4 Mei herdenking mmm ~S\ 11 mei 2005 83e jaargang nr. 14 T AFC'ers naar wie de toernooien zijn genoemd en dit speciaal voor de jongere leden van onze club. Het toernooi van zaterdag 14 mei a.s. voor de D-pupillen is genoemd naar de in 1968 overleden jeugdsecre- taris Wim Bückert, die in 1965 werd onderscheiden met de AFC- Nobelprijs. Het toernooi voor de Junioren C 1 op zondag 15 mei a.s. is genoemd naar onze overleden erevoorzitter Henk Kappelhoff. Frank de Munnik. actief bij het jeugdgebeuren in onze AFC, was op bezoek bij zijn 84 jaar oude vader en vond daar een jubileumboekje 1807-1957 van de Hollandsche Sociëteit, waar deze vanaf 1945 werkzaam was. In dit boekwerkje las hij het volgende en ik citeer Voetbalwedstrijd - De bootjes zetten intussen hun tocht voort en naderen hun bestemming: het AFC-terrein. Tweemaal elf verzeke ringsdeskundigen zetten hun beste beentje voor en ontvangen na al hun zwoegen als herinnering aan de voetbalwedstrijd een vaantje", (einde citaat). Ik vond het leuk u dit te melden, dat er toen al bij AFC ge voetbald werd door mensen uit de verzekeringswereld Op maandag 23 mei a.s. wordt op ons sportpark weer het jaarlijkse Assurantie Voetbaltoernooi gehouden, georganiseerd door ons AFC- Vriendelijk Bedrijf Troostwijk. Zilveren Ploeglid Cees den Braven bereikt op 24 mei a.s. de leeftijd van 70 jaar. Cees was in het verleden jarenlang eerst de steunpilaar van het T elftal en later van het 4e elftal. Cees is de boezemvriend van ons erelid Rob Duis en was een goede vriend van de veel te vroeg overle den Henne Boskamp. Hij bezoekt trouw de wedstrijden van het le elftal en bezoekt ieder jaar het herenjaardiner en de bijeenkomst van de Zilveren Ploeg. Namens de AFC wensen wij hem samen met zijn echtgenote Marja nog een groot aantal gelukkige en gezonde jaren. AFC-ers zijn op vele fronten actief. Met de sport, maar zeker ook met maatschappelijke zaken. Zoals nu Wim Crouwel en Hans de Bie al een fors aantal maanden bezig zijn met een unieke sportdag op zondag 29 mei a.s. op het atletiekcentrum Startbaan in Amstelveen. Uniek, omdat het motto van deze dag is: "bewegen is goed voor de gezond heid". Vele variaties van sportbeoefening zijn op deze sportdag moge lijk. En natuurlijk is er ook weer een AFC-sponsor. Namelijk Bonnit Benelux BV in de persoon van Kees Gehring, die gratis een groot aantal poloshirts beschikbaar stelt aan de organisatie van de TIB- Sportdag (Trust in Beweging) voor de verkoop op die dag. De gehele opbrengst van de sportdag gaat naar het bij een aantal AFC-ers bekende TRUST-project in Zuid-India. Meer informatie over deze dag is te vinden op website: www.av-startbaan.nl/tib. Op zaterdag 1 mei jl. werd er in het Olympisch Stadion een reünie gehouden van de spelers van het Zaterdagteam 4, waarbij ook be trokken waren de spelers, die in het verleden in dit elftal hebben ge speeld. De wedstrijd tussen twee elftallen van deze spelers werd geleid door Frank de Munnik en er werd afscheid genomen van Alejandro Bank, Hans Burgstra, Rene Oskam, Roy Ramkhelawan en Maurice Voskuilen. Ik moet ook dit keer mijn column weer beëindigen met verdrietig nieuws. Op 25 april jl. overleed na een lang ziekbed ons Zilveren Ploeglid Dick Susan op de leeftijd van 58 jaar. Dick was bijna 50 jaar üd van onze vereniging en speelde in zijn jeugd in de hogere elftallen. Ik zelf heb in het verleden het genoegen gehad om zijn jeugdleider te mogen zijn en bewaar uit die periode zeer aangename herinneringen. Na de overgang naar de senioren werd hij speler in één van de recrea tie-elftallen en zo speelde hij ook later in het roemruchte 12 elftal van AFC. Uit een groot deel van deze spelers uit dit 12e elftal is een vrien denclub ontstaan met de naam "Twee voor twaalf", die ook naast het voetballen met hun partners gezellig bijeen kwam voor een drankje en een hapje. Totdat Dick zijn gezondheid het toeliet was hij met zijn vrouw Simone bij deze bijeenkomsten aanwezig. Vele leden van de AFC bewaren een aangename herinnering aan Dick. Namens de AFC wensen wij zijn echtgenote en kinderen alle sterkte om zijn heengaan te verwerken. En dan nu de verjaardagen van de leden van de Zilveren Ploeg. In de eerste plaats moet ik hierbij nog de verjaardag van Herman Meijer vermelden, die helaas niet in de vorige uitgave van de Schakel was vermeld. Hij vierde op 28 april jl. zijn verjaardag, waarmede wij hem alsnog hartelijk feliciteren. De komende verjaardagen tot en met medio juni zijn Cor Kerker (13/5 - 89 jaar) - Benno Honsdrecht (13/5) - Peter van der Heydt (13/5) - Ab Springer (15/5 - 70 jaar) - Wouter Amesz (15/5) - Karei van Stuyvenberg (18/5) - Jan Meijer (21/5 - 75 jaar) -Herman Fritzsche (21/5) - Ron van Doesburg (21/5 - 40 jaar) - Mannes Kinsbergen (22/5) - Cees den Braven (24/5 - 70 jaar) - Amel Vroege (24/5) - Roy van Straten (25/5) - Ger van Caspel (29/5) - Arjen Anderiesen (30/5) - Ivo Niehe (31/5) - Karei van Osch (1/6) - Hans Brouwer (3/6) - Rolf Leeser (4/6 - 76 jaar) - Ernst Seunke (5/6) - Ron Böhne (6/6) - Hans de Wijs 11/6) - Theo van Broekhuizen (14/6) - Hans de Wijs Sr.( 15/6) - Jan van Broekhuizen (16/6). Aan al deze jarigen onze welgemeende felicitaties. Johan de Bie Toespraak van onze voorzitter Machiel van der Woude bij het monument op ons Sportpark Goed genoeg Vandaag 4 mei, bijna 60 jaar na de bevrijding, zijn voor het eerst bij de hoofdingang van het Olympisch Stadion de in tweede wereld oorlog omgekomen sportmensen herdacht. De Volkskrant van vandaag be steedt een groot artikel aan deze gebeurtenis. Onder de alles dekkende kop "gedeporteerd, verdwenen en vergeten" wordt de aangrijpende geschiedenis vertelt van de bijna door iedereen en alles vergeten Ne derlandse vrouwenturnploeg, die in 1928 goud won tijdens de Olympi sche Spelen in Amsterdam. 5 van de turnsters van die ploeg en de coach Gerrit Kleerekoper waren joods, alleen Elka de Levie ontkwam aan de gastkamer en stierf in 1979 in betrekkelijke anonimiteit. Het verhaal vertelt ook hoe de oorlog huis hield onder de overwegend joodse vereniging Snelheid en Kracht, voor de oorlog bloeiend met ruim 200 leden, na de oorleg met minder dan 30 leden niet meer op te starten. En over de Amsterdamse Turnbond, die zwaar werd getroffen, omdat vier joodse bestuursleden in 1941 eerst niet meer in openbare gebouwen mochten komen en even daarna geen functies meer moch ten vervullen in het openbare- en verenigingsleven. Zij stierven alle 4 in Duitse vernietigingskampen. In verhouding met het turnen werd het Nederlandse voetbal veel min der getroffen. Na de Duitse inval werd gehamerd op consolidatie, het openbare leven, diende zoveel mogelijk gewoon door te gaan. Dus juist ook de volkssport voetbal: 16 dagen na de capitulatie kwam de competitie al weer op gang. Om op gang te blijven, op de hongerwin ter in 1944 na. Zelfs op dagen dat de grote razzia's plaatsvonden, zoals bij de laatste op zondag 20 juni 1943, toen nog 10.000 joden werden opgepakt in Amsterdam-Zuid en -Oost ging het voetbal ge woon door. Dat gold overigens niet voor enkele verenigingen in onze stad, zoals Wilhelmina Vooruit, dat vanwege het grote aantal joodse leden haar veld, haar joodse bestuurs- en andere leden kwijtraakte en haar naam gewijzigd zag in Wilskracht Vooruit. In 1945 bleken 45 van 79 leden omgekomen. Een andere vereniging HEDW werd nog zwaarder ge troffen. Van de ruim 200 leden overleefden slechts enkelen de oorlog. Schokkend is ook het verhaal van Wilhelmina Vooruit direct na de oorlog, toen het dat ene veld wilde terugkrijgen van een vereniging aan wie het in goed overleg was afgestaan in de hoop op betere tijden. Pas na veel juridisch getouwtrek kreeg Wilhelmina Vooruit haar veld terug, in een periode direct na de oorlog, waar de teruggekeerde joden, ook in het voetbal werden geconfronteerd met vijandigheid en antisemitisme. Gelukkig zijn er mensen geweest aan wie wij ons allen kunnen optrek ken, de echte helden, die de helpende hand of nog zo veel meer toe staken in een tijd dat het echt nodig was: bij de deportatie van de joden, waaronder onze leden Elias van Praag, Rolf Salm en Rudie Hartog. De helden, die óók AFC kende. Henny Imming, waarover Johan de Bie onlangs nog in de Schakel schreef, Ab Scheepstra, Ko van Eyck, Rob Cijfer. Henk Nieuwkamp en enkele anderen, die in de meidagen in 1940 stierven in de strijd tegen het Duitse leger. Gerard Scheepens, Henry Lindner en Gerrit Struys. Hun nagedachtenis blijft bewaard, o.a. via dit monument. Laten wij onze helden, en de zaak waarvoor ze het leven lieten, nooit vergeten. Laten wij, oud en jong, hun inzicht, moed en verzet in onze alledaagse wereld tot leidraad blijven nemen. 5

Schakels (clubbladen) | 2005 | | pagina 5