Medische commissie Zonnebank: KNVB Veteranen Kopzorg In een tumultueuze topper heeft AFC Am sterdam directe concurrent Hollandia een ge voelige tik toegebracht. De ploeg van trainer Ton du Chatinier won zondag 3 maart op het Julianpark met 3-1. Doordat de gemoederen in deze Noord- Hollandse derby hoog opliepen, besloot scheidsrechter Edwin de Vree het duel in de tweede helft korte tijd te onderbreken. Na die adempauze voelde de arbiter zich genood zaakt nog rode kaarten uit te delen aan AFC'er Said Moumane en Hollandia verde diger Dick Knijn (2x geel). Aan de eindstreep mocht AFC Amsterdam drie wedstrijdpunten én drie bonuspunten bijschrijven in het klassement om de Noord- Holland Cup. Hollandia moest genoegen nemen met één bonuspunt, dankzij de goal van Tom Hes. Opvallend genoeg moest Hollandia in Amsterdam ook al de meerdere erkennen in AFC (2-1) Ondanks dat AFC afstand van Hollandia heeft genomen, is de strijd om de Noord- Holland Cup allerminst beslist. KBV en ADO'20 hebben respectievelijk één en twee wedstrijden minder gespeeld, waarin het gat met de koploper nog gedicht kan worden. Zondag 10 maart ontmoet ADO'20 op sport park De Vlotter Hollandia. Prijzen De club die de Noord-Holland Cup wint, krijgt aan het einde van de competitie een cheque ter waarde van ruim 4.500 euro 10.000,-). Dat bedrag dient ten goede te komen aan de gehele vereniging. Voor de juiste voorspeller van de eindstand stelt RTV Noord-Holland een reischeque beschikbaar ter waarde van dik 2.700 euro. De tussenstand na 4 maart 2002 WWPDP T V T S 1. AFC 6 13 12=25 12 08 +4 2. Hollandia 6 08 11= 19 11 10 +1 3. KBV 5 08 09=17 09 07 +2 3. ADO'20 4 04 11=15 11 14 -3 5. AFC '34 5 02 07 9 07 11 -4 (Verklaring afkortingen: W aantal wedstrij den; WP wedstrijdpunten; DP doelpun ten; T totaal aantal punten; V= doelpunten vóór; T= doelpunten tegen; S= doelsaldo) Radio Noord Holland Sport elke zondag van 14:00 - 19:00 uur. Te beluisteren via de etherfrequentie 95.2 FM (in Amsterdam en omgeving) en 93.9 FM (in Noord Holland Noord). TV Noord Holland besteedt maandelijks in het sportprogramma op de maandagavond (17.30, 21.00 uur en 22.45 uur) aandacht aan de Noord Holland Cup. Voor meer in formatie zie ook teletekstpagina 525 en de internetsite van Radio en TV Noord Holland: www.rtvnh.nl "Scheids, waarom een gele kaart, gewoon een kopstootje, het is toch geen koekie?' Blessures aan het hoofd hebben soms akelige gevolgen zoals hersenletsel. De grootste oor zaak hiervan is niet zozeer het koppen van de bal, als wel de kopduels, of hoofd-knie con tact maar zeker de elleboogstoot. De K.N.V.B. is in december j.l. met de campag ne begonnen: "Stop de elleboogstoot" Hersenschuddingen in het voetbal zijn meestal vrij licht. Een goede inschatting van de verzorger of leider en timing van de scheidrechter is zeker gewenst. Signalen die men bij een speler kan waar nemen zijn: hij maakt een versuft en duizeli ge indruk; is soms verward, of is de gebeur tenis rondom het trauma geheel vergeten. Verschijnselen als hoofdpijn, misselijkheid, duizeligheid of dubbelzien geeft de speler al snel zelf aan. Vragen welke de begeleider of verzorger moet stellen om doorspelen te verantwoorden zijn, hoe is de stand, wie is de tegenstander of welke dag is het vandaag. Wéér de wei in? Dat kan, maar een speler moet zich minimaal zeven dagen fit voelen, zonder hoofdpijn, voordat hij weer kan spelen. Bij enige twijfel in deze is het raadzaam een arts of specialistische behandeling aan te wenden. Neem hierin nooit enig risico! Voor A.F.C.ers bestaat het inloopspreekuur op maandagavond in de fysio-praktijk op Nijenrodeweg 914, tevens bij A.F.C. iedere woensdag van 15.00-17.00 uur en op vrijda gen van 17.00-19.00 uur Clubarts: dr. Lex Swaan tel: 020-6731337, Fysiotherapeuten: Wim Crouwel en Frank Tilmans tel: 020-6440070, Reinier van Dant- zig 020-6627244 Verzorger A-selectie: Ko Grosze Nipper tel: 06-44352970 elk voordeel heb z'n nadeel In de bijdrage van de medische commissie in de Schakel van 20 februari jl. worden de vele vermeende voordelen van het zonnebanken op een rijtje gezet. Echter er wordt volledig voorbij gegaan aan de aangetoonde nadelige effecten, waarbij met name de toegenomen kans op huidkanker van groot belang is. Ter informatie voor de lezer: er zijn 3 ver schillende vormen van huidkanker. Het melanoom (minst voorkomende maar meest agressieve vorm), het plaveiselcelcarcinoom (meestal lokaal, kan echter uitzaaien) en het basaalcelcarcinoom (meest voorkomende,uit zaaiing zeer zeldzaam). Uit een recente studie in the Journal of the National Cancer Institute (een vooraanstaand Amerikaans medisch tijdschrift) blijkt dat kunstmatig bruinen de kans op de laatste 2 vormen van huidkanker vergroot. Uit de analyse bleek dat de zonnebankgebruikers 2,5 keer vaker een plaveiselcelcarcinoom hadden en 1,5 keer vaker een basaalcel carcinoom. Bovendien bleek de kans op deze kankers toe te nemen naarmate de onder zochte personen een langere geschiedenis van zonnebankbruinen hadden. Zoals u ziet is enige nuancering van de vele voordelen van het zonnebanken op zijn plaats. Of om in de terminologie van onze goeroe Johan te blijven 'elk voordeel heb z'n na deel.' Roger Ritz Berichtgeving veteranen verpletterend. SMS overweegt naamswijziging. Vanmiddag staat SMS op het programma. Verwarrend. Heb je mijn SMS-je al ont vangen? SMS wordt gesponsord door KPN én Vodafone, dat moet om veel geld gaan. Uit hebben we al kennis gemaakt met de financiële kracht van deze vereniging: 7-2 verlies, ondanks de aanwezigheid van onze parel uit de Oekraïne. Ook vanmiddag is Marcelino buitengaats, net als de vedetten Ron P., Jan V., Joop en Ab. Een hopeloze taak dus voor Coach Cocky, die zich ook nu heftig administratief gesteund weet door Marcel. Een man of 17 meldt zich in de kleedkamer, op het eerste gezicht ruim vol doende om in ieder geval de eerste helft compleet uit te spelen. De bespiegelingen over de opstelling gaan over veel behalve over snelheid, technische bagage en uithou dingsvermogen. Zo wordt de keeper aange wezen op grond van de kleur van zijn tenue. Blauw is uit, groen is in en dus is de blauwe panter, die inmiddels een eigen website en manager heeft, exit. Ga jij maar backen, voegt de coach de panter subtiel toe, en op ingetogen manier ontdoet deze zich van zijn roemruchte tenue, waarin zovele triomfen zijn gevierd. We beginnen, zo gaat de coach verder, met de slechtste ploeg. Dat zal SMS leren. Baardmans veert op, hij heeft een basisplaats. Ridder Bob, Wim R., Marcel en King George weten wat hen in de tweede helft te doen staat. Eenmaal op het veld is het even schrikken geblazen. SMS staat in prach tige blauwe shirts met kraak witte broeken al te wachten, hongerig en met jeugdige vitali teit. KPN en Vodafone kunnen blij zijn met zo'n sterrenformatie. De score AFC-Soest wordt deze middag zeker overtroffen, dit maal is AFC gigantisch de klos. Maar het loopt anders. Ruud M., de verse, niet meer geblesseerde keep, is een nieuw leven be gonnen. Kletste in vroeger tijden de bal ook bij hem al snel tegen de touwen, nu blijkt de onopvallend geelgroen gekleurde spiderman overal een hand of voet tussen te steken. Wat in het begin nog wel aardig lijkt en op een applausje en bemoedigende woorden kan rekenen wordt naarmate de wedstrijd ver strijkt een obsessie voor SMS. Waar is die andere keeper? Kan hij niet na rust tussen de palen? Nee beslist de coach, we gaan dit keer voor de volle winst. Het is inmiddels rust, de stand is nog immer 0-0, iedereen is doodstil. Dit is de kans, dit is het moment, nu alleen de uitvoering nog. Maar met Marcel op linksachter en ridder Bob diagonaal voor op rechts, Wim R. als linkerspits en King Geor ge in de opwekkende rol van Jan van Halst, de punt naar achter, moet het gaan lukken. Althans in theorie. Gelukkig is Bert er voor de praktijk, hij speelt als een godenzoon van 6

Schakels (clubbladen) | 2002 | | pagina 6