barnesj aard iner Was er nog wat? Uit de Oude Doos Dit was dan mijn laatste bijdrage in het jaar 2001, een jaar waarin wij weer terugkwamen in de hoogste afdeling van het amateur voetbal en waarin wij naar mijn mening ons voor altijd zullen moeten handhaven. Rest mij U allen met Uw dierbaren zeer Prettige Kerstdagen te wensen en een in alle op zichten Gelukkig 2002. Johan de Bie Het jaarlijkse Damesdiner ter ere van de oprichting van AFC nadert snel. Op 18 januari 2002 zijn alle dames welkom in het Hilton Hotel, Apollolaan 138, Amster dam. Zoals gebruikelijk doen wij onze uiterste best om hier een fijne en feestelijke avond van te maken. Vanaf 18.30 uur ontvangen wij u graag. U kunt uw tafelkeuze bij ons opgeven. Henny Somers - Blekemolen tel: 020-6433325 Agnes Reddering - Postmaa tel: 020-6440452 Sylvia Gehring - Konings tel: 020-6416185 Het was weer een buitengewoon genoegen om in het Utrechtse bij Elinkwijk te vertoe ven. Afgezien van onze overwinning natuur lijk. Oude herinneringen ophalen met oud voorzitter Henk Veldhuis en Peter Vogel zang. Was uiteraard later thuis dan gewoon lijk! Nog een aanvulling t.a.v. de oud-AFC-ers thans spelend voor de Beursbengels (gaat niet goed): Rody Spaan en Dennis Husers. Onlangs verscheen in Het Parool een inter view met de voorzitter van De Volewijckers. Van de inhoud word je niet vrolijk. De eens zo roemruchte club heeft geen jeugdcom missie. De voorzitter runt zelf de kantine. Zij hopen te overleven zonder fusie. Ooit kam pioen van Nederland geweest. Wordt U ook een beetje duizelig van het ontslaan c.q. wisselen van trainers? Het gedraai in de media, niet te geloven. Kom er toch meteen "straight" voor uit. Met name doel ik natuurlijk Louis en Co. Overigens: een matige voetballer behoeft ook geen goede trainer te zijn. Vond wel, dat beide heren het voetbal tot een pseudo-wetenschap verhieven. Onze Johan was zo vriendelijk om al het een en ander te vertellen over de 60-jarige Vrienden Biljart Club. Opgericht, uiteraard, in 1941 en volgens de opdruk van het brief papier van de club, "in tijden van nood". Gedurende de donkere oorlogsjaren, zagen de heren elkaar meerdere malen per week en dus niet alleen op donderdag. Ook een bor reltje werd niet geschuwd, tenminste als het nog verkrijgbaar was. Boeiend is ook het feit (in een tijd zonder fax, e-mail en gsm), de heren onderling c.q. van en naar het bestuur pittige brieven schreven, die er niet om logen en vaak een bestuurscrisis tot gevolg hadden! Als interviewer van Johan Cruijff heb je niet altijd even gemakkelijk met zijn uitspraken. Een mooie vond ik ook, dat onze Tom Eg berts, na Liverpool - Barcelona, met Cruijff constateerde, dat er drie soorten balbezit bestaan! Chapeau voor onze dik tachtigjarige Herman Houtman, die in weer en wind onze raambil jetten, op de fiets rondbrengt. Als je hem spreekt: zijn enthousiasme voor de club kent geen grenzen. Kortom: zo snel mogelijk terug naar het linker rijtje! Prettige dagen en dat het U allen zeer goed mag gaan in 2002. Jan van Dijk (Uitgebreide Kersteditie) Beste Lezers en Lezertjes. Een mooi verhaal uit de jaren 50, over het reilen en zeilen in AFC, vertelde mij Paul den Dekker kortgeleden in zijn zaak Easy Living aan de Middenweg. Paul was lid en een getalenteerde jeugdvoetballer bij Ajax en zat op de 4 jarige Handelsschool, met als schoolhoofd onze onvergetelijke Nico Holt- zappel destijds ook onze voorzitter. Ik zie deze bijzondere en aardige man nog zitten, met zijn schalkse ogen en in zijn karakteristieke houding. Wat scheef in de stoel, een been over de ander en trekkend aan een kleine sigaar die hij gracieus tussen duim en wijsvinger vasthield. Welnu, de verteller, geen getalenteerde leer ling werd gepolst of hij er wat voor voelde om bij AFC te komen voetballen maar daar voelde hij niet veel voor. "Ook goed" zei Holtzappel. Al een keer gezakt voor zijn eind examen, doubleerde Paul de laatste klas en moest een jaar later weer op voor zijn eind examen. Het was weer hangen en wurgen en voor de laatste dag van het examen stond het vak Frans op het programma. Zijn zwakste vak met louter zware onvoldoendes in dat schooljaar. Met bibberende knieën ging hij op en naar het zg zweetkamertje. Enige hoop kreeg hij toen als examinator meester Holt zappel binnenkwam en als rijksgecom mitteerde Henk Kappelhof, waarvan de geëxamineerde wist dat Henk ook lid was van AFC naar ik meen vice-voorzitter toen). 10 minuten lezen, 10 minuten grammatica en 10 minuten conversatie was de bedoeling. Eerst maar lezen zei Holtzappel en daar ging Paul. "Niet slecht" zei de examinator "ga nog maar wat door". Na 15 minuten zei de gecommitteerde bars "ik heb genoeg gehoord meer is niet nodig en U hoort het verder wel" en ging evenals Holtzappel weg. Desolaat bleef de leerling achter met de gedachte weer gezakt, van school af en wat nu verder? Wat schetste echter zijn verbazing, hij had voor Frans toch een kleine voldoende en was met de hakken over de sloot nog eens ge slaagd ook. Kort daarop voetbalde Paul in AFC en zat een korte tijd bij de selectie. Echter, het lidmaatschap duurde niet zo lang want hij was ook een goede basketballer (Nederlands team) maar stond naar de me ning van de supporters en elftalcommissie te vaak uitdagend met zijn handen in de zakken van zijn voetbalbroek (een soort van bermu da met lange pijpen en dito zakken). Volgens de toen gangbare mening vooral van de dames, was dat geen gezicht vanaf de tribune of vanachter het raam van de kantine (pardon sociëteit) als de bal niet in zijn buurt was. Toch bewaart hij afterall de beste herin neringen aan onze club. Ik heb hem inmiddels kunnen verblijden met het 100 jarige jubileum boek van AFC dat hij graag wilde hebben, en vroeg mij de groeten te doen aan de bekenden van toen of wie er nog van over zijn en speciaal aan Marcel Koster en Kees Gehring. Bij deze gedaan dus. Een ander verhaal dat ik kwijt wil is het volgende. Je hebt voetbalverslagen in club bladen, kranten etc en die zijn van alle tijden. Droge, feitelijke, vervelende, zogenaamd lol lige, alsmede slechte, maar ook goede, hu moristische of een combinatie van beiden. Tot de laatste categorie en uit de Nieuwe Doos reken ik het verslag van Ewout Jansen van de wedstrijd AFC 12-Swift 6 1-2) in de Schakel van 21 november j.l. Wie ben ik om een cijfer te geven zoals Henk Spaan dat wekelijks doet in zijn voetbal column in het Parool, omdat hij meent de wijsheid in pacht en verstand van voetbal te hebben. Blozend meen ik te mogen zeggen dat als ik ergens smakelijk om moet lachen het wel eens het predikaat humoristisch zou kunnen verdienen, maar een ander kan het wel zum kotsen vinden. Het blijft een kwestie van smaak, dus wat is de waarheid vraag ik U af tot op heden meneer Jansen. Ik zag het voor me, ene Kabouter Plop het na de rust door Swift (de le voetbal vereniging van Kees Gehring) ingezette geheime wapen, die met zijn knapzakje de verdediging van AFC oprolde en deze met zijn kleine schoentjes aan gort schoot. Mag ik voor het eerst in mijn leven ook eens een cijfer geven? Nu een 8+ bij deze. Het smaakt mij naar meer als de pen van Jansen niet reeds is uitgedroogd. Nu nog even terug naar de echte oude doos en het wel en wee van de vereniging in de periode nov/dec 1951. Het tweede stond na 5 wedstrijden op 0 punten, maar na de opneming van Joop v.d.Voort als aanvoerder in dit team kwam de kentering en werden de punten binnen gehaald. Jo Wijnand werd op 31 oktober van dat jaar 50 jaar, ja André, als je steeds over mij schrijft dan schrijf ik weer wat over je opa) Jan Steensma en Herma van Hal stapten in nov van dat jaar in het huwelijksbootje (hier is kortgeleden in de Schakel aandacht aan besteed) en in die periode verloofde Dick Moesbergen zich met Mej.Roeberta Konink. Gerrie Stalman had zijn plaats in het le team ingeruimd voor een jonger talent en ging in het 2e spelen maar desondanks bleef het le 4

Schakels (clubbladen) | 2001 | | pagina 4