4 A.F.C '77 1 <1 van de "dossiers gaan open, die voor anderen gesloten blijven In ons vorig artikel werd melding gemaakt van het belang van de AFC-Schakels, omdat die één van de belangrijkste bronnen zijn van het reilen en zeilen van ons aller AFC. De eerste Schakel verscheen echter pas in de loop van 1922 zodat er toch sprake is van een hiaat van meer dan 25 jaar, maar geluk kig zijn er nog oudere documenten bewaard gebleven. Zo is in het AFC- Archief een schriftje aanwezig met nog handgeschreven notulen van de lc tot en met de 5C Algemene jaarveradering. Eén van de oudste documenten van onze Vereniging zijn derhalve de notulen van de 1' Algemene Vergadering van 8 oct 1896 in café de Karscboom. Aanwezig waren 12 man waaronder de voorlopige president de Heer H..Brass, (zie een verkleinde kopie van het eerste blad van deze notulen behorend bij dit artikel) Als eerste punt werd de financiële toestand besproken en door de president werd mede gedeeld dat hel ontbrekende geld van de lerreinhuur door iemanddie niet genoemd wilde worden, renteloos was voorgeschoten. Die mededeling werd met applaus begroet (ook toen was hulp van buitenaf al nodig). Opvallend het feit, dat men toen nog geen gebruik maakte van de naamsaanduiding van voorzittermaar dat men de praeses van AFC de titel van "president" gaf. (laat onze huidige voorzitter het maar niet al te aandachtig lezen.) Dat het er toen soms amusant of ook wel heftig aan toeging moge blijken uit de volgende, aan de vergetelheid ontruktepassages. (uit de 3'Alg. vergadering van oct. 1897) - "Nadat de Heer Lagaay, die inmiddels was ingeslapen, gewekt isstelt de Hr. Horsting voor het rooken op het veld te verbieden. De president vindt dat het niet aangaat voor zoo iets het reglement te veranderen en wil dat verbod gerekend zien tot de bevoegdheid van de captain - "De Heer Kruseman spreekt nu een hartig woordje over de slechte opkomst en de Heer Hartog stelt voor om Jl. /,- boete te heffen bij het wegblijven zonder geldige reden - "De Heer Horsting doet nu een voorstel tot hel houden van een smoking-concert (is dit een voorbode van de jaardiners in smoking (uit de 4' Alg. vergadering van april 1898) - "vervolgens komt de Heer Kruseman voor den dag met het voorstel ons gedurende het cricket seizoen in te lijven bij Volharding (P. M. de in die tijd bestaande Voetbal- en Cricket Vereniging "Volharding", die voor AFC,wat voetbal betrof, een concurrent was) "Een schok beroerde de vergaderingeen ogenblik was het doodstil, toen hoorde men een woest gebrul, als ware het van een leeuw die getergd werd.De anders zo zachtmoedige secretaris was zich zelf geen meester meer. De Heeren Brass, Horsting, Bernard en Swaab gaven in een woest kwartet hun aan doeningen tucht. De Heer Kruseman was hier niet tegen bestand en bezweek, maar hij kwam toch direct weer met een nieuw voor stel, n.l. om den naam van den Vereniging te veranderen, daar de AFC zich volgens hem belachelijk had gemaakt. Het voorstel werd in stemming gebracht maar werd uiteindelijk met 7 tegen 5 stemmen verworpen (Het scheelde dus maar weinig of de naam van AFC, had niet meer bestaan) U ziet het beste Schakel-lezer het waren toen hele andere tijden, maar is er eigenlijk wel zo veel veranderd Het antwoord kan naar onze mening zowel "ja als nee" zijn. In deze notulen troffen wij ook een zeer aardige discussie aan over het AFC - tenue. Deze discussie was demiate amusant, dat wij u daarover een volgende keer informeren, Het is maar dat u het weet. "dossiers gaan open, die voor anderen gesloten blijven" namens de Archief Comm. Rik de Boer sf V-I- (f C c -.1 Af? 'i c 8

Schakels (clubbladen) | 2000 | | pagina 8