Royement 32. 4 MEI HERDENKING In 1946 werd op het beroemde AFC-terrein aan de Wandelweg een monument onthuld ter nagedachtenis aan de AFC'ers, die gedurende de Tweede Wereldoorlog waren heengegaan. Toen AFC in 1962 het huidige sportpark Goed Genoeg betrok, verhuisde het monument mee. Ieder jaar op 4 mei verzamelt een groep AFC'ers zich om 18.00 uur voor een kranslegging en twee minuten stilte bij het monument, dit keer derhalve voor het 56le jaar in successie. Onder inspiratie van ons actieve jeugdlid Seth van Straten werd voor de circa 45 aanwezige belangstellenden door een zestal van zijn leeftijdsgenoten vier prach tige liederen gezongen, waarna voorzitter Van der Klaauw met een korte speech stil stond bij het thema "vrede". 33. IN MEMORIAM Een van de minst aangename aspecten van een intensief lidmaatschap van een grote oude club is dat ieder seizoen afscheid genomen moet worden van dierbare Clubgenoten. Zo ontviel ons in de loop van het achter ons liggende seizoen Hennie Schröder-Wielinga, echtgenote van ons lid van Verdienste Chris Schroder; overleed Ger Laarhoven, vader van 1997 Nobelprijswin naar Fred, die altijd alle wedstrijden van zijn zoon bezocht en tot ieders ontsteltenis vernamen wij dat op 6 september Sandra Dekker- Albers, echtgenote van ons lid Jan Arie Dekker op de veel te jonge leeftijd van 36 jaar was overleden. In oktober ontvingen wij het bericht over het heengaan van AFC-Ridder en oud eerste-elftal speler Frans Heineman en ons ondersteunend lid dr. Wouter Posthuma in de ouderdom van 98 jaar en in november overleed Theo van Emden, eveneens AFC-Ridder en vele jaren lang prominent lid van de elftalcommissie A. Op 6 november van het vorig jaar bereikte ons het vreselijke bericht dat Michael Gosler, die midden in de club stond als lid van de elftalcom missie zaterdagvoetbal en gewaardeerd keeper van AFC zaterdag 5 en altijd aanwezig was bij de wedstrijden van ons eerste elftal, volkomen onverwacht op 38-jarige leeftijd was overleden. In december moesten wij vervolgens afscheid nemen van ons onder steunend lid Hennie Ribberink en van Letje Boskamp-Knap, weduwe van de legendarische oud-eerste elftalspeler Henne. Gedurende 2002 vernamen wij het ontstellende nieuws dat ons jeugdlid Kevin Oosterbroek op 12-jarige leeftijd was overleden, in de maand maart overleed ons lid van de Zilveren Ploeg Jan Roos en tenslotte overleed op 30 mei j.l. Frits Seunke, vader van onze leden Ernst en Jörgen en hun overleden broer Dennis en eveneens lid van de Zilveren Ploeg. Alle bovengenoemde AFC'ers zullen bij een ieder via persoonlijke herinneringen blijven voortleven. 34. OVERSCHRIJVINGEN De laatste weken van de maand mei is altijd een hectische periode voor bestuursleden van voetbalclubs om de ware "volksverhuizing" van spelers van de ene naar de andere club in goede banen te leiden. Bij AFC is er dan veel werk aan de winkel voor de leden van de ken nismakingscommissie en voor 2e secretaris Ger van Caspel en admini strateur Jaap Draisma in het bijzonder. Het totaalbeeld van alle overschrijvingen kon door Ger van Caspel en Jaap Draisma per 31 mei 2002 worden gepresenteerd. 107 Leden stoppen met voetballen of vertrokken naar een andere vere niging, terwijl 158 nieuwe leden zich aanmeldden: 28 senioren, 8 A- 19 B-, 23 C-junioren, 9 D-, 8 E- en 9 F-pupillen en 54 "Champions League" en "World-Cup" pupillen. Bovendien werd door de 2e penningmeester Edwin Geluk 43 'leden' wegens wanbetaling van de ledenlijst afgevoerd. Daarmede komt AFC thans op een totaal aantal van 1635 leden en donateurs, de grootste voetbalclub van Amsterdam! 35. RESUMÉ Het is bijna 108 jaar geleden dat een groepje jonge Amsterdammers met het plan rondliep om een voetbalclub op te gaan richten. Op 18 januari 1895 was het zover en vond de oprichtingsvergadering plaats in de kelder van een woonhuis aan de Koninginneweg 129. Tijdens die vergadering werd volgens de overlevering lang gediscussieerd over de clubnaam. Geopperd werden de namen "de Trappers", "Minerva" en "Cleopatra" maar Schaf Scheepens (later voorzitter van 1905-1925 en 1926-1927) hakte de knoop door en kwam met de naam "Amsterdam- sche Football Club", die algemeen werd aanvaard. Nederland kende op dat moment circa 5 miljoen inwoners, Amsterdam nog geen 300.000 (bron: AFC-Honderdjarenboek). Hoe konden deze Amsterdamse jongens op dat moment in 1895 ooit bevroeden in welke hoedanigheid en omvang HUN clubje er in de zomer van het jaar 2002 bij zou staan? Ruim 1600 leden en donateurs die ieder seizoen, net als hun tegenstan ders en supporters, vele tientallen fijne momenten beleven aan hun club en het bedrijven van het edele voetbalspel tijdens wedstrijden, op trai ningen en daarbuiten en dat al gedurende zo vele jaren. Reken maar eens uit wat dat betekent. Het vriendenclubje is in bijna 108 jaar uitgegroeid tot een instituut, waar iedereen die AFC een warm hart toedraagt, trots op kan zijn: de oudste club, de grootste club en de hoogst gerangschikte amateurvoetbalclub van Amsterdam zowel met het eerste elftal als over de gehele breedte van de club. Dat alles met behoud van een geheel eigen gezicht en identiteit in een maatschappij die gedurende het 108-jarig bestaan van AFC steeds veranderende verhoudingen te zien heeft gegeven. Dit jaarverslag heeft geprobeerd uiteen te zetten waar AFC anno 2002 voor staat en waar de club, van onder naar boven, van links naar rechts, van binnen en van buiten in al zijn verschillende geledingen mee bezig is. Het einde van een voetbalseizoen is tevens de start van een nieuwe periode, een nieuw seizoen. Vele vragen kunnen nu worden gesteld die eerst aan het einde van dat nieuwe seizoen, in juni 2003, kunnen worden beantwoord. De nabije ontwikkelingen rond ons geplande nieuwe sportpark aan de Zuidas, hoe zal het gaan met de grote jeugdafdeling, het recreatievoet bal, de TOPamateurs en zal "Ons Eerste" (nog) sterker voor de dag komen dan dit seizoen? Het zal het laatste jaar worden onder leiding van onze onvolprezen voorzitter Dick van der Klaauw, tevens het laatste seizoen van onze succesvolle trainer/coach Ton du Chatinier en zoals het zich nu laat aanzien eveneens van elftalleider Henk Bijlsma, captain Daniël van Meer en ondergetekende als bestuurslid Technische Zaken. Eén ding is zeker, volgend jaar om deze tijd zijn hun opvolgers bekend; zo gaat dat bij AFC al 108 jaar! Met deze constatering komen wij aan het einde van dit jaarverslag. Dank gaat naar de AFC'ers die voor dit verslag een bijdrage hebben geleverd en naar mijn collega-bestuursleden en overige AFC-functio- narissen voor de prettige en constructieve samenwerking in het achter ons liggende seizoen. Namens het bestuur van AFC wens ik alle leden, donateurs en suppor ters een fijne zomervakantie en tot ziens bij de aanvang van het nieuwe seizoen 2002-2003. Amstelveen, 10 juni 2002. Kees Gehring, secretaris. Ook na dit seizoen moeten wij weer afscheid nemen van een aantal leden dat het kennelijk niet meer naar de zin heeft bij AFC. Onder staand treft u de namen aan. Ten opzichte van het totale ledenbestand (ruim 1600 leden en dona teurs) valt het alleszins mee (43 personen oftewel 2,5 maar het streven blijft 100 In ieder geval heeft het incassobureau dit jaar weer wat te doen. 14

Schakels (clubbladen) | 2002 | | pagina 14