r ■H| AFCoryfee: Rinus van Leijenhorst! gr"! ^^sssmmim - 1 Ooit afgevraagd hoe het komt dat de jeugdafdeling van AFC enige tijd geleden genomineerd werd voor de Rinus Michels Award? Ooit afgevraagd hoeveel tijd het kost om de jeugdafdeling te leiden? Ooit afgevraagd hoe het komt dat een niet geboren en getogen AFC'er deze taak nu uitvoert? Rinus van Leijenhorst legt het u uit. Vraag: Geen geboren en getogen AFC'er maar wel voorzitter van de jeugdafdeling en tevens bestuurslid. Hoe ben je hierin verzeild ge raakt? Antwoord: Ik speelde tot mijn 25e voor DWS, waarvan twee jaar als contractspeler. Vervolgens driejaar bij BPC en een jaar in een reünie- elftal bij Ajax, voordat ik mijn voetballen eindigde bij Zeeburgia. Trouwens ik kende al enige mensen bij AFC, zoals Pim van de Meent uit mijn DWS tijd en Edwin Geluk met wie ik in het Amsterdams jeugdelftal speelde. Maar dat ik uiteindelijk bij AFC terecht ben gekomen, komt door mijn zoon Joey. Die koos voor AFC in plaats voor Zeeburgia of Diemen, hetgeen ik verwachtte, omdat als je in Diemen woont, die keuze meer voor de hand ligt. Maar de invloed van de zuster van Lex Koekoek, een vriendin van mijn vrouw, is hier niet helemaal vreemd aan. Ja en dan rol je er vanzelf in. Je begint als jeugdleider en coach van het team van je zoon, je wordt coördinator selectieteams en sinds 2003 voorzitter van de jeugdcommissie en één van de 11 bestuursleden. Ik vind het prachtig om te doen en ben er ook trots op dat ik het mag doen. Ik ben zes dagen per week op AFC, maar ik doe het graag. Wij, mijn vrouw, mijn zoon en ik voelen hier ons echt thuis. AFC is zo anders dan dat de buitenwacht erover denkt. Natuurlijk is het makkelijker binnenkomen als je al wat mensen kent. Vraag: AFC werd enige tijd geleden genomineerd door de KNVB voor de Rinus Michels Award voor de jeugdopleiding. Helaas ging de award naar een andere vereniging, maar toch, een dergelijke nomi natie krijg je als vereniging toch niet voor niets. Wat is zo goed aan onze opleiding en wat zijn je doelstellingen? Antwoord: Laat ik voorop stellen, dat wij als jeugdcommissie, Mi chael Tugendhaft, Klaas Molenaar en mijn persoontje samen met John Parsser als adviseur, voortborduren op het geweldige werk van mijn voorgangers Machiel van der Woude en Ad Westerhof. Zonder hun werk zou de jeugdafdeling niet zo goed bekend hebben gestaan. We hebben nu 80 jeugdteams! Te beginnen bij de allerjongsten: de Champions Leaque en de World Cup, beide groepen ieder 12 teams, vervolgens de F: 12, de E: 14, de D: 11, de C: 9, de B: 6 en de A: 4 teams. Zoals je ziet een geweldige onderbouw, waar naar mijn mening vol doende kwaliteit aanwezig moet zijn om de jeugdselectieteams uit eigen kweek te kunnen bemannen. Maar voorop gesteld: de jeugd moet het leuk vinden om naar AFC te gaan. Elk team heeft een eigen trainer, die de jongste spelertjes vooral op techniek traint. Ze moeten plezier hebben, als ze dat niet hebben, zijn ze zo weg. Ik denk dat we goed bezig zijn, want afgelopen seizoen werden alleen al uit de F en E -jeugd drie spelers weggeplukt door Ajax. En dat is de keerzijde van ons succesjeugdspelers die naar BVO's gaan. Afgelopen seizoen 28 september 2005 84e jaargang nr. 3 meer dan twintig. Daar leiden we ze niet voor op. Wij maken de kosten en de BVO profiteert, want er staat geen vergoeding tegen over, tenzij die speler een contract aangeboden krijgt. Waar blijft de KNVB? Toch blijft het streven dat in de toekomst de jeugdselectie teams hoofdzakelijk uit eigen kweek moeten bestaan. In de huidige Al spelen vier jongens, die al sinds de F bij ons spelen, dat moeten er 14 worden. Zo zullen ook de ander jeugdselectieteams moeten be staan uit spelers, die al lang bij ons spelen. Er is genoeg kwaliteit, maar hoe houden we ze vast? Dat is de grote uitdaging, daar werken we aan. Vraag: Je zegt, we leiden niet op voor BVO's, maar komen er niet veel jeugdspelers juist naar AFC toe om zich in de kijker van een B VO te spelen? Als je die niet accepteert, kan je dan het huidige hoge niveau* nog handhaven? Antwoord: We streven er naar het huidige hoge niveau van de selec tieteams te handhaven, maar niet ten koste van alles. Het wordt wel moeilijker. Als het verloop zo groot is, zoals na afgelopen seizoen, ja, dan moetje wel spelers van buitenaf accepteren. Echter alleen als we binnen de club niemand kunnen vinden, die op dat niveau de bewuste positie kan bezetten. Daar zijn we heel erg alert op. Niettemin heb ik het gevoel dat de instroom van dergelijke spelers minder wordt. Maar nogmaals: ik ben ervan overtuigd dat over ongeveer vijf jaar de Al voornamelijk uit eigen jeugd zal bestaan. Vraag: We hebben het over selectieteams, maar niet iedere A junior gaat naar de senioren. Het verloop onder de jeugd is groot. Velen verdwijnen van AFC, is dat een reden tot zorg? Antwoord: Het probleem is onder andere, dat vele A junioren zich te goed voelen om in het derde of in het vierde te spelen. Dan vertrek ken ze naar een andere club, waar ze in het tweede mogen spelen. Tegen wie spelen ze dan? Juist tegen ons derde of vierde. Het verloop is groot, we doen er alles aan om ze uiteindelijk te behouden voor de senioren. Tenslotte luidt het gezegde:"We leiden ze op voor de vete ranen" Hoe houden we ze binnen de club? Dat heeft onze grote aan dacht en dat geldt natuurlijk niet alleen voor de A junioren, ook voor de andere leeftijdsgroepen. Er wordt veel georganiseerd, de facilitei ten zijn hier niet minder dat ergens anders, misschien wel beter. Zelfs een huiswerkcursus is op AFC aanwezig, opgezet door David Wes terhof en Rob Stout. Bovendien elk team heeft een eigen trainer, waar vind je dat? Vraag: De jeugdafdeling is zo groot, dat vele mensen actief moeten zijn. Hoe zie je jouw rol daarin? Antwoord: Ik ben zes dagen in de week hier op Goed Genoeg en nogmaals met plezier. Gelukkig is mijn vrouw ook een voetbaldier, anders zou dat niet kunnen. Naast de jeugdcommissie, zijn er 6 con tactpersonen, die vooral op sociaal en organisatorisch terrein bezig zijn en 3 coördinatoren, die de trainers van de selectieteams op tech nisch gebied adviseren. In totaal zijn er 38 trainers, assistent-trainers en keeperstrainers! Zonder al deze mensen zouden wij ons werk als jeugdcommissie nooit kunnen doen. Mijn rol is meer die van "people manager". Ik moet alle neuzen dezelfde richting zien te krijgen. Daar om ben ik zoveel op AFC. Langs de lijn praatje veel makkelijker en je hoort veel meer, op die wijze kan ik met iedereen contact onder houden. Mijn droom is de doorstroming van de jeugd. Peter Post die rechtstreeks van de Al naar Het Eerste is gegaan en in het tweede spelen ook vijf jongens uit eigen kweek. Ben ik heel erg trots op. We zijn op de goede weg, maar het moeten er meer worden! Daar wil ik aan werken, noem me maar gedreven, een idealist. Ik ben een AFC'er geworden in hart en nieren en dat zie ik ook bij mijn zoon terug, hij is ook al actief voor de club bezig, prachtig, vervult me ook met trots. Samensteller: André Wijnand Toelichting bij 3e vraag Al speelt Landelijke le divisie A! A2 3e divisie A BI speelt Landelijke le divisie AB2 3e divisie B C1 speelt 2e divisie AC2 2e divisie A Dl speelt Topklasse A 24

Schakels (clubbladen) | 2005 | | pagina 24