Was er nog wat? Uit de Oude Doos 9 oktober 2002 8 le jaargang nr. 5 altijd bijzonder weinig mensen. Als jij via het damesjaardiner een grote groep vrouwelijke leden zou oproepen om te komen, dan kun nen jullie de meerderheid in stemmen krijgen en dus bestuursfuncties kunnen overnemen". Henny schrijft er meer over, maar ik wil u niet nog deze opmerking van haar onthouden. "Toen destijds het wielren nen en het voetballen voor vrouwen begon, werden die vrouwen als manwijven afgeschilderd. Maar dat gold ook voor het kiesrecht en het autorijden". Yvonne Steeman, een zeer actieve vrouw in AFC, e-mailt mij dat zij geen voorstander is van vrouwenvoetbal. Zij heeft het dan vooral over het voetballen zelf. Zij meent: "Ik ben er niet tegen omdat ik zozeer vind dat AFC een mannenbolwerk moet blijven (integendeel), maar omdat ik geen liefhebber ben van vrouwen voetbal. Ik vind vrouwen voetbal niet mooi, uitzonderingen daargelaten heeft het weinig tech niek, veel lange ballen en veel zeuren tijdens de wedstrijd". Yvonne assisteerde ooit bij de C-junioren van de club Buitenveldert. Zij zegt hierover: "Ik heb het toen van dichtbij meegemaakt dat vrou wen/meisjes met hun teams toch een apart clubje vormen binnen de voetbalclub". Yvonne denkt niet dat de jongens juist om die voetbal lende meisjes langer bij de club blijven hangen. Wat haar soms wel aanspreekt zijn meisjes die in een jongensteam meedraaien. Haar conclusie dan: "Je ziet dan dat ze van elkaar leren, waardoor de meis jes ook qua techniek beter worden. Maar echte meisjes/vrouwen teams, NEE!" Het is zeker bij veel mannen duidelijk dat hun weerstand tegen vrou wenvoetbal voor het grootste deel berust op de angst voor aantasting van hun positie. Argumenten als "we hebben er in onze accommoda tie (veld, douche en kleedkamer), zelfs in de toekomstige nieuwe behuizing, geen ruimte voor, zijn er alleen maar ter versterking bijge haald. De mannelijke weerstand is een nog heersende maatschappelij ke trend, die al meer dan twintig eeuwen bestaat. Die volgens mij langzaam afneemt. AFC is een geweldige club, waar men uiteindelijk toch niet aan de veranderingen van de tijd kan ontkomen. Bepaalde ontwikkelingen hebben veel tijd nodig. Verdienen die grotere tijdspanne ook. Lees het Honderdjarenboek van onze club er maar op na! In 2020 komt er mogelijk een vervolg op dit jubileumboek. Als AFC 125 jaar bestaat. Wie weet of AFC dan een team van voetballen de vrouwen gebaard heeft en er in dit boek over geschreven kan worden? O ja, er kwam een ruim aantal mannelijke reacties uit onze club binnen, die vrouwenvoetbal eens wel en kans willen geven. Maar die heren bleven, ondanks hun instemmende geluiden, liever ano niem. Heb ik ook best begrip voor. Net zoals ik het enorm fijn gevon den heb, dat zij begrip toonden voor mijn openhartigheid. Hans de Bie Naschrift redactie: discussie nu gesloten Al weer enige tijd geleden: de jaarvergadering. Geringe opkomst betekent, dat het goed gaat in de vereniging, Valt weinig te mopperen. In mijn bericht van verhindering complimenteerde ik tevens het be stuur, commissies, leiders, trainers en begeleiders voor het uitermate succesvol verlopen seizoen 2001/2002. Dit seizoen 94 (vierennegen tig!) teams. AFC is een groot bedrijf geworden met 1600 leden. Voor treffelijk geredigeerd door de directie (lees bestuur). Geruime tijd geleden schreef ik ook al eens over de Amstel Cup en het gevolgde poulesysteem. Dusdanig van opzet, dat de mogelijk heden voor de amateurclubs om verder te komen vrijwel nihil zijn. Uiteraard wordt e.e.a. toegejuicht door het betaalde voetbal. Geef mij maar het Engelse systeem. Eén of twee rondes alle amateurs in de hoge hoed, knock-out systeem, waarna de eerste divisie kan worden toegevoegd, enz. Onlangs nam ik een proefabonnement op het Voet bal International. Geen verkeerd blad. Het probleem is, dat er nauwe lijks iets over het amateurvoetbal wordt gepubliceerd. Uitslagen en standen van de hoofdklasse is het wel zo'n beetje. Nu moet ik eerlijk toegeven, dat het betaalde voetbal mij niet bovenmatig interesseert. Wat moet ik b.v. met een pagina groot artikel over de spits van F.C. Zwolle? Elk jaar kun je er de klok op gelijk zetten: de Schotse competitie wordt sinds jaar en dag beheerst door Celtic en Glasgow Rangers. Ook nu weer een straatlengte voor op de rest. De teams spelen vier maal tegen elkaar en alleen de wedstrijden tussen deze twee zijn (soms) de moeite waard. Integratie in de Engelse Premier League schijnt niet haalbaar te zijn. Wat je noemt "Micky Mouse" competitie. Vraag: is Hiddink werkelijk zo goed? Hoe vergelijk je het Zuidkore- aanse elftal met PSV? En is van Hooydonk werkelijk zo goed? Na tuurlijk zijn superbe genomen vrije trappen en een goede koptech- niek. Zijn veldspel? Maar ik geef onmiddellijk toe, dat ik er niet echt zoveel verstand van heb. Een vreugdevol bericht in Het Parool (hoop van harte, dat zij het redden: een echte goede Amsterdamse krant, goede sportrubriek en niet te vergeten: voortgekomen uit verzet tijden WO II) Vrouwen, 560 kg: Nederland 1. Mannen 640 kg: Nederland 2. Zijn wij toch noch ergens goed in. Waarin? Jawel, touwtrekken! Ten slotte, ook uit Het Parool een interview met de heer Bos, club man pur sang bij Geinburgia. Bos: tegenwoordig denken de mensen alleen aan zichzelf. Vooral de mensen, die van negen tot vijf werken, vertikken het iets voor je voetbalclub van hun kinderen te doen. Nor men en waarden leer je op het voetbalveld vindt hij. Dit zal zeker voor veel verenigingen opgaan. Wat mag AFC zich dan gelukkig prijzen met al die vrijwilligers. Jan van Dijk Beste lezers en lezertjes., Een nieuw seizoen een nieuw geluid. AFC-Thuis Wij leven in een wereld van glossy magazines, van glad glanzend papier, dure en mooie druk en bovenal trendy. Zo is ook nu AFC tot deze wereld toegetreden en is mij gelijktijdig een leuk speeltje ontnomen. Bij een thuiswedstrijd kocht ik al jaren 2 of 3 nummers van AFC-Thuis a fl. 1,00 per stuk. Mocht zelf grabbe len zodat ik niet opeenvolgende nummers had (nooit een prijs gewon nen) en had al vast een praatje pot met de oude makkers aan de poort. Voor aanvang tegen FC Omniworld vraag ik 3 exemplaren en hoor tot mijn verbazing dat is 3 euro (fl.6,60); meer dan een verdubbeling. Ik dacht doet AFC ook al mee aan de prijsopdrijving van de laatste tijd. Was wel nieuwsgierig naar de nieuwe lay-out en nam 1 nummer. Het blaadje 'lookt glossy' en wat bleek verder? Alleen de kaft heeft een wijziging ondergaan. Dat is nu van glanzend felrood papier (het vorige doffe was mij goed genoeg) en de inhoud hetzelfde als voor heen. Ik deed mijn beklag en kreeg als antwoord wij hebben nu 4 prijzen i.p.v. 1 en het ziet er toch veel mooier uit. Glossy voor zo'n blaadje hoeft voor mij niet net zo min als het strijkje en een glas sherry bij AJAX in de pauze. Ik heb liever een kop soep of een ge haktbal. Het gaat mij om de informatie en van de meerdere prijzen zoals een flesje wijn ben ik niet onder de indruk. 1 mooie prijs als vanouds is mij genoeg ook al komt die van een sponsor. Tegen KBV uit gram helemaal geen blaadje gekocht en dat in de pauze van de grond opgeraapt waar het mij glossy lag aan te staren. Gaarne zou ik zien dat de PP en E commissie op haar schreden weer keert en qua lay-out weer met het oude info blaadje komt tegen een prijs van euro 0,50 per stuk. Daar zal men de leden en bezoekers een plezier mee doen. Reactie: Beste Hans. Graag zouden wij AFC-Thuis aan iedereen gratis willen verstrekken. Echter de PP en E commissie heeft de opdracht dat het programmablad niet negatief in de boeken van de penningmeester mag komen. Graag zelfs positief. Naar informatie is de prijs van het 'blaadje' in meer dan 10 jaar niet verhoogd. De kosten zijn in die tijd drastisch gestegen. Om de vrijwillgers die bijn de hele vrijdag bezig zijn om het programmablad te copieren en in elkaar te zetten wat te ontlasten en om ook een fraaier uiterlijk te krijgen is besloten om het kaft extern te laten drukken. Dit kost helaas geld en wordt doorbere kend aan de koper. Mocht aan het eind van het seizoen blijken dat een batig saldo is behaald dan is de vereniging hier vast heel geluk kig mee. Je hebt tenslotte dan AFC gesteund! Hans Elias Scheiding der Geesten. Nu ik toch aan het discuteren ben dan ook maar gelijk het volgende op tafel en van mijn hart geen moordkuil gemaakt. 5

Schakels (clubbladen) | 2002 | | pagina 5