man Fürstner op 32-jarige leeftijd overleden is. Herman was eenige jaren rechtsback van ons eerste en tweede elftal en vertrok toen naar Indië. Bij het uitbreken van den oorlog met Japan deed hij dienst als reserve eerste Luitenant". Even verderop in het 'Dagboek van een AFC-er' lezen we: "Heden alweer een nieuwe maatregelen door de Duitsche be zetting. Na 's avonds acht uur mag niemand op straat, het geen tevens beteekent, dat de café's om zeven uursluiten. Nu zijn dus ook onze clubavonden onmogelijk geworden en daar door bijna alle AFC-contacten verbroken". Op 7 september 1944 meldt Nico Scheepens: "Een nieuwe verordening. Het geheele wedstrijd-wezen is door de Duitsche autoriteiten stopgezet. We zullen onze jongens voorloopig dus niet meer in het veld zien. Voor hoelang? Onze AROL-wedstrijden zijn dus nog juist op tijd gespeeld en de recette is binnen. Dat is dus maar net met de hielen over de sloot. Met onze financiën kunnen we het hierdoor voorloopig weer rustig aanzien". Tot zover AFC-archivaris Scheepens in zijn dagboek. In een volgende Schakel volgen we de ervaringen in het 'Dag boek van een AFC-er'verder de hongerwinter 1944/1945 door. HANS DE BIE HET 22e DAMES JAARDINER 17 januari 1995 - 18.00 uur. Aan de vooravond van de hon derdste verjaardag van AFC melden 147 in het rood-zwart ge klede dames zich in het Hilton Hotel aan de Apollolaan. De verwachtingen van iedereen zijn hoog gespannen. Twee jaar geleden werd er reeds een feestcomité gevormd dat zich, te zamen met de organisatrices van het eerste uur Jannie Rimini en Henny Somers, zou gaan inspannen om voor ons dit jaar een groots feest te organiseren. Dames, u krijgt alle eer voor uw werk. Het feest dat klonk als een klok! Ik denk dat ik namens velen spreek wanneer ik stel dat wij genoten hebben van hetgeen u ons heeft voorgeschoteld. Hieronder volgt een kort overzicht van hetgeen deze dames voor ons deze avond in petto had den. Zoals reeds gemeld ging iedereen er vanuit dat het diner ge houden zou worden in het Hilton Hotel. Een welkomstdrankje werd ons overhandigd. Er werd in de lounge van het hotel weer even met iedereen bijgepraat, het was een gekakel van jewelste. Het moet voor de overige gasten van het hotel wel enige bevreemding hebben gewekt, al die in het rood-zwart geklede vrouwen. Toen nam Henny Somers het woord. Of wij onze jassen maar weer wilden aantrekken en ons via de ach teruitgang van het hotel naar twee klaarliggende rondvaart boten wilden begeven. Algehele verwarring ontstond. Het was toch de bedoeling dat wij na een jarenlang verblijf in het Novotel nu de keukenbrigde van het Hilton aan een onder zoek zouden gaan onderwerpen? Het feestcomité had ons bij de neus genomen, zij zijn daar goed in geslaagd. In twee rondvaartboten, ondersteund door accordeonmuziek, voeren wij langs de Amsterdamse dreven richting binnenstad. Je voelde de spanning in de boot oplo pen toen wij langs de Westertoren richting Centraal Station voeren. (Wat is Amsterdam toch mooi vanaf het water gezien.) Zouden wij ook naar Krasnapolsky gaan? Zou voor het eerst in honderd jaar er een gezamenlijk diner met de heren plaatsvin den? Dit zou een aardverschuiving binnen AFC betekenen. Later op de avond bleek dat de dames wel weten dat de Wet Gelijke Behandeling inmiddels van kracht is geworden. De heren zijn daarvan nog niet op de hoogte. Maar goed, de bo ten meerden af bij de steigen van Hotel Barbizon Palace. Ons diner vond plaats in de prachtig gerestaureerde Olofskapel op de hoek van de Zeedijk. Toen kon ons feest echt goed los- t barsten. Eerstwerdenwij,getooidmetonzemooisteglimlach, vereeuwigd op de gevoelige plaat. De fotograaf heeft overu- ren gemaakt, want aan het eind van de avond ontvingen wij al- lemaal een exemplaar van deze foto. Leuke herinnering. Inde Olofskapel vond iedereen al snel zijn tafel. Ons menu voor de- ze avond was te lezen op een bord dat het feestcomité voor iedereen had laten maken bij een pottenbakker. Natuurlijk had onze huisontwerper Lex Rimini voor de tekst gezorgd. Het waren volle tafels, want rondom het bord stonden nog diverse cadeautjes: een fles parfum, onderzettertjes en een plantje in de AFC-kleuren. Gelukkig deelde Jannie Rimini de bekende plastic tasjes uit, zodat wij aan het eind van de avond alle goe de gaven veilig mee naar huis konden nemen. Het menu voorspelde veel goeds. Het sprak de dames aan dat de diverse gangen aan tafel werden geserveerd. Het eten smaakte prima; aan mijn tafel hoorde ik alleen maar tevreden geluiden. Het feestcomité had in het geniep ontzettend veel werk verricht. De omlijsting van het diner werd verzorgd door een orkestje met muziek vanuit de Balkan. Tussen de diverse gangen had men voor entertainment gezorgd. Als eerste maakte Hare Majesteit Koningin Beatrix haar opwachting. Ze las een oorkonde voor en liet door één van haar hofdames aan ons allen een koninklijke onderscheiding uitdelen. De bedoe ling was dat de Koningin ook een bezoekje zou afleggen in Krasnapolsky, om daar de heren toe te spreken en te felicite ren met de honderdste verjaardag. Maar helaas, zelfs aan de Koningin werd geen toegang verleend. Heren, foei. Traditie is best, maar dit gaat toch een beetje te ver. Hoewel het bij de da mes na deze mededeling even stil werd, lieten wij ons niet uit het veld slaan. Na een heerlijk stukje heilbot werden wij ver eerd met een bezoek van het Zwanenkoor. Heerlijke Amster damse liedjes. Uit volle borst werd er meegezongen; de ar men zwaaiend en zwierend, en zelfs een heuse polonaise door de zaal. Goed voor de spijsvertering. Tonny ten Oosten haalde samen met het dameskoor herinneringen op het 50- jarig bestaan van AFC. Er werd een aantal liedjes gezongen uit de Revue die toen ten tonele werd gevoerd. Met de tekst in de hand zongen wij allemaal mee. Aansluitend, net iets over 24.00 uur, zette Henny de eerste maten van het AFC Clublied in. ledereen werd een glas champagne in de hand gedrukt. AFC werd 100 jaar, een mijlpaal. Het feestjaar werd goed inge zet met dit damesdiner. Bij het verlaten van de zaal ontvingen wij allemaal een prachtige roos. De conclusie aan het eind van deze avond kan alleen maar zijn: een prachtig verjaardagsdi ner. Jannie, Henny, Jannie, Dini, Agnes, Marjolein en Berry: hartelijk dank voor al jullie inspanningen! JOGRIETENDEL Wij, AFC-1e-elftal-dames, danken iedereen die heeft meege holpen aan de organisatie van het fantastische AFC- damesjaardiner. Het was duidelijk dat de club haar 100-jarig bestaan vierde! Vanuit het Hilton Hotel stond ons een prachtige rondvaart (met hapjes, drankjes en veel dames-gekwaak) over de Amster damse grachten te wachten, waarna wij in het Barbizon Hotel op de foto werden gezet. In de St. Olafskapel (Barbizon) ston den de tafels gedekt met prachtige 'AFC 100 jaar' onderzet- borden, waarop wij het menu van de avond konden aflezen. De borden zullen altijd een fijne herinnering tussen ons huis gerei blijven. Ook de cadeaus waren dit jaar weer geweldig; dit keer niet alleen een parfum voor de dames, maar ook een after shave voor de heren! Hare Majesteit was bij ons meer dan welkom (in tegenstelling tot bij de heren), maar het hoogtepunt van de avond werd toch 9

Schakels (clubbladen) | 1995 | | pagina 9