Ons Eerste iitSP 25 September 2002 81e jaargang nr. 4 weggelegd. Daarbij natuurlijk vaak trotse ouders. Verstandig kijkende vaders en charmant uitziende moeders. En in hun verlengde opa's en oma's. Een echt familiefeest met voetballende kinderen, compleet met Donald Speelman's speeltuin. Een manifestatie waaruit een stuk toekomstvisie blijkt en niet alleen gericht op het kweken van Ruud Gullits en Wim Kieften. Waarover praat je dan tijdens zo'n bonte mengeling van mannelijk en vrouwelijk vertier? Het gesprek met diverse aardige clubgenoten kwam op damesvoetbal. Bij AFC nog een veronderstelde onmogelijkheid. Waarom eigenlijk? Bij hockey, tennis, basketbal, volleybal en atletiek, om er enkele te noemen, is beoefening door vrouwen de gewoonste zaak. En landelijk gezien ook bij vele clubs. Wereldwijd zelfs leidend naar Europese en wereldkampioenschappen. "AFC is uniek door voetbal voor vrouwen nog buiten de poort van sportpark "Goed Genoeg" te houden", zei één van mijn gesprekspartners. Mijn antwoord: "Ik vind AFC inderdaad positief uniek, maar niet door dit argument. Terwijl we toch allen menen dat man en vrouw gelijkwaardig zijn, lijkt het mij anno 2002 ook voor AFC een gewone zaak zou moeten zijn door te beginnen bij de jeugd met een vrouwelijk team aan de competitie deel te nemen. "Je houdt ook de jongens op wat latere leeftijd langer in de club vast als ook de meisjes in AFC kunnen voetballen", meende een andere gesprekspartner. Dat argument spreekt mij wel aan. Nu gaan voetbalminnende meisjes naar een andere voetbalclub, zoals het naburige Buitenveldert. Ik hoorde nog een argument dat niet voor damesvoetbal zou pleiten. Of kunnen we beter vrouwenvoetbal zeggen? We hebben het ook niet over ons eerste herenteam. Het argument was dat er met het oog op de kleedkamers geen ruimte voor voetballende vrouwen is. Mooie gelegenheid om dit bij de aanstaande verhuizing goed te regelen. Nu vast als experiment beginnen en dan in de nieuwe omgeving over enkele jaren het voetbal door vrouwen in te voeren. Ik kwam er over in gesprek met clubgenoten als Henk en Dennis Bijlsma en Joris de Wijs. Gelachen hebben we over het verhaal dat een mannelijke scheidsrechter bij een AFC wedstrijd (AFC 1-FC Omni world 1) zich onlangs liet assisteren door een vrouwelijke grensrechter. "Wilt u een aparte kleedkamer mevrouw?" vroeg een altijd attente AFC-functionaris (Marcel Koster) toen. "Hoeft helemaal niet, we gebruiken dezelfde kleedruimte", was haar eerlijke antwoord. Ik wil wel eens weten hoe vertegenwoordigers van ons mannelijk ledenbestand over vrouwenvoetbal denkt. Waarbij ik ook hoop op reacties door vrouwen, die AFC een goed hart toedragen. En die zijn er zat. De tientallen vrouwen, die ik zaterdagochtend op het jeugd- voetbalfeest waarnam, hebben dit bewezen. Hans de Bie Naschrift redactie: het e-mail adres van hem is: hans@debieconsultancy.demon.nl tel. (0201-6418278 15 september: FC Kranenburg - AFC 2-7 Strandweer in Kijkduin inspireert AFC tot wervelende show Het was in alle opzichten een zonnige middag in Kijkduin. De op papier lastige uitwedstrijd tegen FC Kranenburg werd door AFC met grote cijfers gewonnen. In de beginfase zag het hier niet naar uit, maar Kranenburg sprong slordig om met een aantal mooie kansen. In het verloop van de eerste helft liet AFC met drie treffers zien hoe het wel moet. Pal voor rust gloorde er weer hoop in de Haagse hoof den en harten na een benutte penalty. Niet voor lang, want al snel in de tweede helft scoorden de 'Reds' 1-4 en stond de winnaar vast. Desondanks bleef het een aantrekkelijke, open wedstrijd, die door AFC in de slotminuten nog naar een hoge 2-7 eindstand werd getild. Wat een drukte! Half Nederland lijkt naar Kijkduin gekomen om te genieten van een zonovergoten dagje strand. De A 44 is afgesloten en onderweg zijn nog meer obstakels ingebouwd. Desondanks begint de wedstrijd gewoon om 14.00 uur. Het gras is zeer lang door een maai- verbod, de bal is voor een deel onzichtbaar. De kenners weten direct waar dit toe zal leiden. 'Combinatievoetbal is niet mogelijk, de defen sies zullen oppermachtig zijn, het zal wel 1-1 worden'. Wat dit laats te betreft hebben de deskundigen de geschiedenis aan hun kant. In het afgelopen seizoen hebben AFC en Kranenburg twee keer met 1-1 gelijk gespeeld. In deze competitie hebben beide teams na 2 wedstrij den 3 punten. Kranenburg won vorige zondag in Hoorn van kampioen Hollandia, een knappe prestatie. Ondanks deze bespiegelingen toch maar even goed kijken wat het nu wordt, want soms loopt het toch wat anders dan de kenners voorspellen. De bijna geheel vernieuwde ploeg van de ook nieuwe coach Frank Kuijl begint goed. Enkele voorzetten komen gevaarlijk door en AFC mag niet klagen als de bal van dichtbij over het doel wordt gekopt. Het team van Ton du Chatinier stelt hier nog weinig tegenover. Maar in de 15e minuut wordt dit door toedoen van Ronald van de Meent wel even anders. Een uitstekende actie op achterlijn brengt hem tot dicht bij het doel. Het tikkie terug is afgemeten, Ken Watanabe haalt flink uit voor z'n eerste hoofdklasse-doelpunt voor AFC en het is 0-1. Kranenburg probeert via Paul van Leeuwen en Danny Kettenis in de 16e en 17e minuut direct iets terug te doen, maar zij stuiten op Stefan Sander en Edwin van Holten. In de 18e minuut is AFC wederom succesvol. Het is bijna een kopie van het eerste doelpunt. Nu gaat Ken door naar de achterlijn, tikkie terug en Dennis Purperhart schiet de stand kiezelhard naar 0-2. Een flinke dreun voor Kranenburg dat heel even korzelig reageert met een fikse overtreding op Hans Geerlings. Daarna pakt de trots van Kijkduin de sportieve draad weer op, maar wordt even later weer met een tegentreffer geconfronteerd als keeper Ricardo Darsan een als voorzet bedoeld schot van Ronald van de Meent slecht verwerkt. Dennis Purperhart is er als de kippen bij en laat 0-3 aantekenen. Een mooie ruststand, maar na een penalty, terecht gegeven na een overtreding van Joey Esionye in het strafschopgebied wordt het in de 45e minuut 1-3. Na de thee maakt Martin Wolfswinkel z'n opwachting in plaats van Joey. De wederom sterk spelende Pierre Tosch verhuist hierdoor naar links. Maakt Kranenburg snel het 'aansluitende' doelpunt? Deze hamvraag wordt in de 49e minuut beantwoord. Een schitterende combinatie van Ronald van de Meent en Dennis Purperhart is de Haagse defensie te veel. De derde treffer op rij van Dennis beslist de wedstrijd en is het verder afwachten wat de wedstrijd nog brengt. Dat blijkt heel veel te zijn. De kansen stapelen zich met name voor het doel van Kranenburg op, waarbij met name de verre uittrappen van Edwin van Holten en het goede combinatiespel van AFC opvallen. In de 64e minuut wordt Ronald van de Meent, alweer hij, binnen de lijnen gevloerd. Keeper Darsan raakt hierbij geblesseerd en wordt vervangen door Daniël Lorsheijd. Aanvoerder Robert Gehring laat zich niet afleiden en brengt de stand van 11 meter in de 66e minuut onberispelijk op 1-5. Het is kennelijk het sein voor Ton du Chatinier om te wisselen. Ken Watanabe maakt plaats voor Glenn Zeelig voor het laatste kwart. Kranenburg dringt nu aan via de snelle vleugelspitsen en ziet al die ijver beloond met een prachtig doelpunt van linkerspits Rosaria. In de 79e minuut maakt Ali Bentohami z'n opwachting, Dennis Purperhart verlaat onder applaus het veld. Ali is in de slotminuten bijzonder actief en zet z'n opvallende invalbeurt in de 85e minuut kracht bij met een doelpunt, z'n eerste bij AFC in competieverband In de 88e minuut is het feest compleet als Hans Geerlings een combinatie met Ronald van de Meent gedecideerd afmaakt. Geen 1-1 dus, maar 2-7, gerealiseerd door aantrekkelijke combinaties en aanvallend spel. De kenners hebben gelukkig niet altijd gelijk. MvdW Opstelling AFC: Edwin van Holten, Stefan Sander, Pierre Tosch, Peter de Waal, Joey Esionye (46. Martin Wolfswinkel), Robert Gehring (av), Mohad Zaoudi, Hans Geerlings, Ken Watanabe (68. Glenn Zielig), Ronald van de Meent, Dennis Purperhart (79. Ali Bentohami). 22 september: AFC-KBV 0-1 AFC stoot zich tegen KBV weer aan dezelfde steen Ook in de tweede derby van dit seizoen beet AFC in het zand. Na Türkiyemspor in de openingswedstrijd pakte dit maal KBV met 0 -1 de drie punten op Goed Genoeg. Een bittere pil voor de ploeg van Ton du Chatinier, van wie na de fraaie 2-7 overwinning tegen Kra nenburg een beter resultaat verwacht was. In tegenstelling tot de wedstrijd in Den Haag werden nu echter een aantal mooie kansen in de beginfase gemist, waardoor het na het doelpunt van KBV in de 20e minuut steeds moeilijker werd de versterkte defensie van KBV te

Schakels (clubbladen) | 2002 | | pagina 5