MIXED PICKLES ingelegd door Willem Adriaansz, w.adriaansz@zonnet.nl RUCHTBAARHEID In "TV Weekeinde" van 6/7 april 2002 - het magazine van De Telegraaf - wijdt Frits Huis (onbekend bij Pickelaar) 3 rijk geïllustreerde pagi na's aan AFC en de BN'ers. De fotografie is van Akke van Eek (eveneens onbekend bij Pickelaar) en verder met medewerking van Freek Louis (bekend bij tout AFC en dus ook bij Pickelaar). Motto van het geheel: "Hoe de vroegere kakclub AFC uitgroeide tot een smeltkroes van Beken de Nederlanders en allochtonen". Geen geringe publiciteit voor AFC en dat geeft uiteraard een lekker gevoel. Voor degenen die er geen kennis van hebben kunnen nemen loopt Pickelaar even langs enkele feiten. "Waarom voelen al die bekende Nederlanders zich zo aangetrokken tot een club die toch vanouds een zeer elitaire uitstraling heeft"? Daar gaan we weer, dacht Pickelaar. Hij keek de portretjes aan van Youp van 't Hek, Ivo Niehe, Maurice de Hond, Willem Kieft, Ruud Gullit, Tom Egbers en Jack van Gelder. De oogst viel Pickelaar een beetje tegen. We hebben er nog wel een paar in de aanbieding en hij dacht o.a. even aan Raoul Heertje. Nee, niet aan zichzelf, want al is Pickelaar af en toe boven het Noordzeekanaal wereldberoemd, het zet toch niet echt lekker aan. Picke laar kent zijn plek in de luwte van AFC en de rest van de wereld. En wat die elitaire uitstraling betreft: Jack van G. meent dan te praten over de jaren zestig. Gelukkig was Pickelaar, wiens vader wél rechtschapen was maar bepaald geen arts, makelaar of projectontwikkelaar, al zes jaar voor Jacks geboorte toegelaten tot de sacrale schare AFC-ers, ondanks het feit dat hij in het geheel niet kon voetballen. Maar behept met zijn vergaande beperkingen betaalt hij zijn contributie stipt op tijd. Tweede penningmeester Edwin Geluk heeft wat dat betreft geen omkijken naar hem. Het artikel informeert Pickelaar over de harde hand van onze strafcommissie, die fuckgebaren, spugen en verschrikkelijk ordinaire overtredin gen met harde hand afstraft. En Pickelaar dacht nog wel - dom dom dom - dat onze AFC-juristen weinig om handen hadden. Frits Barend ging onze deur aan de De Boelelaan voorbij en streek wat verderop neer bij Buitenveldert. Ook goed, natuurlijk. Dat AFC nu 1630 leden telt is mooi, maar Pickelaar maakt zich toch een beetje zorg hoe dat binnen afzienbare tijd op vijf gelimiteerde velden verder moet. Voorzitter Dick van der Klaauw heeft meer vertrouwen en wil in 2006 de vlag hijsen op het nieuwe complex met een nieuw clubhuis zonder "kiekerdekie" (wat Pickelaar een mooi woord vindt). En wat al die allochtonen betreft": niks mis mee, vindt Pickelaar. Maar ze lijken allemaal zoveel op elkaar. Het zijn net Belgen. CITAAT "De menselijke verscheidenheid maakt zedelijke waarden relatief'. (Garmt Stuiveling, .Nederlands letterkundige, 1907- 1985). ZAND Vriend Frits van Klinken zien we niet vaak meer op AFC, maar hij laat af en toe nog wel eens van zich horen. Meestal na een sportief aankno pingspunt in een antiquariaat of zomaar uit een blad dat hem interesseert. Ditmaal las hij in Ons Amsterdam (2002 nummer 2), waaruit hij ons laat weten dat Rinus Michels (1928) ver voor zijn Ajax-debuut voetbalde op het "Zandland" aan het Zuider Amstelkanaal; ongeveer waar nu het Spinoza Lyceum staat. Rinus ging school op de Montessorischool aan het Hygiëaplein. Psychologen onder ons mogen de evolutie van Montes- sori-onderwijs tot gestaald voetbalgeneraal nader verklaren. Ongetwijfeld heeft Rinus Michels in de jaren dertig op het zandlandje gevoetbald met en tegen latere AFC-ers (waaronder Fnts van Klinken). Kom toch maar weer eens langs, Frits. Alleen contributie betalen en de Schakel lezen is zeker van nut maar verdient niettemin aanvulling. Vier weken geleden meldde Pickelaar u zijn broodje bal bij Omniworld door absentie gemist te hebben, maar dat hij zich daaruit nog voor het seizoeneinde wel zou redden. Hij zal zich evenwel niet meer incognito onder uitsluitend vreemd volk in Almere Stad begeven. Een gehaktbal-vriendelijke AFC-er berichtte hem dat de "bal" daar niet op het menu stond. Dank, Jan Meijer (de jongste van twee toevallige naamgenoten), voor de tijdige informatie. Inmiddels hebt u toch weer een broodje bal tegoed: dat van KBV op Riekerhaven. Gezien de grote drukte daar in het clubhuis meldde Pickelaar zich al voor de wedstrijd bij het verlokkende voederluik, van waaruit - toen al - de lekkernij na geruime tijd wachten werd aangereikt. Het roofdier in Pickelaar sloeg in-afzondering op een verre plek toe, waar hij smakelijk snackte. Een onvermijdelijke passant keek ernaar en wees op enige kanaaltjes in de poreuze rondingen. Zijn praatjes vulden echter geen gaatjes. Conclusie: goed genoeg voor een plaats in de sub-top van hoofdklasse A, maar niet bedreigend voor de top. Met het competitie-einde komt nu ook de finish van het gehaktballenklassement in zicht. Pickelaar zal u op de hoogte blijven houden. In sommige clubhuizen houdt men de adem reeds in. ARCHIEF Vriend Bob Wildeboer wijst per e-mail op een folder met de titel "Sportarchieven de moeite waard". Met tips en richtlijnen voor beheer; uitge geven door de stichting Sportwereld. En behalve de groeten geeft hij door: "ik neem aan dat je deze folder wel kent". Nee dus, bekent Pickelaar. De AFC-archiefcommissie, waarmee Pickelaar iets van doen heeft, houdt overigens van tips en hanteert haar eigen richtlijnen. Een volgende keer wellicht iets meer over het wel en wee van de stofj assenbrigade. 11

Schakels (clubbladen) | 2002 | | pagina 11