MIXED PICKLES 28 September 2005 84e jaargang nr. 3 ingelegd door Willem Adriaansz w.adriaansz@zonnet.nl BUITEN DE ORDE Zes weken geleden - twee Schakels terug - eindigde Pickelaar zijn eerste seizoeninleg met de opmerking: "Normaal gesproken mist Pickelaar de eerste twee competitiewedstrijden van AFC 1 vanwege zijn jaarlijkse toertocht door Frankrijk. Die trip vindt nu echter wat later plaats, zodat Pickelaar er op zondag 4 september a.s. bij zal zijn: AFC - Omniworld". Achteraf bleek dat onwaar te zijn. Maar hij voegde nog een zin toe: "Wat later zal hij stiekem toch nog even wegglippen". Achteraf bleken dat bijkans profetische woorden te zijn, want Pickelaar glipte onverwacht boven het Noordzeekanaal een ziekenhuis binnen. De feiten ter opheldering. In de tweede helft van augustus verloor Pickelaar in luttele dagen volledig de macht over zijn onderbenen. Via het huisartsencircuit werd hij verwezen naar een ziekenhuisneuroloog, die hem na consult onmiddellijk arresteerde. Een vermoeden van het syndroom Guillain-Barré, waar nader onderzoek op werd losgelaten. Aanvankelijk dacht de onnozele Pickelaar echter aan een Franse dichter die hij vanwege de zenuwen mo gelijk even niet paraat had. Maar de waarheid drong allengs tot hem door: hij had geen poot meer om op te staan en hij kon zich niet meer uit de voeten maken. Zo leerde Pickelaar in 15 volgende dagen wat ziekenhuisopname eigenlijk inhoudt. Hij voelde zich niet ziek maar was het wel en hij presteerde weinig meer dan enig in de vensterbank passerend overjarig kappersleesvoer (Maxima was nog niet bezwangerd) tot zich te nemen. Hij kreeg zicht op een beperkt aanbod boeken (kasteelromans) en soms ontsnapte hij des avonds per rolstoel naar een in de recreatieruimte opgestelde TV voor consumptie van TALPA-pulp. Kortom: Pickelaar leidde het leven van een intellectueel. Dat laat onverlet dat hij ook nog even gewoon tegen u wil aanzeuren. Als patiënt heeft hij daar recht op. U kent Pickelaar vermoedelijk als iemand die wel houdt van lekker eten zonder te behoren tot de culinaire fijnproevers. En een aangeklede borrel als eenvoudigste eetvorm gaat hij normaliter ook niet uit de weg. Ziekenhuisvoer is naar zijn recente ondervinding van een gans andere orde. Nog net aanvaardbaar is ontbijt op kleuterniveau met gestampte muisjes, pindakaas en voormalige oostblokjammetjes; maar de 'warme hap' om 12 uur precies bleek een ramp: kruimige aardappels en een dun lapje suddervlees volledig ondergaand in jus tot de rand, waaraan veel uit het water geviste groente was toegevoegd. Dat was geen smakelijke jus (spreek uit als 'zju') maar vieze jus (spreek uit als 'su'). Pickelaar, opgevoed met 'bordje leegeten', kokhalsde. Hij verkleinde zijn weerzin stiekem door de jus van het bord over te hevelen naar de soepbeker (waaruit hij eerst drie gehaktballetjes had gevist). Met opgespaarde papieren servetjes en zelfs met verdonkeremaand toiletpapier maakte hij zijn bord voor zover mogelijk 'su'-vrij. Het kostte dagelijks veel papier, dat nog onopvallend afgevoerd moest worden. Het maal op borden, bekers en bakjes werd direct onder de kin geplaatst op een soort strijkplankje, dat ontsproot aan een verrolbaar nachtkastje. Besmuikt te werk gaan bleek welhaast onmogelijk. Eenmaal werd Pickelaar betrapt door een binnen huppelende lieve nurse: "Eet u smakelijk", kirde ze monter; maar Pickelaars lichaamstaal dwong haar tot een correctie: "Oh jee, dat had ik beter niet kunnen zeggen"... CITAAT "Als alle Chinezen toiletpapier gaan gebruiken hebben wij morgen geen kranten meer". (Mark Rutte staatssecretaris van onderwijs). VOETBAL INTERNATIONAL Van zijn archiefkompanen kreeg Pickelaar ter verstrooiing onder meer de seizoengids 2005/2006 van Voetbal International (212 pagina's clubs, spelers, teamfoto's, programma's en opstellingen uit de betaalde sector van het Nederlandse voetbal; dat wel). Al bladerend vroeg hij zich af of er in die professionele hoek nog sprake is van enige 'couleur locale' en clubliefde. Hij nam een proef op de som en koos 6 eredivisie- en 6 eer- ste-divisieclubs uit voor een 'vergelijkend warenonderzoek'. Achter elke clubnaam staan 3 getallen: aantal selectiespelers, het aantal Nederlan ders daarvan en het aantal nationaliteiten in de selectie. Ajax 29- 9-14, AZ 25-17-7, Feyenoord 29-13-15, PSV 22-10-11, SC Heerenveen 27-16-8, Roda JC 24-6-9, Veendam 25-24-2, Volendam 24- 22-3, Cambuur Leeuwarden 23-22-2, AGOVV 20-17-4, FC Omniworld 16-14-3 en Fortuna Sittard 20-14-5. Conclusie: in de provincie is nog sprake van locale kleur. Zie Veendam, Volendam, Omniworld en (niet te vergeten) Cambuur Leeuwarden. In de grote steden zijn de selecties overwegend multicultureel. En alleen al uit deze steekproef blijkt dat er 37 nationaliteiten voorhanden zijn: Angolezen, Argentijnen, Armeniërs, Australiërs, Belgen, Brazi lianen, Chilenen, Denen, Duitsers, Egyptenaren, Finnen, Fransen, Grieken, Gambianen, Georgiërs, Ghanezen, Hongaren, Ivoorkusters, Japan ners, Kroaten, Marokkanen, Nederlanders, Nieuw Zeelanders, Nigerianen, Noren, Oostenrijkers, Peruanen, Roemenen, Serven/Montenegranen, Spanjaarden, Tsjechen, Tunezen, Turken, VS-amerikanen, Zuid Afrikanen, Zuid Koreanen en Zweden. PERSMAP Vraag hem niet waarom, maar Pickelaar krijgt van veel kanten de vraag voorgelegd wat hij vindt van onze persmap. Welaan dan: die past in de inmiddels respectabele serie persmappen, waarvoor AFC zich niet behoeft te generen. Dit keer zelfs met een aanzet tot 10 jaar nieuwste ge schiedschrijving. Daarmee een kenbron van belang zijnde voor latere AFC-historici.De archiefcommissie van AFC is er content mee. EPILOOG Laat andermaal duidelijk zijn, dat Pickelaar nog geen enkele wedstrijd heeft gezien van onze hoofdmacht. Vooralsnog vallen de resultaten wat tegen; een beetje onbegrijpelijk is het toch wel, dat AFC 1 met 0-3 verliest van de 'Omniworld-amateurs' en een maand later de 'Omniworld- profs' via penalty's na 1-1 uitschakelt voor de KNVB-beker. Leuk en aardig, dat ook, maar liever eerst wat competitiepunten gesprokkeld. Pickelaar werkt er naar toe binnen een redelijke termijn - zij het nog een beetje beperkt - Goed Genoeg weer eens aan te kunnen doen. Of om het wat duidelijker te zeggen: AFC is nog niet van hem af. 10

Schakels (clubbladen) | 2005 | | pagina 10