Koninklijk Kienen Medische commissie Kopzorg 19 november 2003 82e jaargang nr. 7 De ouders van een voetbalkameraad van destijds hadden plannen om naar Australië te gaan.Hij mocht van zijn moeder na schooltijd niet meer met ons op straat voetballen want hij moest naar Engelse les. Als hij dat niet beheerste kwamen zij dat land niet in. Van woede hebben wij vergeten om het zelfde te eisen van mensen die veel later ons land in wilden om er te wonen. Een schakeladverteerder Otto Nieuwenhuizen, een destijds gerenommeerd adres voor Verfspullen en een begrip in Amsterdam, is inmiddels ook niet meer. Onlangs zijn deuren gesloten omdat door de te lange sloop, breek en bouwwoede op de Overtoom de klanten wegbleven en zij die nog binnen kwamen moesten nog eens extra kosten maken voor schoonmaakmiddelen om de modder, prut en andere rotzooi van de kleren en schoeisel te halen. Maar mijn beste Ack nu verder over voetbal en geen negatieve praatjes meer over onze polder. Er waren toen grote zorgen over het wispelturige le elftal. Met 4 punten uit 4 wedstrijden (doelpunten 7-7). De oorzaak werd verklaard dat het toenmalige 60 jaar lang streven en strijden van de Vereniging, alsmede de zwaarte van de alledaagse zorgen erg op de schouders van 11 knapen drukten. Als voorbeeld diende de wedstrijd tegen HVC. Voor de rust zelfbeheersing, rustig overleg (onmisbare grondslag voor het spel volgens de scribent van toen) alsmede fris en degelijk voetbal. Wat wilde een mens toen nog meer vraag je je af. Maarna de rust werd het bewijs van de stelling geleverd. Bij diverse spelers alles eensklaps verdwenen. Onbeheerst, wild en dom deden zij. En vervolgens las ik de volgende prangende vragen: 1was hun voorraad zelfbeheersing opgebruikt? 2. liet hun verstand hen in de steek? 3. hoe kon men zulke domme dingen doen? Kortom het fundament, de kern was weg en gelijk een aardbeving was het gebouw AFC ingestort. De Gijsbrecht destijds 1 x per jaar op 1 januari in de Stadsschouwburg was qua drama daarbij vergeleken niks. Hoe nu verder in de 2e klasse toen? Het antwoord is inmiddels ook daar. Gewoon doorgaan en thans Hoofdklasser. Het erelid A.J.F. de Vilder werd toen 60 jaar en er werd steen en been geklaagd over de slechte opkomst op de jaarvergadering van nog net geen 40 man. Daar zijn wij nu best tevreden mee met een 3 maal, ja schat wel 4 maal, zo groot aantal leden als toen. Op de TV was een kraker te zien. Een Europese selectie tegen Barcelona. De match tussen beroepsvoetballers van toen stak volgens de Schakel mijlen ver uit boven hetgeen het Nederlandse publiek gemeenlijk voor z'n harde guldentjes op onze amateurvelden te verwerken kreeg en tevens de armzaligheid van ons eigen voetbal en ook van het Nederlands Elftal blootlegde. Enige namen voor de ouderen onder ons Posipal (was een Tsjech naar ik meen) Kubala (Spanjaard?) en Rik Coppens uit België destijds van Beerschot. Verder vroeg de voorzitter of wij onze zakdoek (wie heeft er nu nog een?) gereed wilde houden als punt 6 van de Alg.Verg.aan de orde kwam n.l. de begroting die een zwaar tekort vertoonde. Er waren vele suggesties voor verhoging van de inkomsten w.o. onderverhuur, reclame aanbrengen en gesproken reclame introduceren alsmede toeschouwers trekkende gezellige muziek. Maar op verzoek van ene Dick Been geen hot jazz graag want die bezorgen bezoekers van boven de 40 de gilzenuwen. Er werd een commissie benoemd de Groep-Nigtevecht die zich over dit onderwerp zou buigen en het Bestuur adviseren. Er was een simpel lid, die naar mijn mening te weinig aandacht kreeg met de volgende geniale suggestie. "Mijnheer de Voorzitter mag ik even, Karei Knal is mijn naam". "Ik dacht zo, ja het is maar een ideetje, zou een kampioenschapje en een lief promotietje naar de le klasse niet wat meer recette kunnen opleveren?" De schat, hij bleek een nieuw lid te zijn en een roepende in de woestijn want wat wist hij nou van wat een voetbalclub ambieerde, laat staan AFC destijds. Tot den volgende keer. B. Ack vroeger liefst rechts) Op vrijdag 19 december a.s. vindt op AFC weer het traditionele kienen plaats en wel ten zevende male onder de bezielende leiding van het 'kien dream team' bestaande uit Ron van Doesburg, Ronald Koster, Lou Hekster, Roy van Dijk en Hans Hulst. En zoals bekend is AFC's kieivvond royaal gedoteerd, dankzij een aantal vaste gulle gevers. Elk van de zes ronden kent hoofdprijzen, extra prijzen en verrassingsprijzen. In het verleden gingen al par fumerie, horloges, een gitaar, een fiets, kaartjes voor een wedstrijd van Ajax, een op maat gemaakte blazer, wijnen, wild, textiel, grif over de tafels. Zoals u weet is de absolute kraker telkens de hoofdprijs van de 6de en tevens laatste ronde, doorgaans een reis voor twee personen. Elk jaar treft de kiencommissie ook weer vele nieuwe en onbekende gezichten aan, terwijl toch altijd duidelijk gesteld wordt dat het evenement bedoeld is voor en door AFC-ers en niet voor een aan getrouwde tante Trees en de voogd van de minderjarige ex-vriendin van wijlen ome Piet. Daarom zal de commissie dit jaar als vanouds strenge toegangscontroles gaan hanteren. Hoe zit dat nu? De drie gouden kienregels: 1. De kien(st)er is minstens 18 jaar. 2. De kien(st)er is lid of donateur/donatrice van AFC 3. De kien(st)er is wederhelft, levenspartner, ouder of voogd van een lid of donateur/donatrice van AFC. In alle gevallen waarin deze regels niet voorzien, beslist de commissie. Voorts zal steekproefsgewijs op AFC-lidmaatschapskaart gecontroleerd worden of iemand lid dan wel donateur is. Dit houdt in dat als u uw contributie of donatie nog niet voldaan heeft, u geen recht heeft om aan het kienen deel te nemen. Neemt u de kaart dus mee! In ieder geval, wordt het dit jaar vrijdag 19 december, aanvang 20.00 uur supergezellig. Net als vorig jaar zal er weer koninklijk gekiend worden (er is weer veel gebeurd ten huize van de Oranjesen zal de prijzentafel weer rijkelijk gevuld zijn, tot en met de paperclips, portemonnaietjes, sleutelhangers en puntenslijpers aan toe. Op die dag kunt u zich overigens te AFC vanaf 18.00 tot 19.30 uur te goed doen aan een buffet nieuwe stijl met de keuze uit een uitgebreide kipsaté of boerenkool met worst voor 8,50 per gerecht._Meldt u dat wel even van te voren aan onze nieuwe sociëteit uitbaters (020-6445575). Er is ook een inschrijflijst bij de bar. Wij zien u graag dit jaar vlak voor Kerst weer terug. Namens de Kiencommissie, Lou Hekster "Scheids, waarom een gele kaart? Een lullig kopstootje, hij is toch zeker geen watje!?" Blessures aan het hoofd hebben soms akelige gevolgen, zoals hersen letsel. De grootste oorzaak hiervan is niet zozeer het koppen van de bal, als wel de kopduels. Maar ook hoofd-knie contact en zéér zeker de elleboogstoot baart ons kopzorgen. De K.N.V.B. is reeds een jaar geleden begonnen met de campagne: "Stop de elleboogstoot." De medische commissie van A.F.C. sluit zich hier gaarne bij aan. Een grootschalig onderzoek op dit gebied heeft neuropsycholoog Erik Matser deze maand afgerond en de uitslag geeft aan dat hersen letsel in de sport in het algemeen, maar bij voetbal in het bijzonder zwaar wordt onderschat. 5

Schakels (clubbladen) | 2003 | | pagina 5