AFCoryfee: Peter Brans! Volgens eigen zeggen van de arme tak, geen d en zeker geen dl in de achternaam. Was volkomen overrompeld door de aan hem uitgereikte Mr. Henne Boskamp Nobelprijs tijdens het afgelopen Jaardiner. Kon niet hele maal bevatten dat je voor je hobby ook nog eens onderscheiden kon worden. Vraag: Je bent leider van het Eerste, je bent elk weekend scheids rechter, maar heb je ook ooit gevoetbald? Antwoord: Ja en niet zo slecht ook. Ik stond op het punt een jeugd- contract bij Ajax te krijgen, maar helaas bij een brommerongeluk ging mijn knie aan gort. In die tijd waren de knieoperaties nog niet zodanig dat ze je weer konden oplappen. Misschien leuk om te vermelden, ik speelde onder andere samen met Arie van Eijden, Hennie Schipper en Hennie Cruijff. Vraag: Wat was je voor een voetballer? Antwoord: Ik mag wel zeggen een elegante linksbuiten. Type Piet Keizer, aan modder en slidings een hekel, dus met een schoon broekje weer het veld af, kon zo weer in de kast. Overigens als ik in het begin een schop kreeg, dan had ik het al weer gehad. Zei ik tegen mezelf: "Zo Peter deze wedstrijd hebben we dus al weer gespeeld". Of ik echt ver was gekomen is dus de vraag. Vraag: Via Ajax naar AFC? Antwoord: Nee, eerst nog naar De Meer. In 1985 pas naar AFC en wel omdat een zoon van me in de Cl speelde. Bij De Meer was ik al scheidsrechter, hoofdzakelijk van een feestelftal, maar toch. Het scheidsrechteren heb ik bij AFC direct weer opgevat. Vooral de thuiswedstrijden van het roemruchte Zami Quatro, ooit opgericht door onder andere Ron van Doesburg, waren een feest om te fluiten. Ik fluit nu o.a. de opvolger van dat team: Zami Vijf. Vraag: In AFC-Thuis verklaarde je ooit dat je je roeping als scheids rechter gemist hebt. Kan je me met een voorbeeld aangeven wat je nu zo leuk vindt aan dat jluiten? Antwoord: Omdat ik zelf toch redelijk goed gevoetbald heb, zie ik de overtredingen eerder aankomen dan de dader. Je kunt dus preventief fluiten. Daarmee dwing je respect af, zodanig dat als het goed is, de overtreder je tijdens de wedstrijd gaat helpen. Als één van zijn mede spelers commentaar begint te leveren, dan lost hij het voor je op. "Hou maar op, deze scheids ziet toch alles!" Vraag: Ja, allemaal leuk en aardig, maar je moet af en toe toch ook autoritair optreden. Ben je kwistig met de kaarten Antwoord: Helemaal niet, nooit geef ik kaarten of stuur ik er iemand uit. Los het altijd verbaal op. Blijkbaar sla ik dan de juiste toon aan. En terugkomend op je vraag of het leuk is om te fluiten. Daar kan ik volmondig op antwoorden: ja. Vooral als je na afloop ook de com plimenten van de tegenstander krijgt. Als ik het niet leuk had gevon den, dan had ik dit zeker niet nu al zo'n twintig jaar volgehouden. 9 maart 2005 83e jaargang nr. 11 Vraag: Behalve actief als scheidsrechter, ook reeds lange tijd betrok ken bij het Eerste. Je hebt dus enige trainers meegemaakt. Zonde dat Stanley weggaat? Antwoord: Ja, ik vind het vreselijk jammer dat hij weggaat. Maar zijn wens om een profclub te trainen, dat wisten we. Als hij verstan dig is, neemt hij Roy Tular mee. Misschien kan je dat beter niet op schrijven. Stanley en Roy zijn wat je noemt een koningskoppel. Denk niet dat er geen meningsverschillen zijn, maar naar buiten absoluut één front. Vraag: Hoewel je sinds 1995 betrokken bent bij het Eerste, is er toch een periode geweest, dat je voor de eer bedankte. Wil je daar iets over zeggen of is dat een gesloten boek? Antwoord: Ik wil daar zeker iets over zeggen. Ik was het absoluut niet eens met het ontslag van Rob Bianchi. Ik kon het niet aan mezelf verkopen om door te gaan. In goed overleg hebben Henk Bijlsma en ik toen besloten, dat Henk in belang van de club door zou gaan en ik zou stoppen. Niettemin heb ik onder lichte druk van het bestuur, wat heet, met een mes in mijn rug, mijn werkzaamheden, na anderhalf jaar, voor het Eerste weer opgepakt. Nou ze hoefden niet eens zo hard te prikken, ik miste het zo enorm, dat ik toch wel was teruggekomen. Vraag: Als je zo lang meeloopt, heb je ook heel wat te verhalen over de trips naar de Canarische Eilanden. Zou je de achterban gerust willen stellen dat het inderdaad een trainingskamp is, waar vooral het uithoudingsvermogen op de proef wordt gesteld, toch? Antwoord: Als spelersbegeleider is mijn voornaamste taak om er voor te zorgen dat de spelers zich AFC waardig gedragen. Dat zij beseffen dat zij ambassadeurs van de club zijn. Dus om de achterban gerust te stellen: er wordt geen extreem gedrag getolereerd. We gaan er als groep heen, we zijn daar een groep en komen als een groep weer terug. En verder is het motto: Horen, Zien en vooral Zwijgen! Vraag: Na al je activiteiten voor het Eerste: dressman; assistent elftalleider en de laatste jaren als elftalleider, stop je er na dit sei zoen mee. Daar moet wel een heel belangrijke reden achter zitten of niet? Antwoord: Tijd, tijd en nog eens tijd. Ik wil mijn handen vrij hebben. In april word ik grootvader. Ja en? Maar het kleinkind wordt wel in Amerika geboren, dus wil ik zo af en toe daar heen. Logisch toch? Verder is een zoon van me in de zaak gekomen. Hoewel, het lijkt wel of het andersom is. Hij heeft zoveel hooi op zijn vork genomen, dat ik me nog niet kan terugtrekken. Daarbij komt nog dat ik binnenkort zestig word, vind ik te oud om als elftalleider te kunnen functioneren. Ik zal het wel missen! Ach, misschien zegt mijn vrouw na een tijdje wel: "Ga alsjeblieft terug!" Vraag: Zelfs geen tijd om te golfen? Lid te worden van de ASGS? Antwoord: Dit jaar nog niet, ik wil geen verplichtingen aangaan. Volgend jaar is een ander verhaal, dan heel erg graag. Ik heb de le denlijst gezien, leuke groep. Laatste vraag: We hebben het uitgebreid over het scheidsrechteren gehad. Stop je daar ook mee? Antwoord: Nee, nog één jaar, niet alles tegelijk afsluiten, dat kan ik niet.. Ik heb nu alle teams op zaterdag gefloten op één na. De AFC- Veteranen. Maar Jean Bollen, fluit nu voor dat team. Naar wat ik gehoord heb: zeer goed. Maar wat wil je, met zijn ervaring als oud speler en als oud scheidsrechter kan hij dat team best aan. Het scheelt enorm als jezelf ook gevoetbald hebt. Ik zou heel graag een keer een thuiswedstrijd van die heren willen leiden. Misschien moet ik dat maar eens aan Jean vragen. Noot samensteller: Op het eind van het gesprek komt Chris Schroder erbij om revanche te halen: "Datje denkt datje een goede elftalleider bent, is al kwalijk, maar dat je denkt dat je een goede scheidsrechter bent, is helemaal kwalijk". Hetgeen, Chris kennende, dus een onge looflijke waardering, en terecht, voor Peter Brans inhoudt. Samensteller: André Wijnand zonder s) 16

Schakels (clubbladen) | 2005 | | pagina 16