r$" "1 E N OU' EVEN OVER VI JF Ons lid en AFC-Ridder Ben Bonkink vierde zondag jl. de overwinning van het eerste elftal als zijn verjaardagsgeschenk. Ben is in het verleden zeer actief geweest voor de AFC, hetgeen blijkt uit de archieven die reeds uit de periode van vóór de 2e wereld oorlog stammen. Namens de AFC wensen wij hem nog vele gezonde jaren. Onze nieuwe trainer Rob Bianchi en ons jeugdcommissielid Gerard de Winther werden 50 jaar en zagen dus Abraham. Aan beiden onze felicitaties. Verdrietig nieuws bereikte mij van ons lid Jan Brand (50 jaar lid) dat zijn vrouw Ans na een ziekbed medio februari is overleden. Namens de AFC wensen wij Jan en zijn familie alle sterkte om dit verlies te verwer ken. Tenslotte de verjaardagen van de leden van de Zilveren Ploeg t.w. Kees Boyenk (19.3), Edward Janus (20.3), Willem Vos (20.3), Herman Houtman (21.3), Gijs Nijman (22.3), Otto van Rijn (26.3 87 jaar), Cas Tromp (26.3), Jan Hein Lans (27.3), Wil Brommel- kamp (29.3) en Nol Kuikens (31.3). Aan al deze jarigen onze hartelijke gelukwensen. Johan de Bie Gelezen in het blad "The Referee" orgaan van de Scheidsrechters Vereniging Am sterdam (SVA). De schrijver is Tim Verheggen, heel vroe ger lid van AFC Vlak voor de 2e Wereldoorlog speelde ik op aandringen van mijn vader, een verwoede AFC-er, als doelverdediger in de A2 van deze vereniging en ik moet zeggen: het was een leuke tijd. Ik weet wel dat iedereen zei: "Die lui met hun: Hup lui zet een punt, al leen maar kapsones".maar dat kon allemaal best waar zijn, toch was er sfeer. Een echte vereniging. Ik speelde in een team met Karei Prior, kortelings overleden, Guus Graan- boom, Frits Griek en als invaller ook nog met Wally van Weelde en Dick Disselkoen, de laatste in die tijd één van Nederlands ko mende talenten. Uiteraard was er bij elke match een officiële scheidsrechter en die was de baas. Praten tegen hem over een bepaalde beslissing en je kon vertrekken. De man was heilig ook al floot hij misschien geen we- reldpot. De meest kenmerkende herinnering aan AFC had ik een half jaar voor de bezetting in 1939. Ik trainde op een zaterdagmiddag tezamen met Frits Griek op het 2e veld aan de Zuidelijke Wandelweg. Op het hoofdveld zouden die middag de AFC-veteranen een wedstrijd spelen tegen The Black Devils. Vlak voor het begin van de wedstrijd werd de keeper van dit team, de oud-voorzitter van AFC, onwel en bleek een flinke griep te hebben. De captain van het team was de legendarische oud-midvoor Charles Lungen, een panter uit Rhodesië, het huidige Zim babwe met een Engels en een Nederlands paspoort. Deze zag mij trainen en vroeg of ik die middag hun doel wilde verdedigen. Trots als een pauw stond ik onder de lat; WE wonnen met 3-0 en ik verrichtte enkele safes waarvoor een warm applaus vanaf de tribune opklonk. Na de match kwam het hoogtepunt. Lungen kwam naar mij toe, tezamen met de captains van de Devils en de scheidsrechter en zei: "Wellplayed my boy". Ik schudde de handen van het drietal en bij thuiskomst geloofde mijn vader het verhaal niet, totdat één van zijn vrienden hem 's avonds opbel de. Toen was hij apetrots. Al ben ik na de oorlog niet meer in AFC gaan voetballen, toch heb ik altijd de herin nering gehouden aan die speciale clubsfeer. Zo nu en dan ging ik zondags weer eens kijken en praten met wat oude vrienden. En die clubsfeer is een traditie die nog altijd levendig is van generatie op generatie; iets wat je bij de meeste verenigingen niet meer zo aantreft. De reden is dat men eigenlijk voor een vereniging niet meer warm loopt. Hard werken voor een vereniging doen voor al de ouderen, die deze sfeer nog van vroeger kennen en niet begrijpen waarom de jongere generaties geen pepernoot meer over hebben voor hun club. De clubgedachte is er prak tisch niet meer en wanneer er maar iets is wat hun tegenstaat vragen ze overschrijving aan en zijn vertrokken. In de hogere sferen van het amateurvoetbal komt dan ook nog het begrip sponsorbetaling om de hoek kijken en dan is de clubliefde een gotspe. Geprojecteerd op de "Scheidsrechters Vere niging Amsterdam" (SVA) is het nog veel moeilijker. Wij voetballen niet: wij zijn er voor de scheidsrechters in het algemeen en ook bij ons is het probleem zichtbaar. Wer ken voor je club is misschien geen vies woord meer maar bij velen ontbreekt toch vaak de elan om wat voor de vereniging te doen. Het is een generatieverschijnsel waar aan weinig te doen valt. De mentaliteit is veranderd. Toch weiger ik te geloven dat niemand in de jongere generatie geen enkele fiducie meer heeft in gemeenschapszin, wat je toch zo vaak vindt in een hechte gemeen schap van mensen die een gemeenschappe lijk doel nastreven. In ons geval het wel en wee van onze scheidsrechters. Doen wij wel voldoende aan werving van de nieuwe, ko mende scheidsrechters? Een praatje en de uitleg van de doelstelling van de vereniging; is dat wel voldoende? Tim Verheggen Ongeveer een maand geleden repte uw scri bent reeds over de brede en grote selectie, waarop aanvoerder Dick Huisman steeds mag rekenen. Voor de wedstrijd van zaterdag jl. bleek echter dat een groot aantal spelers absent was bij de enige wedstrijd die in de twee afgelopen weken - gegeven de afkeu ringen - gespeeld kon worden. Typisch AFC natuurlijk, wanneer op het meest kritische moment spelers 'gewoon' gaan wintersporten. Het eerste (zondag) heeft hier al jaren last van en frusteerde menigmaal de hoofdtrainer. Ja, waar hing een ieder zoal uit? Bernie Frankfort had een taartproeverij te Wenen in Hotel Sacher, Anton van Broeckhuysen bezocht een onroerend-goed beurs te Cannes en verbleef op het miljoenenjacht van Prince Dirk-Jean Boulanger. Verder was Herman Drenkelford een hoogtestage op de Matter- horn aan het afwerken, zat Hans de Wit met 12 man in een darkroom ergens in de sneeuw, en was Michael Gosler gewoon ingestort. Alphons Peters meldde per GSM dat hij per se aanwezig moest zijn bij de prijsuitreiking van een Noordwijks golftoer- nooi met hele, hele bekende mensen. Nu grossiert het Zami Cinque in contacten met bekende Nederlanders, dus daar trappen we de volgende keer eigenlijk niet meer in. Toch waren er nog genoeg, inclusief reserves, die opgesteld konden worden. Spits Guido Al- bers had zijn wintersportvakantie te Italië met een dag bekort en kwam net op tijd in de Opel Omega 16V 2.0 liter Station aange- blèèèrd om tegen deels zijn oude club Uit hoorn te spelen. Kijk, dat getuigde nog eens van teamgeest, hulde aan Guido! De tegen stander betrof Legmeervogels (fusie tussen VDO en Uithoorn), gekleed in IKEA geel/blauw, en bleek lastiger dan AFC zich had voorgesteld. De Reds probeerde in de eerste helft tevergeefs tot scoren te komen. De opponent voelde zich misschien gesterkt het te moeten opnemen tegen de nummer 1 van de competitie. Dat resulteerde in een aantal gevaarlijk schoten op gelegenheids doelman Ronald Koster. Maar de kogels werden gestopt of gingen vooralsnog hoog over. En natuurlijk waren Roy van Dijk, Eddy Meijer, Cees Thomas, en Lou Hekster er in de achterhoede om Legmeervogels het scoren te beletten. Aan de andere kant wist Hans Hulst bijna de bal in het net te krijgen, maar de afwerking miste richting en kracht. Een discutabele hands van Cees bestrafte de scheids met een vrije trap aan de rand 16- meter gebied en daarop volgende situatie leidde tot de eerste goal van de gastheren. Ja, en daar zit je dan in de rust als coach. Kampioenschap in zicht, geen punten te verliezen, veel verse reserves op de bank en 1-0 achter. Wat doe je dan? Ja, natuurlijk wisselen! Niks sterkste (bestaat dat in het Vijfde?) opstelling laten staan. René Stefels, de coach, Arjan Anderiesen, Tom Egbers en ondergetekende erin! Bert de Rooy was het weer 'ns (naar later bleek tot diep in de ATC- tennisnacht) niet eens met het beleid, Ron van Doesburg had het over klassejustitie en de rest ging gewoon, armen uit de mouwen, geen gezeur, aan de slag. De tweede helft begon dadelijk met een AFC overwicht. De lijn Meijer/Thomas, Rein Akkerman, Rob Overweg stak stevig in elkaar en bracht keer op keer de aanval van de geel/blauwen in verlegenheid. Na tien minuten was het dan ook raak: Rein wist met een fraaie pass Gui do te bereiken die op rechts de bal rap tot de achterlijn kon meenemen. De daarop volgen de voortrekbal op de opgekomen Eddy was op maat: Meijer scoorde naar eigen zeggen na 16 seizoenen weer eens een belangrijke goal. Nog eens tien minuten later probeerde

Schakels (clubbladen) | 1998 | | pagina 4