REDAKTUEEL r AFC IN LAATSTE ETAPPE OP WEG NAAR DE HONDERD Wat is dat toch wat de AFC altijd weer zo uniek maakt door de jaren heen? Wat de club als voetbalvereniging zo onder scheidt van wat zich elders in de nationale sportgemeen- schap binnen en buiten de begrenzing van het sportveld af speelt, waardoor telkens weer de schijnwerper zich richt op dat 'nietig clubje dat....'? Het lijkt een niet onaardig onder werp voor een dissertatie is er wellicht nog een afgestu deerd of binnenkort af te studeren academicus in welke rich ting dan ook in de zaal? over een sportief collectief, dat in alle opzichten uit zijn voegen barst van het talent. De Amsterdamsche Football Club bestaat vijfennegentig jaar. Geen jubileum dus, nog net niet. Daarvoor hebben we nu nog de tijd, want we hebben het al vijf jaar geleden aange kondigd: over tien jaar zijn we honderd! Nu zijn wij in deze ja nuaridagen van het eerste van de negentiger jaren over vijf jaar honderd. We vieren het daarom vanzelfsprekend op be scheiden wijze, omdat niet alle kruit dient te worden verscho ten met het eeuwfeest in het verschiet. Desalniettemin zou er reden genoeg zijn om nog even over de schouder terug te kij ken naar wat zich inde afgelopen vijfjaar, sinds de viering van het negentigjarig bestaan, binnen de vereniging heeft af gespeeld. De redaktie heeft echter in overleg met het bestuur besloten om dat te bewaren voor 1995; immers dan móet er een prach tig jubileum-boek verschijnen. Toch wilde uw redakteurdeze mijlpijl niet zomaar voorbij laten gaan en ontsproot uit zij n ge dachten het volgende idee: 19 maal 5 Het leek de redaktie van deze jubileum Schakel een goede gedachte ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan van de vereniging een 'elftal' vragen voor te leggen aan negentien AFC-ers, gezamenlijk symboliserend de negentien lustra in de historie. De hamvraag van de zijde van uw redakteur bij de uitvoering van deze gedachte luidde uiteraard: wie zijn die negentien uit het ledenbestand van twaalfhonderd. Uiteindelijk is na zorgvuldige overweging en tevens in be paalde gevallen noodzakelijkerwijs met behulp van het lot, waar ook zoveel andere serieuze gegadigden in aanmerking hadden kunnen en zelfs moeten komen, de volgende opstel ling van het 'negentiental' gemaakt. In het doel uiteraard onze ere-voorzitter Henk Kappelhoff met als reservekeeper voorzitter Rein Akkerman; allerlaatste man: oud-voorzitter en maar liefst een kwart eeuw als bestuurslid gefungeerd namens de groep van gerenommeer de ereleden Jan van Dijk; laatste man: namens de ridders, ge trouwen, als al een halve eeuw lid zijn één van de belan grijkste mannen van de club, die nog altijd oprde achtergrond en zelfs meermalen nog op de voorgrond aktief pleegt te zijn: Otto van Rijnvoorstopper (op een hem volslagen onbekende plek) maar het lot heeft hem aangewezen als vertegenwoordi ger van de groep eminente leden van verdienste: collega scribent Pim Adriaensz; vervolgens een groep achterspelers: medebestuurderen Johan de Bie, Dick van der Klaauw, Kees Gehring, Marcel Koster en Ger van Caspel. Ter versterking van dit deel van de selectie werd gekozen na mens ons eerste elftal voor captain Rokus Hoogendoorn hoe speel je het nu klaar om evenals je vader in het Neder lands amateurelftal terecht te komen? en als representant van het tweede elftal een man, die al zo'n tien jaar lang trouw is gebleven aan dit team: Anton van Broeckhuysen; midden velders, daar zijn zij: namens de jeugd de topscorer van A1 Jasper de Reus, gesteund door de oud-eerste elftalspeler, die een groot aantal prominenten uit al onze topteams verte genwoordigt, de man ook, die in de toenmalige eerste klasse amateurs als captain met zijn elftal kampioen werd in 1967en 1969: Nico van Til. Verder is aan deze groep toegevoegd na mens alle zaterdag-recreanten Cas Tromp, al van 1949 lid en in het zaterdagvoetbal al tientallen jaren aktief en bij de zondag-recreanten de broer van de grootste nationale voet baller aller tijden Henny Cruijffook al weer zo'n 20 jaar op on ze velden bezig. En dan de voorhoede: namens alle hard werkende commis sieleden, zonder wie de club niet kan bestaan: Karei Baar- schers, al een kwart eeuw aktief voor de vereniging sinds hij begon als jeugdleider en nu het voorzitterschap van de elftal A commissie bekleedt. Dan is een keus gemaakt uit de groep van veteranen, waarbij na veel wikken en wegen terecht werd gekomen bij onze clubarts Bas Rachman, jarenlang steunpi laar van het eerste elftal. En om het negentiental compleet te maken is gezicht naar een bekende Nederlander binnen de vereniging en dat werd een moeilijke zaak, want we hebben een omvangrijke collectie. Mogen we even een greep doen? Daar gaan ze: Rien Bal, Rob Bianchi, Tonny Bruins Slot, Pim van Dord, Theo Husers, Theo van Duivenbode, Tom Egbers, Jack van Gelder, Frans Henrichs Jacques Hogewoning, Maurice de Hond, Leo Horn, Lou Lap, Johnny Kraaykamp jr., Rolf Leeser, PietOuderland, Karel Prior, Theo van Seggelen, Otto Sterman, Karel van Stuyvenberg, Jan Suurbeek, Hugo Walker en Jaap van Zweden (wie zich bekend acht en niet in de rij is vermeld mag mij alsnog persoonlijk aanspreken!). Kort en goed: wie moest dan die negentiende worden? Het werd vriend en collega Karei Prior. Zo werd het een dwarsdoorsnede door het AFC van vandaag. Moge het de lezers van de Schakel een genoeglijk uur leesplezier bezorgen. Als dat het geval is lijkt deze bijdrage om een herinneringspaal te slaan bij het 95-jarig bestaan van onze AFC beloond en geslaagd. En dit was het 'elftal' vragen, waarmee we bovenstaande he ren uit hun tent hebben trachten te lokken. Of dat is gelukt is te uwer beoordeling. 1. Sinds wanneer bent u lid van AFC? 2. Waarom bent u lid geworden? 3. Wat betekent AFC in uw leven? 4. Wat was voor u een hoogtepunt in de historie van AFC? 5. En wat een dieptepunt? 6. Wie zijn naar uw mening ooit de beste spelers van AFC geweest, of: wat is het beste AFC-team aller tij den, zoals u dat zou willen samenstellen? 7. Wie worden volgens u de nummers 12 en 3 aan het slot van de competitie in de hoofdklasse A? 8. Wie is dan topscorer van AFC 1? 9. Wie worden de nummers 12 en 3 in het komende WK in Italië? 10. En wie wordt daarin Oranjes topscorer? 11Wat wenst u AFC toe in de negentiger jaren op weg naar het 100-jarig bestaan? 3

Schakels (clubbladen) | 1990 | | pagina 3