Lessen uit het verleden V Medische commissie 3 december 2003 82e jaargang nr. 8 En zoals bekend is AFC's kienavond royaal gedoteerd, dankzij een aantal vaste gulle gevers. Elk van de zes ronden kent hoofdprijzen, extra prijzen en verrassingsprijzen. In het verleden gingen al parfu merie, horloges, een gitaar, een fiets, kaartjes voor een wedstrijd van Ajax, een op maat gemaakte blazer, wijnen, wild, textiel, grif over de tafels. Zoals u weet is de absolute kraker telkens de hoofdprijs van de 6de en tevens laatste ronde, doorgaans een reis voor twee personen. Elk jaar treft de kiencommissie ook weer vele nieuwe en onbekende gezichten aan, terwijl toch altijd duidelijk gesteld wordt dat het eve nement bedoeld is voor en door AFC-ers en niet voor een aange trouwde tante Trees en de voogd van de minderjarige ex-vriendin van wijlen ome Piet. Daarom zal de commissie dit jaar als vanouds stren ge toegangscontroles gaan hanteren. Hoe zit dat nu? De drie gouden kienregels: 1. De kien(st)er is minstens 18 jaar. 2. De kien(st)er is lid of donateur/donatrice van AFC 3. De kien(st)er is wederhelft, levenspartner, ouder of voogd van een lid of donateur/donatrice van AFC. In alle gevallen waarin deze regels niet voorzien, beslist de commis sie. Voorts zal steekproefsgewijs op AFC-lidmaatschapskaart gecontroleerd worden of iemand lid dan wel donateur is. Dit houdt in dat als u uw contributie of donatie nog niet voldaan heeft, u geen recht heeft om aan het kienen deel te nemen. Neemt u de kaart dus mee! In ieder geval, wordt het dit jaar vrijdag 19 december, aanvang 20.00 uur supergezellig. Net als vorig jaar zal er weer koninklijk gekiend worden (er is weer veel gebeurd ten huize van de Oran jesen zal de prijzentafel weer rijkelijk gevuld zijn, tot en met de paperclips, portemonnaietjes, sleutelhangers en puntenslijpers aan toe. Op die dag kunt u zich overigens te AFC vanaf 18.00 tot 19.30 uur te goed doen aan een buffet nieuwe stijl met de keuze uit een uitgebreide kipsaté of boerenkool met worst voor 8,50 per gerecht. Meldt u dat wel even van te voren aan onze nieuwe sociëteituitbaters (020-6445575). Er is ook een inschrijflijst bij de bar. Wij zien u graag dit jaar vlak voor Kerst weer terug. Namens de Kiencommissie, Lou Hekster Een essay over leiderschap, geïnspireerd op het boek 'Eyewitness to Power' van David Gergen, adviseur van vier Amerikaanse presi denten (Nixon, Ford, Reagen en Clinton). Zijn eerste toespraak als president ging ieder moment beginnen. Vanuit 'the Oval Office' sprak Bill Clinton het Amerikaanse volk toe. Na twaalf jaar Republikeins leiderschap was het eindelijk weer de beurt aan een democraat. Tevens was Clinton de eerste president van de 'baby-boom'generatie - opgegroeid in de jaren zestig met een veel minder groot ontzag voor hiërarchie en autoriteit dan al zijn voorgan gers. Zijn assistenten en adviseurs keken toe terwijl hij sprak De één bewonderde hem terwijl men door de wir war van draden en camera's hem observeerde, een ander viel het op hoe klein en jong hij leek op alle televisieschermen die her en der opgesteld waren. Hoe werkelijk heid en televisiewerkelijkheid van elkaar kunnen verschillen?! Veel ging mis voor Clinton in de beginperiode van zijn eerste termijn als president van Amerika. Met name op organisatorisch gebied bleek het een zooitje te zijn in het Witte Huis. Bovendien had hij geweigerd oude rotten uit het vak op te nemen in zijn staf. Hij bleef loyaal aan zijn talentvolle maar veel te jonge campagnestaf. Niemand wist zich raad met de keiharde wetten die de Washington politiek kenmerkten. "This wasn't anything like Little Rock, Arkansas!". Clinton zou bovendien te weinig uitgerust zijn. Hoewel zijn woede uitbarstingen berucht waren stond hij toch bekend als een open vriendelijke vrolijke man. Sommigen gaan zelfs zo ver dat men ieder gesprek van hem typeerde als een 'verleiding'. Het zou hem later nog ernstig in de problemen brengen, zoals we allen weten. Machiavelli schreef ooit: "To gain power, a new prince must be loved or feared. When one has to make a choice, it is better to be feared". Bij Clinton bleek in zijn beginperiode het tegenovergestelde het geval te zijn. Enkele con- m, gresleden zagen kans hem te manipuleren. Geen goede eigenschap voor een beginnende president. Maar zijn grootste obstakel tot effectief leiderschap bleek uit onverwachte hoek te komen. Toen de belangrijkste adviseur werd gevraagd de machtsverdeling te omschrijven tekende hij twee recht hoeken met daaronder een lange lijn. De onderste lijn representeerde de verscheidenheid aan naaste medewerkers, de middelste rechthoek was gereserveerd voor de adviseur zelf. De bovenste voor de presi dent. Toen hem werd gevraagd waar eigenlijk de 'vice-president' en 'first lady' geplaatst dienden te worden antwoordde hij dóódsimpel: "In de bovenste rechthoek, samen met de president". Voor het eerst in de geschiedenis van het witte huis deelde de president van Amerika zichzelf geen absolute macht toe. Het bleek een fatale blunder te zijn voor het presidentschap van Clinton. Hoewel vice president Al Gore zich langzamerhand terugtrok uit top van piramide, en zich meer ging richten op eigen projecten, bleef Hillary op de plek waar zij was toegelaten door haar man: op de machtigste plek van de wereld in het meeste complexe politieke besturingssysteem van de wereld. Als Clinton 'nee' oordeelde, kon men altijd nog proberen via Hillary 'ja' te winnen. Beiden hadden hun ook eigen staf. En iedere staf kende ook haar eigen loyaliteit. Gergen analyseert dat de loyaliteit in het Witte Huis ten alle tijden eenduidig moet zijn: aan de president. Nu was zij gescheiden in twee kampen. Tijdens vergaderingen kwam het regelmatig voor dat beiden openlijk van mening verschilden. Nu is dat niet zo verwonderlijk. Maar wel het feit dat deze meningsverschillen tot publieke gepassioneerde, plaats vervangende schaamte oproepende ruzies teweeg bracht. Terwijl het echtpaar Clinton elkaar op meerdere vlakken perfect aanvulden en in balans brachten (zij gaf hem een super-ego, hij haar een overvloed aan 'id') knaagde hun duo leiderschap aan het fundament van effectief leiderschap. De specifieke schizofrenie van het Witte Huis van Clinton heeft er voor gezorgd dat het 'White Water' schandaal aan het rollen kwam en zodoende Kenneth Star voor een eerste maal het leven van Clintons zuur kon maken. Zonder dit schandaal zou er nooit een Kenneth Star zijn geweest en dus wellicht nooit een Monica Lewinsky. Alle goede bedoelingen ten spijt, twee kapiteins op een schip werkt zelden. Ook niet in de voetballerij. Een voetbalteam dat zich aan de top kenmerkt door twee verschil lende naast elkaar opererend leiderschap stijlen, die openlijk met elkaar in conflict raken, is hoe dan ook stuurloos. De stand van de wind, het humeur van de zee en de goden (kortom; de omgeving) bepalen dan het lot. Wie weet strandt het team zachtjes op de duinen, maar meer wezenlijk lijkt een onvermijdelijke schipbreuk. Het is met deze kennis in pacht dat iedereen zich ten alle tijden moeten afvragen: Wiens belangen dient mijn persoonlijke ideologie: Die van mij of van het groter geheel? Thomas Rijsman Voor A.F.C.ers bestaat het maandagavond-inloopspreekuur van 19.00-20.00 uur in de fysiopraktijk van Nijenrodeweg 914, tevens bij A.F.C. op vrijdagen van 17.00-19.00 uur De medische commissie: Lex Swaan (arts), 020- 6731337 Fysiotherapeuten: Wim Crouwel/Frank Tilmans 020- 6440070, Rei- nier van Dantzig 020-6627244 Verzorger A-selectie: Ko Grosze Nipper 06-44352970 of 036- 5375516

Schakels (clubbladen) | 2003 | | pagina 5