Medische commissie Ons Eerste Van de Medische commissie im 1 In de vorige Schakel werd bij de nieuwe leden vermeld: Sander Robert van Dijk, de zoon van Roy en Hetty en daarbij werd ook vermeld "4e generatie". En dat is terecht want grootvader Jan van Dijk is erelid van de AFC en diens vader Frans van Dijk, in 1931 onderscheiden met de AFC-Nobelprijs, was uiteraard ook actief in onze vereniging. In één van mijn vorige columns vertelde ik reeds van 4 generaties van der Valk en 4 generaties van Teunenbroek, waar van velen ook onderscheiden zijn in verband met hun vele activiteiten voor onze vereniging. Recent ontmoette ik in Amstelveen Stella Krak, weduwe van ons ruim 4 jaar geleden overleden erelid Sal van Gelder. Via haar zoons Jean Paul en Raoul wordt ze op de hoogte gehouden van de resulta ten van de AFC. Via mij laat ze alle bekenden in de vereniging harte lijk groeten. Vorige week werd op Goed Genoeg tijdens de Herfstvakantie weer de jaarlijkse Herfsttweedaagse gehouden. Ondanks de niet geweldige weersomstandigheden mocht de jeugdcommissie rekenen op een redelijke opkomst van pupillen D, E en F, alsmede van de F'O'- pupillen. Tijdens mijn bezoek aan deze happening constateerde ik, dat organisator Jan Verhagen voor assistentie kon rekenen op een groot aantal oudere jeugdleden uit de C- en B junioren. Naar mijn mening bleek hieruit dat onze AFC mag constateren, dat de desbetreffende jeugdleden uit een goed hout zijn gesneden en dat wilde ik U toch even laten weten. Namens de AFC dank aan Jan Verhagen, de jeugd commissie en de desbetreffende jeugdleden. De Amsterdamsche Hockey Bandy Club vierde recent haar 110 jarig bestaan met een groot aantal festiviteiten met als hoogtepunt de officiële opening van het nieuwe clubhuis. Ook in de sportbijlage van Het Parool werd ruim aandacht gegeven aan deze kerngezonde 110- jarige. Tussen de jubilaris en onze vereniging zijn er altijd zeer goede contacten geweest, daar vele leden van de hockeyclub ook lid zijn van onze vereniging en menige AFC'er ook banden heeft met de 110- jarige. Namens de AFC wensen wij onze hockeyvrienden van harte geluk met dit jubileum en spreken de hoop uit, dat zij die belangrijke plaats, die zij thans hebben in de hockeywereld, ook in de toekomst zullen behouden. Zondag jl. werd in Amsterdam de jaarlijkse Marathon gehouden, een zeer belangrijk sportevenement. Aan de halve marathon werd ook door een aantal AFC-leden deelgenomen. Als ik goed geïnformeerd ben zijn ons bestuurslid Amel Vroege, veteraan Wim Haagsma en jeugdtrainer Joris de Wijs bij de finish gesignaleerd. Als er nog meerdere leden hebben deelgenomen, dan zal ik dat gaarne vernemen. Daarnaast namen ook een 50-tal jongere AFC' ers deel aan de Kin- der-marathon. Bij deze laatste loop eindigde ons jeugdlid Milan de Wijs in de voorste gelederen. U ziet het weer beste lezers: AFC-ers kom je overal tegen, met vermelding van onze bewondering voor al deze deelnemers. Onze clubstatisticus Chris Schroder, die wekelijks de standen van alle elftallen van AFC verzorgt, deelde mij mede dat door een compu terstoring de standen op het bord in de hal van het clubhuis niet juist zijn. De standen van de standaardteams bij het biljart zijn wel bijge werkt. Chris is doende een en ander zo spoedig mogelijk te regelen, waarvoor namens de AFC onze hartelijke dank. Via ons lid Jan Bouwhuis vernam ik het overlijden van zijn broer Wim, in het verleden een groot aantal jaren speler van het eerste elftal. Toen AFC in 1961 kampioen werd in de tweede klasse en promoveerde naar de toenmalige hoogste klasse was Wim één van de vaste spelers in ons eerste elftal. Samen met spelers als Rob Duis, Paul Meijer, Ko Onsman. Rokus Hoogendoorn sr. en anderen, was Wim in het begin van de zestiger jaren de middenvoor. Vele oud- AFC 'ers bewaren een prettige herinnering aan hem. Namens de AFC betuigen wij onze oprechte deelneming aan de naaste familie. En dan tenslotte de verjaardagen van de leden van de Zilveren Ploeg t.w. Fred Gehring (26/10) - Rein Akkerman jr. (27/10) - Jan Brand (29/10 - 75 jaar) - Dick Visser (31/10) - Gerard van Poorten (2/11)- Dick van der Klaauw (5/11) - Henk v.d. Bergh (6/11). Aan al deze jarigen onze welgemeende felicitaties. Johan de Bie 23 oktober 2002 81e jaargang nr. 6 Osteopathie bij chronische sportblessures Liesblessures Een ramp voor iedere voetballer. Alle spelers bij het Nederlands elftal hebben er mee te maken gehad. Vanalle sportblessures is 8% liesbles sures. De behandeling van de liesblessure heeft tot nog toe bestaan uit fricties. In de Ajax- documentaire "Daar hoorden zij engelen zingen" zien wij hoe Pim van Dordt de lies van Richard Witschge frictioneert. Fysiotherapeuten zijn van mening dat een chronische liesblessure acuut gemaakt moet worden door middel van fricties (dit houdt in lokaal zo hard masseren dat er een beschadiging optreedt). Osteopa- ten vinden dat bij een peesaandoening niet alleen lokaal onderzocht moet worden zoals in de fysiotherapie gebruikelijk is. Het gehele lichaam moet onderzocht worden. De liesblessure kan een gevolg zijn van een overmatige spanning op de pees door bewegingsbeperkingen elders. Door een verminderde doorbloeding van de pees ten gevolge van verandering in het neurologisch systeem door afu7ijkingen t.h. v. de rug (orthosympaticus). Hier zullen wij een voorbeeld geven van een liesirritatie op basis van bewegingsbeperkingen in andere regio' s van het lichaam. Patient, voetballer van 34 jaar kwam bij ons met liesklachten. Na Osteopatisch onderzoek bleek dat hij aan zijn blinde darm was geope reerd en dat er verklevingen (littekenweefsel) waren ontstaan met de onderliggende heupspier. De spier verkorte en dit leidde tot pijn bij schieten. Het verschil tussen manuele- c.q. fysiotherapie en Osteopathie is juist dit uitgebreidere onderzoek naar de bewegingsverliezen (verkle vingen). Een aantal weken geleden tobde Rafaël van der Vaart met een lies blessure. Iedereen is ook bekend met de "knie van van der Vaart", na de laatste wedstrijd van het Nederlands elftal is er weer een ander knieblessure bijgekomen. Daarnaast heeft hij een typisch looppatroon waarbij hij zijn heupen weinig beweegt. Vanuit bsteopatisch oogpunt zou zeker de bewegelijkheid van rug, bekken, ribbenkast en knie bekeken worden. Osteopaten trachten de oorzaak van de klachten te vinden, ook al zit deze mogelijk elders. Als er een letsel ontstaat in de lies dan staat daar een bepaalde herstel- tijd voor, na de aanvankelijke ontstekingsfase komt de herstelfase. Deze moet na ongeveer 3 weken zijn afgelopen, is de klacht dan nog niet aan het verbeteren dan is er sprake van vertraagd herstel. Op dat moment heeft het zin een Osteopaat te raadplegen om de factoren die dit vertraagde herstel veroorzaken te achterhalen. Indien u hier of over andere zaken vragen heeft kunt u altijd contact met ons opne men. Maarten Heemskerk Sander Kales Osteopathie Amsterdam Delflandlaan 1, 1062 EA Amsterdam T:O20-3553310 E :info @osteopathieamsterdam.nl 020-3553330 De medische commissie van AFC bestaat uit: Dr. Lex Swaan tel. 020-6731337 Fysiotherapeuten: Wim Crouwel/Frank Tilmans tel. 020-6440070, Reinier van Dantzig tel. 020-6627244 Verzorger A-selectie: Ko Grosze Nipper tel. 06-44352970/036- 5375516 13 oktober: ADO'20 - AFC 0-4 AFC verslaat 'angstgegner' ADO'20 met grote cijfers In een uitstekende wedstrijd heeft AFC in Heemskerk tegen ADO'20 de volle buit binnengehaald. Hoewel de uitslag anders doet vermoe- 4

Schakels (clubbladen) | 2002 | | pagina 4