Van achter de fluit AFC enquête 2005: Communicatie 28 September 2005 84e jaargang nr. 3 Deze keer iets meer over de grensrechter. Vele goedwillende ouders of (teleurgestelde) reserves vervullen die rol elke week. Vaak daarmee het doelwit van kritiek vormend voor de supporters van de tegenpartij. Een ondankbare taak dus, maar o zo zinvol als je het goed doet. Er is een groot verschil tussen een neutraal arbitraal trio en een scheidsrechter met clubgrenzen. In het eerste geval zal men elkaar altijd dekken en steunen. Maar een arbiter die met de grensrechter van de club werkt heeft beperkingen en zal een zeker gezond wantrouwen hebben. Dat laatste is wel weg te nemen, door duidelijk te vlaggen. Dat betekent ferm de arm met vlag omhoog, daarna duidelijk naar links of rechts wijzen bij een uitbal. Licht naar beneden richting hoekvlag bij een corner, of duidelijk naar het doel bij een achterbal. Buitenspel volgt zo. Te vaak zie ik wat gewapper op hoofdhoogte met de vlag. Ja, dan ben je de scheids gauw kwijt qua vertrouwen. Hij weet niet watje bedoelt en zal zelf gaan beslissen... Probeer ook niet elke bal voor je team te "winnen", een twijfelachtige uitbal kun je rustig en duidelijk tegen geven. Daarmee bouw je wel vertrouwen op wat wellicht op een ander moment van pas komt. Want heb je ver trouwen dan zal de scheidsrechter je in principe wel volgen. Een grens die alleen maar in het voordeel van zijn team vlagt benadeelt dat team alleen maar. Dat heb je als scheids na 10 minuten wel door en daarna neem je hem niet meer serieus. Het kan ook anders, twee herinneringen; één van onze lagere senio renteams zag een tegenstander doorbreken. "Vlag dan" riepen ze naar de reserve die dat in de hand had. "Moeten jullie maar eerder stap pen" was het antwoord. Mooi, eerlijk, en vertrouwenwekkend (en waarschijnlijk uit frustratie om dat hij zelf in het veld wilde...). Nog mooier: een C-junioren team tegen KHFC, scrimmage voor het doel, ik stond op de 16 en dacht wel dat de bal over de lijn ging maar kon het niet goed zien. Daar kwam prompt een duidelijk vlagsignaal van de grens en die wees vervolgens naar het midden. Heel erg sportief, koninklijk. Overtredingen bepaalt de scheids dus zelf. Zou je daar op ingaan dan wordt het vlaggetjesdag en gaan de grensrechters het spel leiden. Dat kan alleen met neutrale assistenten. Zinloos dus daar voor te vlaggen. Kom je natuurlijk op buitenspel. Werkt alleen als je ook daadwerke lijk op lijn loopt en niet 20 meter er achter! Meelopen met de laatste man is dus essentieel. Eerst vlag omhoog, dan het veld in wijzen, licht omhoog betekent aan de linkerkant, recht vooruit in het midden, en licht naar beneden aan de rechterkant. Zo kan de scheids beoordelen voor welke speler je vlagt en of hij dat overneemt. Want dat heeft alles te maken met het feit of iemand daadwerkelijk aan het spel deelneemt danwel beïnvloedt. Dat blijft lastig. Ben je van mening dat de scheids ten onrechte je signaal heeft gemist: vlag omhoog houden. Hij zal voor de aftrap van het eventuele doel punt dan eerst naar je toe moeten komen. Zolang er niet is afgetrapt kan een beslissing worden herroepen. Op het moment dat je je vlag laat zakken leg je je bij het besluit neer. O,ja en uit een doeltrap, inworp, corner of op eigen helft is er geen sprake van buitenspel. Maar ik zie er wel voor vlaggen... Frank de Munnik De beslissende penalty, die door Edwin van Holten in de bekerwedstrijd AFC-FC Omniworld (bvo) gestopt wordt (alleen in te vullen door leden, ouders van jeugdleden, donateurs en sponsoren) Beste clubgenoot of ouder van jongere jeugdleden. Bijna 3 jaar geleden werd in het clubblad de Schakel een oproep gedaan mee te doen aan de enquête die daarin was opgenomen. Naast uiteenlopende meningen heeft deze enquête toen ondermeer een AFC Vriendelijk Bedrijf, nieuwe elftalleiders en commissieleden, adver teerders, nieuwe Reds-leden en nieuwe donateurs opgeleverd. Tijden en meningen veranderen en zeker de communicatietijden. Zo is het nu mogelijk om ook digitaal de enquête op onze website in te vullen. Het bestuur van AFC stelt het bijzonder op prijs om van haar leden te vernemen hoe zij onder andere over de vereniging, het clubhuis en haar beleid denken. Ook is dit het moment als je iets kwijt zou willen, kritieken hebt, suggesties wil doen of misschien complimenten wilt geven. Wij zullen in de komende periode een aantal enquêtes houden, met elke keer een ander hoofdonderwerp. De enquêtes worden ook in de Schakel opgenomen en nemen ongeveer 5 minuten van je tijd in beslag. Onder de inzenders zullen een aantal mooie prijzen worden verloot en onder degene die alle enquêtes invult een "AFC 110 horloge". Er bestaan 3 mogelijkheden om mee te doen met deze enquête, wat door het bestuur enorm op prijs wordt gesteld: a) opsturen in een gefrankeerde envelop naar Nicolaas van Ommeren - F. van Alkemadelaan 25 - 1181 PW AMSTELVEEN b) afgeven bij de AFC-administratie op de begane grond aan de achterkant van het clubhuis. c) via www.afc-amsterdam.nl invullen en digitaal verzenden. De digitale verzending komt uitsluitend aan bij bestuurlid Nicolaas van Ommeren en de webmaster. 11

Schakels (clubbladen) | 2005 | | pagina 11