MIXED PICKLES ingelegd door Pim Adriaansz BINNENKOMERTJES Als deze 'Mixed Pickles-inleg' u voor consumptie wordt aangereikt zijn er 7 weken verstreken sinds de vorige aanbieding. Pickelaar komt daar om twee redenen alsnog even op terug. De eerste reden is de leuter-pickle over zijn tocht naar 'De Lange Leegte', waar het voetbalbedrijf van Veendam is gevestigd. Volgens Picke laar begon de lange leegte al bij het onbemande NS-station in Zuidbroek. In the middle of nowhere - vanwaar elke 2 uur een bus richting Veen- dam reed. Pickelaar moest er 1 uur en 48 minuten op wachten, maar hij slaagde er niettemin in nog juist voor zonsondergang de beoogde voet bal-opstallen te aanschouwen. Toch kon hij naar waarheid zeggen: "ik was in Veendam op 'De Lange Leegte' en er zullen niet veel AFC-ers zijn, die het hem kunnen nazeggen". Nou, dat heeft Pickelaar geweten! De prompte reacties waren legio. Of hij niet wist, dat de AFC-junioren Al daar al enige jaren achtereen com petitie-verplichtingen had. Ach, ja, achteraf wist hij het weer, maar op het moment van opschrijven had hij dat even over het hoofd gezien. Een vorm van schaakblindheid dus. De tweede reden om 7 weken in de tijd terug te gaan is dat Pickelaar meldde voortaan ook met zijn 'Mixed Pickles' onderworpen te zijn aan het nieuwe Schakel-regime. Hij schreef daarover: "Pickles-consumenten krijgen voortaan een computer-gestuurde neerslag onder ogen. Voor eventuele tekstuele omissies is Pickelaar dus niet meer aansprakelijk". Eerlijk is eerlijk: Pickelaar mocht niet klagen, want zijn inleg kwam er taalkundig ongeschonden uit. Maar 2 weken later sloeg in de AFC-Schakel de zetfoutenduivel onbarmhartig toe toen vriend Hans de Bie in zijn nieuwe rubriek 'AFC-er persoonlijk' een nieuwe poëzie-uitgave van Pickelaar - die niet alleen een Schakelleven leidt - besprak. De computer braakte tot driemaal toe als boektitel uit 'Daar wordt ik Gallisch van'. Neemt u van Pickelaar aan, dat hij daar even Gallisch van werd (met een 'd'), want zijn juiste boektitel luidt: 'Daar word ik Gallisch van'. Voor alle duidelijkheid: word met een 'd' en niet met 'dt'. CITAAT "In het leven en ook in de taal zijn nuances alles". (Louis Couperus, 1863-1923, Nederlands schrijver). AMERSFOORT Gerard Trebert was een van de velen, die Pickelaar aansprak op zijn 'Lange Leegte-fobie'. "Ik weet nog een aardig stationnetje voor je", zei hij. "In Almelo aan de Bornsestraat". Pickelaar begreep, dat het om Héracles moest gaan, alhoewel Gerard Trebert - en ook Tom Egbers - stug volhouden, dat het Heracles is. Hoewel de Heracles-burcht met alle respect geen snaar in Pickelaar's hart deed trillen besloot hij er een weeks dagje aan te wagen. Wederom koos Pickelaar voor de trein, waar hij immers door NS-Reizigers frequent ingeluid wordt. Op Amsterdam-CS stapte hij over op de sneltrein naar Amersfoort, met de bedoeling vandaar per intercity verder oostwaarts te gaan. Op Sinterklaasdag leek het er van te komen, maar in Amers foort eindigde de sneltrein ordeloos op een stootblok, dat met het voorste treindeel meters omhoog schoof. Pickelaar zat daarin, maar kwam onbeschadigd met de schrik vrij. Héracles bleef echter onbereikbaar, waarop Pickelaar NS aansprak. Drie weken later was hij 57.00 rijker. US HEITELAN In 1986 deed Pickelaar al de 14-de Elfstedentocht. Het was volop zomer en hij trok er een dagje voor uit om ongetraind 200 km te bedwingen per auto. Ter plekke schreef hij de eerste strofe van een sonnet: "In Bartlehiem heb ik die brug gezien. Ik moest direct mijn Fries geweten sus sen, maar dacht toen eerst: er is nog ijs misschien, al was het dan augustus ondertussen". De recente 15-de editie volgde Pickelaar thuis, waar juist de stukgevroren watermeter was vervangen, voor het beeldscherm. Hij stapte op in Franeker, bleef hangen in Leeuwarden en ging na middernacht voldaan te bed. Na 200.000 meter schaatsen bleef Henk Angenent 1 meter voor op Erik Huizebosch. Het ging Pickelaar's bevattingsvermogen te boven. Bij de dames had de winnares het een stuk makkelijker: zij had 3/4 meter voorsprong. Zij heette niet Mireille, Joyce of Babette (daarmee win je geen Elfstedentocht), maar gewoon Klasina (Seinstra) en zo hoort het ook dacht Pickelaar, wiens moeder Sjoerdje en wiens grootvader Wiepje heet te. NIEUWJAAR En laat het nou toch 1997 geworden zijn! Van de eerste maand daarvan is inmiddels de eerste helft zelfs al verstreken. Maar het is daarmee nog niet te laat voor goede wensen. In hofkringen is het nota bene niet ongebruikelijk daarmee door te gaan tot de maandultimo. Pickelaar ontving zeer veel wenskaarten van AFC-ers, waarvoor zijn dank. Wederkerig hoopt hij dat het zijn AFC-vrienden en vijanden - ook daar heeft hij recht op - in het nieuwe jaar goed moge gaan; ook al heeft hij dat niet in de hand. Tot spoedig ziens op onze 'Goed Genoeg- velden' of in het clubhuis. NASCHRIFT Ruim een week voor de per 15 januari jl. geplande AFC-Schakel maakte Pickelaar op verzoek deze Mixed Pickles-aflevering gereed. Maar ho gere machten stelden die Schakel een week uit en daar had Pickelaar geen weet van. Hij betreurt het, dat zijn inlegwerk tengevolge daarvan aan de belegen kant.

Schakels (clubbladen) | 1997 | | pagina 11