Vrouwenvoetbal in AFC? In mijn bijdrage in de vorige Schakel vertelde ik U over de gezond heidssituatie van ons lid van verdienste Lex Rimini en zijn betrok kenheid bij de AFC. Naar aanleiding hiervan had ik telefonisch con tact met Lex, die mij vertelde dat hij op eigen beweging op zondag naar de thuiswedstrijden komt en bij de uitwedstrijden wordt opge haald door ons ondersteunend lid Jan Moes. En van deze vriendelijke bereidheid wilde Lex en ik U even laten weten onder dankzegging aan Jan. Dirk Bakker is bijna 25 jaar bij onze vereniging actief als trainer. Gedurende deze periode heeft hij diverse jeugdteams onder zijn hoede gehad en heeft hij ook vele recreatieteams van onze AFC wekelijks een goede training gegeven. In het recent begonnen nieuwe voetbal seizoen geeft hij training op de maandag- en woensdagavond. Op beide avonden zijn er circa 30 leden aanwezig met de speciale ver melding, dat ook de woensdagavond ondanks het voetbal op de tele visie druk bezocht wordt. Stille werkers op de achtergrond en daar wilde ik toch even Uw aandacht voor vragen. Namens de AFC veel succes gewenst aan Dirk. Tijdens een gala-avond in het Palace Hotel in Noordwijk is Hans Mosselman, eigenaar van onze bordsponsor van Sudtours Reisorga nisatie gekozen tot Entrepreneur of the Year 2002. Deze verkiezing wordt jaarlijks georganiseerd door Ernst Young, in samenwerking o.a. met de Universiteit Nijenrode en het Ministerie van Economische Zaken. Namens de AFC onze welgemeende gelukwensen aan Hans Mosselman. In de sportkatern van het Amstelveens Weekblad las ik een interview met onze A-junior Olaf den Hartigh, uitkomend in de Junioren A 5. Olaf speelt ijshockey bij de Amstel Tigers in Amsterdam en in het desbetreffende artikel wordt naast de activiteiten bij het ijshockey zeer uitgebreid en zeer positief gesproken over onze AFC. Namens de AFC wensen wij Olaf veel succes met het ijshockey en stel ik weer vast, dat je AFC-ers overal tegen komt. Zaterdag 28 september jl. was onze eerste-elftalspeler Martin Wolfswinkel te gast in de radio sportuitzending van Radio Noord- Holland. Deze sportuitzending komt iedere zaterdagmorgen van 9.00- 10-00 uur op de radio en wordt rechtstreeks uitgezonden vanuit Café 1890 (ook een bordsponsor bij AFC). Martin vertelde over zijn voet ballen in Spanje en dat hij vanzelfsprekend bij terugkomst in Neder land bij zijn eigen club AFC wilde spelen. Martin een heel leuk inter view! André Bonnet, zoon van ons overleden lid van verdienste Bep, werkt en woont met zijn gezin in Indonesië. Via moeder Jo (in 1991 onder scheiden met de Mr. Henne Boskamp Nobelprijs) wordt hij geregeld op de hoogte gehouden over de prestaties van onze AFC. Recent stuurde hij mij een mail met de volgende inhoud: "Hartelijk dank voor het toezenden van de AFC Persmap! Natuurlijk heb ik in het verleden de persmap van de laatste jaren bij mijn ouders gezien, maar om de Persmap hier in Jakarta te mogen ontvangen, was een grote verassing. Mijn complimenten aan het adres van Kees Gehring, Machiel van der Woude en Hans Elias. Ik heb genoten van alle foto's in deze map en ik moet eerlijk bekennen, dat de jaren gaan tellen en velen wat ouder zijn geworden, hoewel Kees Gehring niet veel veranderd is. Al zit ik dan ook aan de andere kant van de wereld, dat betekent niet dat ik AFC niet volg en er zijn drie media die mij bijstaan: mijn moeder, de Schakel en de AFC-website en zodra de Schakel hier op mijn kantooradres binnen komt, leg ik mijn werk even aan de kant, neem een kop koffie en verdwijn voor een tijdje in het clubblad. Nogmaals hartelijke groeten en zeer gewaardeerd.". Ik meende U deze leuke reactie vanuit de andere kant van de wereld niet te moeten onthouden. Voorafgaande aan de thuiswedstrijd van het eerste elftal tegen FC. Omniworld ontmoette ik ons oud-bestuurslid Fred Denker met zijn vrouw Netty. Fred werd in 1943 lid van AFC en is daarna heel lang in de jeugdcommissie actief geweest en is ook nog twee jaar lid ge weest van het bestuur van AFC. Ook honkbalde hij bij ABC en was daar ook actief als functionaris. Fred en Netty wonen al een reeks van jaren in Frankrijk en kunnen bij een bezoek in Nederland niet weg gaan zonder weer even het AFC-gevoel te voelen door een bezoek aan Goed Genoeg. Fred is inmiddels weer lid geworden van de AFC, heeft met veel plezier het 100 Jarenboek en de laatste Schakels gele zen en laat alle bekenden groeten. 9 oktober 2002 81e jaargang nr. 5 En dan nu de verjaardagen van de leden van de Zilveren Ploeg: Jan Pelsma (11/10) - Bert de Rooy (11/10) - Marcel Koster (15/10) - Rob Dukker (16/10) - Hans Coorengel (16/10) - Jaap Draisma (16/10) - Coen Colijn (18/10) - Rob Duis (18/10) - Ernst Bouman (22/10) - Fred Berrier (23/10) -Nico Cohen (24/10) en mijn twee lingbroer Hans de Bie (24/10). Aan al deze jarigen onze welgemeende gelukwensen. Johan de Bie Naschrift redactie: AFC feliciteert Johan de Bie met zijn verjaardag. Als zijn tweelingbroer op 24/10 jarig is dachten wij dat hij op die dag dat ook zou kunnen zijn! Hij is te bescheiden om zijn naam bij de verjaardagen van de Zilveren Ploeg te vermelden. Reacties Vrouwen voetbal! Zoals dit onderwerp door mij in de vorige AFC - Schakel werd aangesneden. Bij een aantal AFC-ers lijkt het er op dat je alleen al met het benoemen van de vrouwelijke beoefening van onze geliefde sport een misselijk makende en in sommige gevallen zelfs een wat boze gedachte veroorzaakt. Enkele rake reacties. Nooit van z'n leven! Hoe kan iemand dit in onze club verzinnen! Waar blijven onze tradities! Kom nou alsjeblieft, wat moet er dan van onze clubavond terechtkomen? Mogen we die ene maandagavond ons clubhuis alsjeblieft vrijhouden van vrouwen? Lekker met je vriendjes een drankje drinken en ongestoord over voetbal en over vrouwen praten, is er dan niet meer bij. Ja, kletsen over je kinderen en klein kinderen, dat doen we thuis wel. Met die vrouwen! We hebben zoiets al eerder meegemaakt toen die honkballers van ABC ook gingen softballen. En onze kleedkamers en douchecabines? Moeten we dan in ons blootje wachten tot die vrouwen eindelijk klaar zijn? Krijgen we dan ook een vrouw in ons bestuur? Kunnen we geen grappen meer over vrouwen maken! De reacties waren spontaan. Het waren voornamelijk de mannen die zo reageerden op het balletje dat ik in de vorige Schakel over de mogelijkheid over vrouwenvoetbal opgooide. Ik deed dit niet, zoals ons erelid Rob Duis mij via zijn e-mail liet weten te hopen, alleen om een balletje op te gooien. Gelukkig maar, want Rob wil, zoals hij verder schrijft, dat balletje onder zijn voet dood maken. Zoals hij het formuleert: "Om het vervolgens niet in de touwen, maar over Buiten- veldert, Amstelveen, Haarlem en Zandvoort de Noordzee in te schop pen, richting Engeland, de bakermat van het football". Rob vindt dat football (hij gebruikt opzettelijk het Engelse woord) een mannenspel- soort is en dat dit zo moet blijven". De aardige Rob Duis verder in zijn sympathieke reactie: "Vrouwen die voetbal willen beoefenen, moeten dat zelf weten en maar gaan doen, maar liever niet in onze club". Om er nog als kennelijke vrouwenliefhebber aan toe te voegen: "Vrouwen zijn niet gelijk aan de mannen, ze zijn meer. Vrouwen zijn mooier en verstandiger, maar horen elkaar niet te schoppen om met gele-en rode kaarten uit het veld gestuurd te worden. Dan maar wor stelen in een modderbad op de Reperbahn in Hamburg, maar niet voetballen op Goed Genoeg". Een eerlijke uiting door Rob Duis, waarvan de publicatie in de Schakel niet betekent dat ik het er geheel mee eens ben. Ook gelukkig een reactie door een vrouw. En niet door zo maar een tje. Henny Somers-BIekemolen, een van de medeauteurs van het Honderdjarenboek van AFC, liet, ook per e-mail, weten dat zij de weerstand in onze club tegen vrouwenvoetbal herkent. Niet dat zij het er mee eens is, integendeel. Henny vergelijkt het met de weerstand in onze club door leden die nog altijd het damesjaardiner afkeuren. Zij schrijft: "Mannen kunnen in AFC lid of donateur worden. Voor vrouwen is het hoogst haalbare het donateurschap. Het is zo beetje als het in de RK-kerk gaat. De laagste rang van de mannen is de hoogste voor de vrouwen". Henny Somers herinnert zich uit het verleden iets waaruit zou blijken dat er een zekere angst bij mannen voor vrouwen bestaat om tegen vrouwenvoetbal te zijn. Zij stelde eens tegen het zeer eerbiedwaardige en goede bestuurslid Dio Hermens het vrou wenvoetbal aan de orde. Zijn antwoord was dat het veel te gevaarlijk zou zijn vrouwen lid te laten worden van AFC, omdat er dan het risico in zou zitten dat vrouwen de club ook gaan besturen. Henny vertelt: "Dio zei toen: neem jou nu. Op jaarvergaderingen komen 4

Schakels (clubbladen) | 2002 | | pagina 4