AFC en de Zuidas (4) Het resulterende rapport "Oriënterend onder zoek naar de toekomst van AFC en sportpark Goed Genoeg" werd aangeboden aan de heer Stadig, toen en nu wethouder Ruimtelijke Ordening en voorzitter van het Bestuurlijk Overleg Zuidas. Ons plan werd toen door de heer Stadig wei nig kans gegeven. Wat is er sindsdien gebeurd? Januari 1998 Masterplan Zuidas vastgesteld door de Gemeenteraad. In een periode van 30 tot 40 jaar zal de Zuidas worden ontwikkeld tot een internationale toplocatie voor werken en wonen met een daarbij passende functies. Bijna alle sportfuncties zullen uit de Zuidas verdwijnen. Wel is het mogelijk AFC gedu rende de werkingstijd van het Masterplan tot 2018 op ongeveer de huidige locatie te hand haven. Nader onderzoek is nodig om uit te zoeken of AFC structureel kan blijven. Het Masterplan is een stap in de richting van het doel van AFC: een vaste plaats in de Zuidas. AFC blijft actief. Het resultaat daar van is dat de gemeente zich bereid verklaart te onderzoeken of AFC/ATC structureel on derdeel zou kunnen uitmaken van de Zuidas. Maar de dreiging van verplaatsing blijft wanneer de vastgoedbelangen groter worden. Het sportpark zal een onlosmakelijk onder deel moeten worden van de Zuidas en bijdra gen aan de doelstelling van dit gebied. Juli 1998. Stichting Goed Genoeg krijgt met 21 andere projecten uit 415 voorstellen een subsidie toegewezen door het Ministerie van VROM voor onderzoek naar intensief ruim tegebruik. 15 Juni 2000. Stichting Goed Genoeg biedt haar studie "Het Sport Care Park" aan de heer Vriesman Directeur Generaal Rijks planologische Dienst van het Ministerie van VROM en de reeds eerder genoemde heer Stadig. Citaat van de heer Stadig: De Zuidas mag niet uitgroeien tot een monocultuur waar al leen maar zoveel mogelijk geld wordt ver diend. We willen kwaliteit. Daar hoort func tiemenging bij en dus kiezen we er heel be wust voor om zwakke functies als sport en groen ook een plaats te geven. Dit plan van AFC laat zien welke kwaliteit wij met de Zuidas nastreven. 12 Oktober 2000 informatieavond voor AFC/ATC leden alsmede het Projectbureau Zuidas. Aangekondigd voor AFC leden in Schakel 79/4 en voor de ATC leden per brief. De circa 70 aanwezigen ontvingen een kopie van het rapport en kregen de mogelijkheid vragen te stellen aan het Projectbureau Zuidas en/of het bestuur. Sinds 1995 hebben alle daarna volgende be sturen veel energie gestoken in de toekomst van ons sportpark en zich steeds achter het oorspronkelijke plan geschaard: meedenken en meewerken met als doel een vaste plaats voor AFC en ATC aan de Zuidas. Wordt vervolgd. Bob Neseker Gelukkig is er eindelijk een discussie op gang gekomen over dit onderwerp met futu ristische aspecten. Heel wat minder futuristisch is de voortgang. Op 7 december al volgt de behandeling in de Gemeenteraad. Veertien dagen nadat u dit leest! Mij is niet bekend wanneer van AFC een de finitief commitment verlangd wordt maar naar zeggen van de heren Stoutenbeek en van Steinvoorn van de Gemeente op de voor lichtingsavond volgt de besluitvorming reeds in maart. Dynamisch Amsterdam passeert Rotterdam binnendoor en morgen is vandaag of beter nog eergisteren. Voor ons vrijwilligers en liefhebbers een bij na bovenmenselijk besluitvormings-, plan- nings-, financierings- en uitvoeringstraject. Om van verlangde geestelijke elasticiteit nog maar niet te spreken. Het Bestuur (met adviseurs en de Gemeente Amsterdam) verdient alle lof over hetgeen er naast de organisatie van het honderdjarig be staan en het weer op de rails zetten van het eerste elftal in de afgelopen jaren is afgeon- derhandeld en ontwikkeld. Maar we zijn in middels wel op een punt aangeland waarbij je je moet afvragen of het geen punt van "no- return" is. Ik heb als bestuurder van één van de toen malige dochters meegemaakt hetgeen er mis is gegaan met de interne communicatie en de conceptie van ons huidige complex en de daarmee verbonden verenigingen-structuren. Vele van de huidige leden en lezers zullen daar wat onbegrijpend bij fronsen, want het heeft zich voor een groot deel achter de cou lissen afgespeeld en er ligt toch een mooi complex, niet waar? Maar het moet toch maar niet weer gebeuren, want de fouten die toen gemaakt zijn hebben stevige consequen ties gehad en een hoop verspilde energie en emotie gekost. Mede daarom mijn vragen op de voorlich tingsavond naar de beoogde - financieel/organisatorische structuur - juridisch/organisatorische structuur - operationeel/organisatorische structuur Die vragen waren zowel gericht aan de Ge meente als aan het AFC Bestuur en betroffen niet alleen de interne structuren van het "Drente Park Complex" en AFC maar van zelfsprekend ook de onderlinge verhou dingen tussen alle betrokken organisaties cq huurders in de Drente Park omgevings wereld. Op mijn aanvullende vraag of het ook in de bedoeling lag er een exploitatie maatschappij "boven" te zetten was het inte ressant te horen dat dat onderwerp juist bij de Gemeente in discussie was genomen. Zoals Meindert Huisman in de vorige Scha kel reeds constateerde is door de ge meentelijke woordvoerders geen volledig en gedetailleerd antwoord op mijn vragen gege ven. Dat kon ook niet, maar wel kwam er een antwoord waaruit (grote) positieve betrok kenheid bleek. Voor mij was dat bij die gele genheid op dat moment voldoende. Het is immers een redelijk trendsettend plan dat ook voor de Gemeente een positief uit stralingseffect heeft. En AFC heeft daarbij in belangrijke mate een initiërende rol gespeeld. Wat voor mij opvallender was dat er op dat moment vanuit de AFC-hoek niet meer zicht werd gegeven op de eigen doelstellingen en plan van aanpak. Aan een fantastisch plan zal ook een fantastische invulling moeten wor den gegeven en dat wordt een krachttoer van jewelste waarbij heel andere facetten een rol gaan spelen dan het runnen van een voetbal club alleen. Op zo'n moment herinner ik mij hetgeen er, zoals hiervoor geschetst, heeft gespeeld bij de verhuizing van de Zuidelijke Wandelweg naar Goed Genoeg en komen daar ook weer aan de orde de zorgen, de overwegingen, suggesties, twijfels en prefe renties die Herman Drenkelford en Meindert Huisman in vorige Schakels uitten en waarin ik mij goed kan verplaatsen. (Al moet de scherpe toon eraf). Hebben wij nog de keuze tussen uitplaatsing en Drente Park waarvoor wij zelf belangrijke bouwstenen hebben aangedragen? Ik ben van mening, dat die keuze vijf jaar geleden of daaromtrent reeds gemaakt is - toen we ove rigens dit "Voskamp" project nog niet eens als één van de alternatieven hadden. Is er nog wel een serieus alternatief in booming Am sterdam te vinden? Ik zou er misschien nog wel één weten, maar die is op een andere manier net zo gecompliceerd als het Drente Park. Dus lijkt het inderdaad op point-of-no-return en moeten we d'r op en d'r over en niet op de nul spelen. Iedere verandering kan als kans of bedreiging tegemoet worden getreden. Ondanks de vele en grote onzekerheden heeft de kans mijn grote voorkeur, maar dan moet de Gemeente wel een grotere zekerheid bie den dan het erfpacht contract van slechts der tig jaar zoals dat aan Schiphol werd aange boden. Ik doe zelfs een pleidooi voor exploitatieve en bestuurlijke betrokkenheid bij een veel groter deel van de facilitaire- en sport- voorzieningen dan de voetbalvelden en het clubhuis alleen. Zijn wij over vijftig jaar nog steeds alleen maar voetbalcluppie? Ook nu al treden elk jaar honderd leden in en uit en mu teert dus een derde van het ledenbestand elke vijf jaar. Dat betekent iets. Mijn tom-tom fluistert mij ook in dat het veel moeite kost het bestuur te verjongen. Dat betekent m.i. ook dat we meer en meer recreatiebedrijf aan het worden zijn. Weliswaar met een bloeiend clubleven. Maar toch. Moeten we niet zelf vorm geven aan de toekomst in plaats van over ons te laten ko men dat er structureel een veelzijdiger en vluchtiger recreatie-behoeftepatroon aan het ontstaan is? Met minder automatisme in de clubbinding als er niet tevens extra's worden geboden. De Drente Park voorzieningen bie den de kans. Where is our business plan? P.S. Ik heb - ten koste van grote offers - de wijsheid wèl in pacht. Maar niet exclusief. Dick Moesbergen 5

Schakels (clubbladen) | 2000 | | pagina 5