MIXED PICKLES jvypl, 23 oktober 2002 81e jaargang nr. 6 ingelegd door Willem Adriaansz, w.adriaansz zonnet.nl DE ONTMOETING Sinds de vorige M.P.-inleg speelde AFC (zondag 1) 3 uitwedstrijden en slechts 1 thuiswedstrijd. Pickelaar klampt - niet zonder reden - aan bij die ene partij op Goed Genoeg tegen Hilversum (met 96 jaar ook geen jonkie meer). In het clubhuis boven het gebruikelijke ritueel: het AFC-bestuur (vol ornaat) ontvangt bestuursleden van Hilversum (half ornaat). In de schaduw van de bestuurstafel zit Pickelaar aan zijn bestuurstafeltje voor ontvangst van en informatie aan de media. Min of meer vaste klanten zijn Radio Noord-Holland, AT5, TV-Amsterdam, Het Parool en de Telegraaf. Bij gasten van buiten Amsterdam nog een regionaal dagblad. In dit geval de Gooi- en Eemlander. Dan komt onze Johan de Bie over naar Pickelaar; met een bestuurder van Hilversum die een Hilversum-supporter meevoert. Met die man moet Pickelaar tussendoor even gaan praten. Een merkwaardige en ongewone man, die sinds jaar en dag parafernalia verzamelt uit het Nederlandse amateurvoetbal. Hij brengt iets mee. Slechts ter inzage, dat wel: een historisch document van jewelste! De toonder is 46 jaar, woont in Hilver sum en heet Karei de Loos. CITAAT "Er is niets ter wereld dat niet door de geschiedenis geheiligd wordt" (Anton Tsjechow, Russisch schrijver, 1860-1904). KAREL Karei de Loos begon al jong met het verzamelen van voetbalplaatjes (bij de kauwgom). De lekkernij bliefde hij niet. Het ging hem uitsluitend om de plaatjes. Het bleek het begin te worden van een verzameling voetbalprenten, die door de jaren heen zou uitgroeien tot 5000 exemplaren. Hij beschikt over 2000 jubileumboeken, vele plakboeken met historische kiekjes, knipsels en unieke programmaboekjes. Hij bezoekt beurzen voor verzamelaars, antiquariaten en boekhandels (oude folianten). Op zoek naar schatten. Bovendien schreef hij clubs aan. De ene reageerde wel en de andere niet. Daar heeft hij inmiddels geen zin meer in. De laatste 10 jaar spaart hij in het bijzonder boeken van clubs die 100 jaar of ouder zijn. Veel kennis heeft hij paraat: "Ik geloof dat er 53 verenigingen zijn van meer dan een eeuw oud. Daarvan heb ik alle boeken, voor zover ze er zijn natuurlijk. Want niet elke club geeft een boek uit als ze honderd jaar is" Alles helemaal doorlezen doet hij niet. Dat is bijna geen doen. Het belangrijkste is, dat ik een boek gewoon in mijn bezit heb". Karei de Loos toonde Pickelaar een fotoalbum dat hij een jaar of tien geleden voor 3 gulden in Maastricht op de kop had getikt. Bij de afbeel dingen waren berijmde teksten gevoegd en het album betrof het 25-jarig jubileum in 1920 van de Amsterdamsche Football Club. Samensteller: P.H. Vermeulen (in 1915 benoemd tot AFC-erelid), die in zijn arbeidzame leven de Academische Boekhandel op de Grimburgwal dreef. Vreemd, later zou Pickelaar zeer nabij op diezelfde wal geboren worden... HET DOCUMENT In Pickelaars trillende handel lag op 6 oktober j.l. een document; een eigen fabrikaat fotoalbum van 12 kartonnen met aan beide zijden kleine (verrassend scherpe en goed geconserveerde) tijdsbeelden. Het geheel bijeengehouden door een rijgkoord. Pickelaar citeert de tekst op de voor pagina: 1895 18/1 1920 Grepen uit de A.F.C. Geschiedenis (Vry naar den Schoolmeester) door P.H. Vermeulen Voorz. Feest - Comm. Dames en Heeren, verzamel een momentje memorie Voor wat hier komt, n.l. de A.F.C. Historie. Van de oprichting kan ik u geen plaatje geven daar niemand wist, dat we zoo lang zouden leven. Sommige prenten zijn in het huidige AFC-archief bekend; vele echter niet. De bron van de ooit legendarische bottertochten wordt verklaard. Volstrekt nieuw zijn de portretten van ereleden als J.Th. ter Veer (1904), Hein Brass (1905), Wim van Amstel, of Charlie of de Haaie Bill (1909), Albert van Gessel (1915) en Jacques van Ooy (1915). Van prominenten als dokter Kees Bekker (verre voorlopende clubarts), de prille I.H. Galavazi (met keizer Wilhelm-snor), Jan van Gessel, Piet Wessel en last-but-not-least G.N. (Schaf) Scheepens (eveneens met snor, erelid in 1905 en ere-voorzitter in 1926). Van allen zijn de namen historisch bekend, maar tot nu toe: portretten, ho maar. Het spreekt vanzelf, dat Pickelaar al zijn overredingskracht aanwendde om dit gouden document (van een zilveren jubileum) voor AFC in han den te krijgen, maar Karei de Loos bleek niet te vermurwen. Pickelaar kreeg een week de tijd voor het (laten) maken van kleurenkopiewerk. Nauwelijks te onderscheiden van de originelen. En inmiddels heeft Karei de Loos zijn kostbaarheden weer in bezit mogen nemen. Blijft de vraag: hoe kwam een zo historisch Amsterdams AFC-document uit 1920 in Maastricht terecht? We zullen het nooit weten. Een ding is zeker: aan het AFC-archief is weer iets toegevoegd aan een periode, waarvan nauwelijks iets bewaard is gebleven. Een toevoeging overigens, waarmee andere (summiere) bronnen nader verklaard kunnen worden. VROUWEN Er kwam een discussie op gang in de Schakel over AFC-damesvoetbal; die inmiddels door Schakelbaas Machiel van der Woude voor gesloten is verklaard. Niettemin breekt Pickelaar (eenmalig) in. Nooit heeft hij bemerkt, dat damesvoetbal in AFC een groepsbehoefte was. En de lieve AFC-dames die reageerden stonden blijkbaar ook niet te dringen. Duidelijke (theoretische) zaak, meent Pickelaar; waarvoor het gemaximeerd aantal AFC-velden zelfs niet behoeft te worden aangevoerd.

Schakels (clubbladen) | 2002 | | pagina 8