V Volgende Schakel Medische commissie Ons Eerste 17 September 2003 82e jaargang nr. 3 De volgende Schakel zal over 2 weken verschijnen. Dit betekent dat u op donderdag 2 oktober ons clubblad in de brie venbus ontvangt. Zoals bekend kunt u de Schakel op dinsdagmiddag vanaf omstreeks 17.00 uur op onze website lezen. Kopij voor deze Schakel dient uiterlijk maandagavond aangeleverd te zijn. Sport en voeding. Heeft u de kersverse menukaart van ons nieuw uitbaters-duo Ris en de Wijs reeds gezien? Nee? Dus wel even doen! Deze speelt namelijk zéér goed in op de voor sport benodigde spiervoeding. Omdat vier tot vijfkeer in de week trainen naast de wedstrijden tot normaliter behoort, is aanpassing van het voedsel essentieel. Een goede balans in de voeding verbetert de te leveren prestatie en vermindert de kans op klachten en blessurerisico. Een Hollandse stampot is normaal voldoende, echter sporters met veel trainings- arbeid verbruiken extreem veel vitamines, mineralen, onverzadigde vetzuren en.... vocht!! Onderzoek toont aan dat bij wedstrijden met een vochtverlies van twee liter, dus ongeveer 2% van het lichaams gewicht, het fenomeen duur/arbeidsprestatie sterk achteruit gaat. Ons lichaam heeft nodig: eiwitten, vetten, koolhydraten, vitamines, mineralen en vocht! Eiwitten: bestemt voor de aanmaak van spierweefsel, bloed en capillairenj de haarvaten). Eiwitten zit voornamelijk in dierlijke producten als vlees, melk, kaas en eieren. Maar niet te vergeten, ook in plantaardige producten als soja. Vetten: nodig voor de aanmaak van ontstekingsremmende fermenten, dus onze afweerregulering. Deze zijn te vinden in noten, pindakaas, oliën en vis. Koolhydraten: onze lichaamsenergie wordt voor 60% uit koolhy draten betrokken. Levering hiervan geschiedt uit bruinbrood, aardap pelen, peulvruchten, groente en fruit, maar zeker ook uit diverse pasta's. Het is verstandig zeker drie maal per week en zeker vóór een wedstrijd, als "energievuller" een koolhydraatrijke voeding tot je te nemen. De vrijgekomen energie uit koolhydraten komt niet alleen langzamer vrij, maar deze energie blijft ook langer beschikbaar. Vitamines en mineralen: zijn van belang voor de energie- en eiwit huishouding en zorgen voor snellere afvoer van melkzuurproductie. Dus minder snel last van locale spiervermoeidheid of kramp door verzuring van de belaste spieren. Multi-vitamines en mineralencomplexen: deze zijn als aanvullend/ vervangende voedingssupplementen bij sportbeoefening sterk aan te raden, de z.g. antioxidanten. Hoe lager de vetvrije massa( deze is te meten door huidplooi meting), hoe beter de prestatie. Een sportdiëtist kan eenvoudig een op-maat-dieet voorschrijven. Ook voor onze A.F.C. jeugd hebben Ris en de Wijs tevens een bloedgave pannenkoek op de kaart gezet. Voor A.F.C.ers bestaat het maandagavond-inloopspreekuur in de fysiopraktijk van Nijenrodeweg 914, tevens bij A.F.C. op vrijdagen van 17.00-19.00 uur De medische commissie: Dr. Lex Swaan, 020- 6731337 Fysiotherapeuten: Wim Crouwel/Frank Tilmans 020- 6440070, Rei- nier van Dantzig 020-6627244 Verzorger A-selectie: Ko Grosze Nipper 06-44352970 of 036- 5375516 8 september: Westlandia - AFC 2-1 Normaal gesproken is Westlandia-uit een wedstrijd waarbij je ongeveer net zo lang in de auto zit om in Naaldwijk (Rijswijk rechtdoor) te komen als dat de wedstrijd duurt. Een zogenaamd één op eentje. Door de leuke sfeer die de trouwe Westlandia aanhang er in brengt en de vaak goede wedstrijden die er gespeeld worden, is dat het zeker waard. Deze keer liep het anders. Door de afsluiting van de snelweg A4 zat er al één uur en driekwartier op voordat sportpark "De Hoge Bomen" was bereikt. Nog net tikte de laatste minuut voor rust weg en stond op het score bord 0-0. Niks gemist!? AFC supporters die toch op tijd Naaldwijk hadden weten te bereiken, wisten mij te vertellen dat AFC de eerste helft had gedicteerd en dat Pierre Tosch en Rody Turpijn dicht bij een doelpunt waren. Ik zag in de tweede helft John Bosman starten die voor Turpijn in het veld was gekomen. Toch was het met name Westlandia dat in de begin fase gevaarlijk was. In de 50ste minuut leek Edwin van Holten de rechterspits die alleen op hem afkwam correct de bal te ontfutselen, maar de scheidsrechter zag in de daarop volgende valpartij een penalty. Deze werd onhoudbaar ingeschoten (1-0). Nog geen minuut later krijgt Westlandia na een snelle uitbraak een grote kans op 2-0, maar scoort niet. In de 59ste minuut maakt Daniel van Meer zijn rentree in de competitie. Vanaf dat moment krijgt AFC meer balbezit en loopt Westlandia achter de feiten aan. Er worden veel harde overtredingen door Westlandia gemaakt die 2 keer met geel worden bestraft. Toch is het in de 69ste minuut Westlandia dat weet te scoren. Na weer een snelle uitbraak over hun rechter kant lijkt de spits de bal met de hand mee te nemen om vervolgens Van Holten kansloos te laten (2-0). De ware optimist in mij ziet nu juist kansen. Het is namelijk steeds tegen Westlandia gebeurd dat AFC voorstond en dat zij in blessuretijd op gelijke hoogte kwamen of ons voorbij gingen. Nu zal ons dat ook eens gebeuren. Djuric Ascension wordt ingebracht voor Robert Gehring en zorgt voor dreiging vanaf de rechterkant. Vanaf links was Akhamrane ook een paar keer gevaarlijk geweest, maar de voorzetten kwamen net niet goed aan of een voet van de keeper stond in de weg. Na een kans van Van Meer en een volley van Zaoudi was het pas in de 89ste minuut dat Ascension met een schot vanaf de 16 meterlijn de bal onder de keeper door kreeg (2-1). Helaas kon AFC daarna geen echte kansen meer creëren en hielpen de extra minuten ons deze keer niet aan een toch zeker verdiende puntendeling op sportpark "de Hoge Bomen". Weer een typische wedstrijd van AFC tegen Westlandia. In het wedstrijdverslag van Westlandia wordt dat ook onomwonden beaamd: "Wederom was AFC niet in staat met de volle buit naar Amsterdam af te reizen. Ondanks een veldoverwicht gedurende de gehele wedstrijd moesten de roodzwarten toch weer hun meerdere in Westlandia erkennen. Zij mogen dan bijna elke ontmoeting de betere ploeg zijn gebleken, toch doen zij iets fout zo gauw ze tegen Westlandia in het strijdperk treden. Zo ook deze zondag, waar Westlandia met de spaarzame mogelijkheden beter wist om te gaan." De eerste grote teleurstelling van het seizoen was een feit, nu nog een keer een uur en driekwartier in de auto naar huis. Volgende week thuis tegen de mannen van John de Wolf zullen we hopelijk revanche nemen en kom ik op de fiets. Nicolaas van Ommeren Opstelling AFC: Edwin van Holten, Joey Esionye, Said Moumane, Robert Gehring (73e Djuric Ascension), Mohad Zaoudi, Rody Turpijn (45e John Bosman), Pierre Tosch, Ken Watanabe, Ali Bentohami (59e Daniel van Meer) Tahir Akhamrane, Mare Stuut. Zondag 14 september 2003 AFC - SVVSMC 1 - 2 Bijgeloof. Ik heb daar niet zoveel mee. Misschien af en toe, als het me uitkomt. Zoals afgesproken, ben ik op de fiets naar AFC gekomen voor de eerste competitiewedstrijd van AFC 1 op sportpark Goed Genoeg. Alles ziet er fantastisch verzorgd uit en iedereen is goed gemutst. Op weg naar het goed uitziende hoofdveld kan je bij het kraampje nog een consumptie meenemen en dat is wel nodig ook, want het is zeer zonnig en warm weer. Misschien wel te mooi om goed te voetballen.

Schakels (clubbladen) | 2003 | | pagina 6