SCHIJNBEWEGINGEN De onderstaande column is de eerste uit een reeks die dit sei zoen in het kader van het 100-jarig bestaan van de AFC in De Schakel, onder de noemer 'Schijnbewegingen', zal verschij nen. Het betreffen hier stukjes die een aantal essentiële aspec ten van het voetbal in historisch perspectief zetten. Deze keer: De Voetbalschoen. Tas inpakken. Iedere speler kent het wel. Een paar uur voor de wedstrijd of soms de avond tevoren worden de voetbalattribu ten verzameld. Het shirt, broekje, sokken, scheenbescher mers, handdoek, en nog veel meer, worden bij elkaar gezocht. Daarbij is het van groot belang dat de voetbalschoenen niet vergeten worden. Alle overige spullen zijn wel te leen van me despelers of wellicht degroundsman, dieereen museum aan vergeten voetbaltextiel op nahoudt. Maar de kicks, het ver lengstuk van de voet, dat gevoel en controle van het been op de bal dient over te dragen, is iets persoonlijks. Een voetbal schoen leent men niet. Op andermans kicksen is het gewoon weg niet lekker spelen en wanneer vergeten is het eigenlijk beter niet eens aan de wedstrijd te beginnen. Ook al zijn er een paar vreemde voorhanden. Immers, elke stap die wordt gezet, moet prettig aanvoelen en in feite mag de kicks niet ge voeld worden. Als een pantoffel of slof moeten de voetbalstap pers zitten. Niet te strak en niette los. Bij het lopen of schieten mag er geen pijntje bespeurd worden. De speler stelt hoge eisen aan zijn schoenen en gelukkig zijn die met de huidige wetenschap en techniek in schoenenland ook in te willigen. Maar dat is wel eens anders geweest.... In de tijd dat AFC de eerste schreden op de groene mat zette, waren de voetbalschoenen bij lange na niet die van nu. Afge leid van de legerschoen en derhalve bestand tegen modder, water, lange marsen en loopgraven (niet het voetbal, maar de voetbalschoen was oorlog, zou Michels hebben gezegd), werd er gespeeld op 'kistjes'. Sterke schoenen van keihard leer, met stalen neus, en ellenlange veters, die ergens hoog boven de enkels eindigden. Leren gespijkerde noppen bestonden wel, maar waren slecht bevestigd en benevens de gebruikelijke attributen diende een speler over enig gereed schap te beschikken om tussentijds de noppen te kunnen re pareren. Lang is er op kistjes gespeeld en vooral bij natte weersomstandigheden werden deze loodzwaar en vormden ze letterlijk en figuurlijk een blok aan het been. Eind jaren vijftig verscheen er allengs lichter schoeisel en werden de Engelse merken teruggedrongen door kicksen van continentale makelij. Het leer werd soepeler, het staal ver dween en plastic en rubber deden hun intrede in de voetbal schoenenwereld. Er werd op modernere leest geschoeid en de vondst van de strepingen diende niet alleen een marke- tingdoel (herkenbaarheid van het merk), maar gaf de schoen tegelijkertijd ook een sportief cachet. De te Hengelo (Gelder land) gevestigde fabriek Quick lanceerde zijn Topstar met de bekende schuimrubberen enkelrand en de rechthoekig ge perforeerde witte strepen. (Nog steeds is dit model het best verkochte aller tijden. De Nederlandse fabriek is inmiddels opgeheven en de schoenen worden in Portugal geprodu ceerd....) Het Duitse Adidas en Puma (gekscherend een af korting van Probeert U Maar Adidas), werden meer en meer op de Nederlandse velden gesignaleerd, waarbij Adidas later te boek stond als de ideale schoen voor spelers met een brede voet, terwijl Puma weggelegd was voor degenen die met smallere voeten toebedeeld waren. Het is wellicht nooit we tenschappelijk vastgesteld, maar het lijdt geen twijfel dat met de komst van de moderne voetbalschoen ook traptechniek en daarmee het gehele voetbalspel terk veranderde. Daar waar de kistjes de looptechniek danig belemmerden, en slechts goed waren voor snoeiharde punters met de stalen neus, werd het spel sneller en werd er plaats gemaakt voor de fluwelen ef fectbal en het subtiele stiftje. De ontwikkelingen gingen echter snel en waren aan commer cie en mode onderhevig. Nu nog worden schoenen geasso cieerd met een uitblinkende speler en proberen daarmee po tentiële kopers (niet in de laatste plaats junioren) aan te trek ken. Over de naamgeving van schoenen is een apart hoofd stuk te schrijven, maar heel bekend waren de Puma Pele, Pu- ma Eusebio, Puma Cruyff en Adidas Van Hanegem. De laat ste schoen, waarvan het model afgeleid was van de hoge rug- byschoenen en voorzag in enkelbescherming in een tijd dat er slechts scheen- en geen enkelbeschermers bestonden, groeide uit tot een rage. Ook Quick liet zich niet onbetuigd en voerde het Topstyle model, terwijl bijvoorbeeld het Engelse merk Patrick ook de hoge schoenen produceerde. Ook al zijn deze modellen uit de handel genomen, er zijn voetballers die nog steeds op dit soort schoenen spelen en er veel voor over hebben om ooit een nieuw paar op de kop te kunnen tikken.... Vele nieuwe snufjes werden er ontdekt en toegepast, maar de historie leert dat zij maar één oogmerk hadden, en dat was de verkoop verder op te schroeven en de concurrentie de loef af te stekenZo verschenen er kicksen van kangoeroeleer (zaten heerlijk en waren licht, maar kostten te veel en scheurden zo wat bij het eerste balcontact), schoenen met lange lippen, met gekleurde strepen, pikzwarte helemaal zonder strepen (nog steeds in zwang), of met een nostalgische verharde neus. Noppen is een verhaal apart. De techniek heeft wat betreft de bevestiging en het materiaal een veelheid aan mogelijkheden bedacht. Van de afschroef bare nop, ging hetviastalen, nylon, rubberen, korte, lange, bajonetsluitende en draaibare naar de vaste nop, die goed is voor elk veld- en weertype. En ook het aantal noppen per schoen, ergens zwevend tussen minimaal 6 en maximaal 20, is niet altijd uniform geweest. Het laatste fe nomeen heeft men kunnen aanschouwen tijdens de laatste WK: als marketingstunt werd daar de geschubde Predator (roofdier) geïntroduceerd, die aan een nog betere schiettech- niek schijnt bij te dragen. De hedendaagse voetballende con sument moet zich een weg banen door het oerwoud van mer ken en soorten, dat intussen ontstaan is. Naast de Adidassen en Puma's (ook roofdieren) kan men kiezen uit allerhande Cruyff, Lotto, Reebok, Nike, Asics, N2, Vedettaen misschien nog wel tien andere, waarbij het geenszins duidelijk is wat nu de optimale keuze is. Vooralsnog voorziet de Consumenten gids niet in een test van voetbalschoenen. Sommigen geven niet veel om de voetbalschoenen en halen wedstrijd na wedstrijd de kicksen zwaar beschimmeld uit de tas. Anderen koesteren de schoenen, maken ze trouw na, of juist voor iedere wedstrijd schoon. Er zijn er zelfs die na aan schaf van een paar nieuwe met schoen en al de voeten in een emmer water deponeren om de pasvorm sneller af te dwingen en het leer te versoepelen. Hoe het ook zij, het belangrijkste hulpstuk van een voetballer zal nog een lange tijd onderhevig zijn aan verandering, die meer met marketing dan voetbal principes te maken heeft. Overigens, bij de tennissers is de Adidas Stan Smtih nieuw leven ingeblazen. Maar dat is weer een heel ander verhaal. NICKY HEKSTER

Schakels (clubbladen) | 1995 | | pagina 7