Voor wie ben jij pap? Ons Eerste Uit de echte Oude Doos. En nu nog wat Uit de Oude Doos van 50 jaar geleden (1952). Na een goede eindspurt bleef AFC in de 2° klasse. Eindigde op de 8e plaats met 20 punten uit 16 wedstrijden terwijl Baarn degradeerde en Stormvogels kampioen was geworden. Dat mocht niet weer gebeuren schreef onze voorzitter destijds (G.H.Hauber die toen pas benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau wegens zijn 40 jarig dienstverband). Het recept daarvoor was als volgt: De leiders van de club moeten meer hun pedagogische kwaliteiten en geduld gebruiken en de jeugd van AFC meer opoffering en discipline bij brengen. Op ten strijde tegen de concurrentie van bioscoop, dan sen en het vele roken, thans blowen. En ik maar volhouden dat als je er één meer inschopt dan je tegenstander dat je dan gewonnen hebt. Joop Zimmerman ook nog mee gevoetbald en wat een goede keeper was dat nog op oudere leeftijd en wat kon die tekeer gaan als je stond te knoeien voor hem) trouwde toen en kreeg een Pressure Cooker als cadeau.Geestig was zijn bedankje. '"Wij kunnen nu nog langer op het Clubhuis blijven,want de "Rapen" zijn toch in 2 minuten gaar". De vicieuze cirkel amateurisme - professionalisme werd toen door broken want het was geen doen meer om te spelen tegen clubs waar aan je kon merken dat de spelers daarvan na afloop wat anders kregen aangeboden dan een kopje thee of een borrel. Het prof voetbal kwam er aan. HFC en AFC bleven superamateurs en wensten alleen nog steeds klare wijn te schenken zij het op professionele wijze gemaakt. En dat kon toen nog allemaal want het was verder ook nog de tijd van heer lijk 's morgens chocola! Half elf was Blooker tijd Geurig krachtig gezond.... enslechts 45 cent per 100 gram. Jan Tjalling (Jan Steensma) de scribent van de verrichtingen van het j 4e was een tikje teleurgesteld. Dat kan je opmaken uit het volgende I stukje van hem destijds.omdat volgens hem alleen maar aandacht aan het le werd besteed en zijn team het niet gek deed dat seizoen. Hij voelde zich een aannemer van begrafenissen, die een klein klusje I voor zichzelf opknapte, alleen, in het een hoekje van het kerkhof. Verder was er dat jaar niet zoveel nieuws behoudens de 2 kampioenen nl. de Junioren 2 en Aspiranten 2. En de veteranen hadden toen even veel plezier als die van nu getuige het verslag van een wedstrijd tegen de Vliegofficieren Leeuwarden georganiseerd door Ton Somers destijds, (uitslag 2-2, gemiddelde leeftijd AFC'ers 40 en die van de tegenpartij 28 jaar). Dat was een weekend lang neuten tillen, gillen geblazen en een beetje voetballen en ook de accompagnerende dames lieten zich niet onbetuigd tijdens het diner en in het hotel. Friesland stond op zijn kop. Van het elftal van toen zijn er nog 2 in ons midden n.l. Roel van Nek en Cor Kerker. Nooit geweten dat Cor, naar het schijnt, alleen op zaterdagen in AFC gevoetbald heeft. 62. Rijvers - NAC 29. de Vroet - Feijenoord 71. v. Raalte - Blauw Wit 85. Boonkamp - Kauw Wit Tot slot op velerlei verzoek nog een paar voetbalplaatjes uit de jaren 50. U ziet Kees Rijvers van NAC en Arie de Vroet van Feijenoord (ex internationals) die samen met Bertus de Harder en Bram Appel de eerste profs in buitenlandse (Franse) dienst waren. Kees Rijvers speelde naar ik meen in St.Etienne. En verder Herman van Raalte en Cor Boonkamp van het gouden Blauw Wit team uit de jaren '50 o.a. met Ferry Mesman, Piet Koekkebakker, Co Bergman, Piet Altink, Hennie Tolmeijer en vele anderen. AFC'ers en AFC'sters tot ziens in het nieuwe seizoen en vast een prettige vakantie. B. Ack (vroeger het liefst rechts) Voor niemand jongen. En je bent altijd voor AFC! Ja, jongen, maar AFC doet niet mee. En je bent altijd voor HOLLAND! Ja, jongen, maar Holland doet niet mee. Voor wie ben je dan Pap? Voor niemand jongen. Waarom kijk je dan PAP? Omdat ik van voetbal hou jongen. Ook als je voor niemand bent? Ja, jongen, ook als ik voor niemand ben. Mag ik een ijsje Pap? Kijken naar een WK-wedstrijd zonder dat je voor iemand bent is heel vermoeiend. Met het grootste gemak loop ik voor de tiende keer naar de keuken, naar het toilet, naar mijn laptop om even niet te hoeven kijken naar Duitsland-Ierland of Belgie-Japan. Betrokkenheid bij het spel is de essentie. De mooiste wedstrijd; de mooiste pass; de mooiste goal en de mooiste aktie zijn zonder be trokkenheid" onwezenlijk. Zonder betrokkenheid heeft een aktie geen konsekwentie(s), dus geen emotionele waarde. Deze bespiegelingen borrelden in mij op bij het zien van al die WK- wedstrijden die door dit gemis van die wezenlijke betrokkenheid steeds meer eenheids-worsten" worden. De wereld wordt kleiner door de gigantische kommunikatie- technieken en het voetbalspel blijft daarin helaas niet achter. Korea met een nederlandse coach, Kameroen met een duitse coach spelen, Engeland met een zweedse coach en Paraguay met een itali- aanse coach spelen net als alle andere landen hetzelfde "schaakvoet bal". Ono leert westelijk denken en doen bij Feyenoord, hetzelfde geldt voor Kanu, Zidane en zo vele andere sterren bij andere Euro- peese clubs. Gevolg: Zuid-Amerikaanse, Japanse en Afrikaanse stijlen worden in de westelijke "pressure-cooker" vermalen tot een systeem-voetbal dat bijna via de computer voorspelbaar is. Zonder jouw individueele- en persoonlijke betrokkenheid bijna niet te verteren. Wat nog een beetje opschudding, verwarring en verontwaardiging kan bieden zijn de vele scheidsrechterlijke dwalingen. De heren referees bewaren gelukkig nog hun kleurrijke identiteit. Moraal van dit verhaal: als Pap voor niemand is dan toch ook maar een ijsje. Robert Duis Zondag 12 mei: AFC - ADO '20 2-3 Teleurstellende nederlaag tegen ADO'20 besluit mooi seizoen AFC liet op de laatste speeldag zien waarom het kampioenschap dit seizoen niet werd binnengehaald. De 2-3 nederlaag tegen het felle, nog niet veilige ADO '20 illustreerde nog eens dat de Reds op eigen veld op verschillende belangrijke momenten onmachtig waren een wedstrijd te beslissen. Anderzijds kan ondanks het teleurstellende resultaat tegen ADO'20 gesproken worden van een geslaagd seizoen, waarin het gepromoveerde team van Ton du Chatinier met verzorgd voetbal beslag legde op een mooie derde plaats en twee keer wist te winnen van kampioen Hollandia. Het seizoen kreeg nog meer glans omdat AFC op de laatste speeldag de Radio Noord Holland Cup wist te veroveren en mag deelnemen aan het toernooi om de Amstel Cup. ADO'20, dat nog een punt nodig heeft om hoofdklasser te blijven, maakt direct na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Sinke duidelijk dat deze middag de aanval niet wordt geschuwd. In de 2e minuut wordt een voorzet van dichtbij ingetikt en lijkt de openingstreffer een feit. Edwin van Holten denkt daar anders over en weet de bal met een katachtige reactie voor de lijn te pakken. In de 6e minuut verschijnt ADO'20 weer dreigend voor het AFC-doel, maar de vrije trap rand strafschopgebied wordt niet a la Van Hooijdonk genomen. Bij de eerste aanval van AFC in de 8e minuut is het wel raak. Een vrije trap bij de zijlijn van Jasper de Reus wordt verkeerd beoordeeld door keeper Achonu en Ronald van de Meent laat dit buitenkansje zich niet ontgaan. 1-0 voor AFC en omdat de berichten uit Almere op dat moment ook gunstig zijn gloort de hoop. Zou het vanmiddag dan toch gebeuren? Een paar minuten later wordt de feestvreugde weer wat getemperd wanneer een verdwaalde voorzet van Berghahn op de paal belandt en Macnack ADO'20 naast AFC schiet. 22

Schakels (clubbladen) | 2002 | | pagina 26