maar de sterkte en de kracht van Rokus gehad. Vraag: Wordt AFC ooit kampioen van Nederland? Antwoord: AFC is een goed geleide voetbalvereniging, maar geen voetbalclub. Er zijn 100 teams, 40 trainers en ongeveer 1800 leden. De laatste 10 jaar hebben 80 spelers deel uitgemaakt van het Eerste. AFC kent weliswaar een indrukwekkende organisatie, maar zal nim mer kampioen van Nederland worden. Ik zal aangeven waarom. Het Nederlandse amateur-elftal bestaat voor 75% uit zaterdagmiddag spelers (noot samensteller: o.a. Dustin Huisman, de zoon van Dick); 90% van de Hoofdklasse clubs komt uit de kleine provincieplaatsen. Daar geldt nog veel meer het wij-gevoel. AFC is een zondagclub uit de grote stad. AFC is niet in staat topamateurs aan te trekken dan wel vast te houden. Verder is AFC te groot geworden en is te stads. Er is teveel concurrentie vanuit de stad. Het voetbal heeft in de stad een te grote relatieve belangrijkheid. AFC is niet belangrijk in Amsterdam Zuid, terwijl clubs in een provincieplaats dat heel vaak wel zijn. Daar geldt nog veel meer de plaatselijke trots. Verder we spelen voor te weinig publiek, we hebben te weinig spelers in het Eerste uit eigen kweek. AFC wordt teveel gebruikt als opstap naar een andere club en dan vooral naar een BVO. En waar blijven al die spelers dan uiteinde lijk? Er is te weinig het wij-gevoel, kijk maar hoeveel jeugd naar het Eerste komt kijken. Ouders realiseren zich niet, dat één uur winter sport meer kost dan een jaar AFC. Wat AFC voor dat geld biedt is gigantisch. De grote droom van Kees Gehring, ondanks zijn goede initiatieven daartoe, zoals The Reds en de AFC Vriendelijke Bedrij ven, zal niet uitkomen. AFC zal geen kampioen worden, gezien, zoals gezegd, de grote krachten die ons tegenwerken. Een zondagsclub uit de grote stad is kansloos. We zouden op vrijdagavond moeten gaan spelen. Weg van de zondag. Zorg voor een goed stadion plus een uitstekende verlichting. Niet alleen meer publiek maar ook aantrekke lijker voor de spelers, die hebben dan namelijk het weekend vrij. Verder zou je de club kleiner moeten maken, zodat er meer focus op het presteren komt. De contributies moeten daarom omhoog. Meer aandacht voor de scouting, want die is te zwak. Een goede speler komend van de KHFC speelt nu voor DWV. Het ultieme doel is algemeen kampioen van Nederland te worden, daar speel je voor, maar nu werken teveel krachten in ons nadeel. Niettemin de trots over de uitstraling van de club en wat tot nu toe bereikt is met amateuris me, is terecht. Vraag: We hadden het al over je andere passie, namelijk muziek maken. Hoe staat het er daar mee, nog steeds actief met een band? Antwoord: Terwijl een cd opgezet wordt van zijn band de Limehou- se-jazzband, blaast Rob een paar noten mee en laat me op het mu ziekblad zien waar die staanJ We hebben ook een speciale cd opgenomen om geld in te zamelen voor New Orleans, want wij spelen klassieke New Orleans jazz. Toch nog aardig wat opgehaald. Ik ben druk bezig met die band. Het hele jaar door spelen we overal, niet alleen in Amsterdam, zondag 2 april in de Mokum Jazz Club, dat is café Hesp, maar ook in Engeland, Duitsland en Zwitserland. We hebben zelfs op het North Sea Jazzfes tival gespeeld. Kijk, een man van 100 kilo kan niet meer voetballen maar nog wel muziek maken. (Website band: www.limehouse-jazzband.nl) Samensteller: André Wijnand awijnand@wanadoo.nl) 12

Schakels (clubbladen) | 2006 | | pagina 12