China 17 Fathers Footsteps 20 november 2002 81e j aargang nr. van Marco van Basten mij aan het denken: De Uefa/Fifa, wie precies weet ik niet, kwam een aantel jaren geleden met een nieuwe regel (dus dat dan nog wel Marco!):bij winst 3 punten i.p.v. 2 punten. Dat zou het voetbal aantrekkelijker maken, doordat de clubs meer voor de "winst" zouden strijden. En dan nu de vraag: "is dat zo?" Als ik de laatste week de vele 0-0 uitslagen bekijk en ook zie dat de oude top drie Ajax, PSV en Feyenoord weer aan de kop van de ranglijst staan, dan denk ik "dat is helemaal niet zo". Bent U een andere mening toegedaan? robertduis@euronet.nl Meemaken zal ik het helaas niet. Althans daar ben ik bang voor: In 2022 wordt China (niet Taiwan, niet Korea en niet Japan) We reldkampioen Voetbal. "Mark my words". Waarom? Omdat er zoveel Chinezen zijn? Nee dat niet! Maar omdat China in navolging van de successen van Korea en Japan niet "ach ter" wil blijven. Omdat China de "voorsprong van de achterstand" gaat "cashen". Omdat de Chinezen als geen ander volk, als geen ander ras, als geen andere cultuur het groepsgevoel paart aan discipline, aan werklust, aan volkstrots en aan lichaamsbeheersing Als het gaat om souplesse, lenigheid, kracht, evenwicht, snelheid en veerkracht dan is er geen volk dat de Chinezen partij kan geven. "Mark my words". Misschien verrassend om te noemen, maar als voorbeelden noem ik het Chinese Staatscircus, noem ik de Chinese tafeltennissers, noem ik de Chinese turners en noem ik de Chinese vertolkers van klassieke muziek. Misschien "ver" gezocht, maar waar gaat U goed, betaalbaar en snel eten? Maar "alles heeft met alles te maken". Wie gaan er goed, be taalbaar en snel voetballen? Voetbal heeft te maken met "snel denken", met "snel handelen", met snel "samen werken" en met je "ondergeschikt maken aan het groeps belang". Maar waarom is Brazilië dan eigenlijk nog het sterkste voet balland? Omdat China nog twintig jaar nodig heeft het "individualis me te laten integreren in het collectivisme". Anders gezegd: zich te ontdoen van het "rode boekje". Het huidige China is op weg de mo dernste staat ter wereld te worden. De Chinezen wachten op hun "Hiddink", neem van mij aan: die is al geboren! robertduis euronet.nl Als je ouder wordt 66 bijvoorbeeld), dan ga je het omgekeerde doen van wat je ouders, je leraren en je alles met je goed voorhebbende vrienden je voorhouden: namelijk niet vooruit- maar: "achteruit- kijken". Op zich begrijpelijk, immers er is niet zoveel meer vooruit te filosoferen, erger je hebt de neiging je af te vragen wat heb ik eigen lijk met mijn jeugd gedaan en heb ik niet teveel kostbare jeugdjaren laten verpieteren voor de TV (bestond toen nog nauwelijks), in de disco noemde men vroeger dancing) of met "handje"- vasthoudend vriendinnetje al chips (toen koekjes) etend op de bank op visite bij een saaie tante of oom? Zei de beroemde schrijver Bernard Shaw niet al: "de jeugd is zo mooi dat het jammer is dat deze aan jonge mensen wordt overgelaten"! De enige leermeester in je leven die je af en toe terecht het "achteruit- kijken" influistert is je rij-instructeur geweest, met name in het daar voor speciaal aangebrachte "spiegeltje" vlak voor het afbuigen naar rechts of links. Maar dan moet je wel al reeds 18 zijn. Waarvoor je ook reeds 18 moet zijn, is om op Wouter Bos, Jan Peter Balkenende, Gerrit Zalm of een der andere belangrijke politici te mogen stemmen. Om nog maar niet te spreken over het feit dat je 18 jaren moet tellen om "vrijwillig" je land te mogen verdedigen, ja ik bedoel met een geweer. Maar waarom dan dit korte verhaal "17" genoemd zult U zich inmid dels afvragen? Ik zal het U vertellen. In Voetbal International las ik een interessant artikel over Nigel de Jong (17 Hij is niet te jong voor Ajax, niet te jong voor het Nederlands Elftal, niet te jong voor een miljoenencontract bij Real Madrid of Manchester United. Nigel is nergens te jong voor. Al het gezeur over "ervaring opdoen en dan zullen wij eens kijken of wij jou kunnen inpassen""je bent nog een kind, je komt net kijken en ik zou maar eerst eens wat meer om je heen kijken alvorens een grote mond te hebben" wordt door bijna alle grote talenten gelogenstraft. Ja, ik weet het, wij hebben het over voetbaltalenten. Bijna alle grote voetballers hebben het hoogste in het voetbal reeds bereikt op hun 17-de levensjaar. Ik noem: Johan, Marco, Piet, Ro nald, Dennis, Clarence, Gerald en Rafael van der Vaart (een lijstje van louter Ajaxieden). Vandaar dat ik graag de stelling verdedig: "als je nog nauwelijks in de maatschappij erbij hoort, moet je in het voetbalmetier er eigenlijk al zijn". robertduis@euronet.nl Jan en Youri variant van Johan en Jordi wellicht), beide sterke, oer- Hollandse, weliswaar voornamelijk in het buitenland spelende ortho dox, scorende middenvoors zijn veel op TV. Op zich heel knap als je niet meer voetbalt en dus weer volkomen andere talenten moet aanbo ren dan de specifieke voetbalkunsten. Winschoten (Gronings voor "niet-geschoten, geen winst is hun komaf. En dat verloochenen zij niet. Charmant licht Gronings accent met no-nonsense denkvermogen met als motto: niet lullen, maar poetsen". En dat dan niet alleen op het veld: bal, knal, goal, punten pakken en naar huis, maar ook aan de discussietafel van landelijk veel bekeken praatprogramma's. Maar dan "stokt" het gemak van het in de titel bedoelde. Misschien moet Youri nog warm draaien, maar op TV moet ik bij zoonlief teveel denken aan: nee, jongen, nu had ik maar die "steps" van je vader maar even niet gevolgd! Het valt natuurlijk ook niet mee. Als je vader iets heel goed kan omdat te evenaren, laat staan te verbeteren. Niet doen dus. Maar Youri is er "ingetrapt". Programmamakers zijn wreed: wij pakken Youri erbij en de kijkcijfers gaan net als met Pa bij BVD gigantisch omhoog. Maar het uitsluitend doorzieveren over voetbal is andere koek dan de variatie van onderwerpen die Jan Mulder mag behandelen: van Winny de Jong tot de oorlog in Irak. Wel even iets eenvoudiger om je intellectuele c.q. humoristische talenten te tonen dunkt mij. Tot nog toe mag Youri zich maximaal manifesteren in het antwoord op de vraag: en Youri, wat denk jij komende zondag van PSV-Ajax? Ga er maar aanzitten om zo'n vraag te behandelen op een wijze zoals vader Jan kan duiken in alle door Barend en van Dorp aangedragen wereldproblemen. Youri: stoppen met die eenvoudige nonsens, je verdoetje tijd. You deserve better! robertduis euronet.nl Ludo Thörig was 'pupil van de week'bijAFC-Baronie op 10 november 6

Schakels (clubbladen) | 2002 | | pagina 6