Bestuursmededeling Voor BVO's én amateurs is de topklasse een slecht idee kj 30 november 2005 84e jaargang nr. 6 fi <j*$S\ AFC2 Het bestuur maakt bekend dat elftalleider van AFC zondag 2 Theo Janssen als gevolg van drukke werkzaamheden zijn werkzaamheden rondom deze selectie met onmiddellijke ingang heeft beëindigd. Alvorens een vervanger te hebben gevonden/benoemd zullen betrok ken werkzaamheden rondom het tweede (voorlopig) worden waarge nomen door Henk Bijlsma en zijn medecommissieleden van de elftal commissie A TOPamateurs. Het bestuur dankt Theo voor zijn zeer positieve bijdragen gedurende de laatste W2 jaar in de begeleiding van AFC 2. Zeer ernstige waarschuwing door de jeugdcommissie Wij hebben van een jeugdscheidsrechter bericht ontvangen dat hij met onmiddellijke ingang stopt met fluiten, omdat hij "doodziek" werd van de op- en aanmerkingen van de toeschouwers langs de kant. Niet alleen van de tegenpartij, maar ook van AFC-ers. Wij vinden alleen dat je dan niet meer van AFC-ers mag spreken, want het is bij AFC ongepast dat er langs de lijn "kritiek" wordt geleverd op scheidsrech ters en dan ook nog op kinderen die zich op een fantastische wijze en waardevolle manier voor onze vereniging inzetten. Indien wij consta teren dat ouders/begeleiders van AFC spelers zich langs de kant misdragen door het maken van op/aanmerkingen aan het adres van de scheidsrechter zullen wij harde maatregelen treffen, waarbij het niet uitgesloten is dat daardoor een lid/speler de dupe wordt van het ge drag van zijn ouder(s)/begeleider(s). Als het aan de KNVB ligt verdwijnt op korte termijn de scheiding tussen de competities van het betaald - en amateurvoetbal. Begin november jl. stemden de clubs uit de eerste divisie verenigd in de CEL, in met de zogeheten doorstromingsregeling tussen de top van het amateurvoetbal en de eerste divisie, een week later sprak het bestuur van de sectie amateurvoetbal zich uit voor een promotiede gradatieregeling. Een projectgroep AV/BV werkt in de komende tijd een passend model uit, waarna, zo is het streven van de initiatiefne mers binnen onze bond, de finale besluitvorming reeds in mei 2006 zal plaatsvinden in de algemene vergadering van de KNVB. In het seizoen 2007-2008 zou de nieuwe competitieopzet in deze plannen realiteit kunnen resp. moeten zijn. Bovengenoemde projectgroep laat zich bijstaan door het adviesbureau Hypercube, dat gevraagd is het proces met onderzoeksgegevens te ondersteunen. Hiertoe heeft Hypercube onderzoek gedaan bij ver schillende BVO's en hoofdklassers (waaronder AFC) en heeft een procesplan gemaakt om het doel in 2006 te bereiken. Op 21 november jl. waren de 84 hoofdklassenverenigingen in Zeist uitgenodigd voor een presentatie van de onderzoeksbevindingen van Hypercube. De vertegenwoordigers van deze clubs, waren uiteraard benieuwd welke nieuwe argumenten te beluisteren waren ten faveure van voorgestelde promotiedegradatieregeling en de hiervoor noodzakelijk geachte komst van een of meerdere topklassen, gesitueerd tussen eerste divisie en de hoofdklassen. Immers, onderhavig idee is al meerdere malen aangekaart en even zo vaak gesneuveld. Dit vooral vanwege een gebrek aan medewerking van de betrokken BVO s, die na een eventu ele degradatie vreesden voor een financiële catastrofe. Maar ook door weerstand van de amateurverenigingen, die niet konden instemmen met de licentievoorwaarden van een topklasse (o.a. 5 contractspelers, gescheiden supportersvakken, hoge afrastering, etc.) en vreesden voor de ondermijning van de kracht van het regionale amateurvoetbal, met de bollenstreek als lichtend voorbeeld. Zeer belangrijke knelpunten dus, en het was opmerkelijk dat de on derzoekers in hun presentatie hierover niet repten. Dit overigens met uitzondering van het behoud van het regionale/lokale karakter, dat als uitgangspunt werd genoemd door de geïnterviewde verenigingen. Laten wij hier nog even de knelpunten wél benoemen. In Nederland startte in 1954 een groot aantal clubs met betaald voetbal. In 1971 bleek dat er te veel betaalde clubs waren en werd de tweede divisie opgeheven. Vandaag de dag zijn er nog steeds te veel BVO's (38). Een concentratie van clubs is per se noodzakelijk om het betaald voetbal gezond te maken, maar de KNVB onderneemt in deze geen actie. Integendeel. Er worden licenties verstrekt (AGOVV, FC Om- niworld), zonder dat licenties worden ingetrokken. In plaats hiervan wordt massief ingezet op een promotiedegradatieregeling, alsof het zou gaan om een deus ex machina. Dat is het beslist niet. Oppervlak kig beschouwd zijn de argumenten voor een sportieve promotiedegra datieregeling zo gek nog niet. Want wat is een competitie zonder degradatie? De prikkel is er niet. Zwakke BVO's in de eerste divisie kunnen zonder probleem jaar in jaar uit onderaan eindigen, punten in mindering voor slechte bedrijfsvoering sorteren om dezelfde reden weinig effect. Sterke amateurverenigingen wordt de kans onthouden om te promoveren. Wanneer je er wat beter over nadenkt, is de koppeling van het betaalde voetbal aan het amateurvoetbal niet verstandig, ja zelfs zeer risicovol. Het is geen nieuws dat de doelstellingen van BVO's en amateurverenigingen uit elkaar lopen. Dit manifesteert zich o.a. in de financiële huishouding, die bij de BVO's juist ook wordt bepaald door de salarissen van de contractspelers. Volgens Hypercube bedraagt het gemiddelde salaris van speler in de eerste divisie 41.000.-. De gemiddelde begroting bedraagt enkele miljoenen. Zou dat door ASWH, de (voorlaatste?) algemeen kampioen van Nederland bij de amateurs, in lengte van jaren op te hoesten zijn? Naar de mening van Hypercube zou dat voor verschillende amateurverenigingen het geval kunnen zijn, want hun begroting zou overeenkomen met de begroting van verschillende BVO's in de eerste divisie. Ik waag dit deel van het onderzoek sterk te betwijfelen en merk ook op dat de begroting van de BVO's een paar elftallen betreft en dat de begroting van een amateurclub tientallen elftallen (soms meer dan 100) regardeert.Maar ook als de kampioen van de hoofd- resp. topklasse zich financieel niet in staat acht te acteren in het betaalde voetbal en/of hiervoor de ambitie niet heeft is er volgens de plannenmakers in Zeist nog geen man over boord. Dan komt de nummer 2 in aanmerking, dan wel indien nodig de nummer drie, enz. Daarmee wordt het sportieve element ter zijde geschoven en ontvalt een belangrijke bestaansreden voor de wenselijk geachte promotiedegradatieregeling. Immers, nu is ook een BVO- licentie verleend aan een vereniging die geen kampioen is geworden in de hoofdklasse. Ongetwijfeld op goede commerciële en sportieve gronden en wij wensen FC Omniworld alle succes toe in het betaald voetbal. Daarvoor moet je een heleboel in huis hebben wat in het amateurvoetbal niet aan de orde is en daar moet je dan ook op worden beoordeeld, niet of je kampioen bent geworden bij de amateurs. Het een heeft, als het goed is, weinig met het ander te maken. Dat is ook precies de reden waarom BVO's in de eerste divisie zich jaren lang gekant hebben tegen een promotie/degradatieregeling. Nu is de CED onder veel druk hiermee akkoord gegaan, maar er zullen onge twijfeld garanties worden ingebouwd door de betreffende BVO's, anders is een faillissement onafwendbaar. Die garanties zullen maken dat in een hoofd- resp. topklasse concurrentievervalsing zal ontstaan 3

Schakels (clubbladen) | 2005 | | pagina 3