nuari. 's Morgens werd ik gebeld om als gast bij Zat-3 mee te doen. Ook hier hetzelfde verhaal: van de 16 spelers 7 af schrijvers, waarvan de laatste op zaterdagmorgen om half elf (er diende dan ook pas om 12 uur gespeeld te worden) en bovendien nog een paar gewone wegblijvers. Deze keer was het tegen Sporting Noord 3, een beetje beladen wedstrijd, gezien de nogal tumultueus verlopen thuis wedstrijd. Het gevolg was, dat er met 8 man gespeeld moest worden, want er waren er niet meer. Uiteraard was de te genpartij volledig en gooide die in de rust ook nog twee ver se wissels in. Nu weet ik niet precies wat wij mankeerden, want normaal gesproken kun je met 8 man nooit een wedstrijd winnen, maar de tegenpartij maakt al binnen 5 mi nuten een goal en dachten toen kennelijk dat ze er al waren. Wij kwamen gelijk (per ongeluk) en onmiddellijk daarop scoorde Sporting Noord opnieuw. Doch zie, ook hier had den we een antwoord op en kwamen we door een wonder schone goal opnieuw gelijk. Ruststand dus 2-2. In de rust bespraken wij dit wonder en vonden deze ruststand al zeer eervol en spraken de verwachting uit, dat we misschien met niet al te grote cijfers de boot in zouden gaan. In de tweede helft zagen we echter kans binnen een kwartier met een paar zeer fraaie treffers opeens een ruime voorsprong van 2-5 op te bouwen, hetgeen de tegenpartij dermate ontmoe digde, dat ze niet verder meer kwamen dan 4-5. Heeft u bovenstaande nou goed gevolgd? Begrijpt u nou, waarom ik het leuk vind? Ik eigenlijk ook niet C. TROMP GOEDE REPRESENTANTEN ALS EIS VOOR TOELATING AFC-Veteranen moeten niet alleen goed kunnen voetbal len "Veteranen van AFC dienen representatief te zijn, waardige vertegenwoordigers dus van de vereniging. We hebben een naam op te houden en als we ergens in den lande worden uitgenodigd zal elke speler zich realiseren dat hij AFC'er is. Je wordt ook niet zomaar AFC-veteraan; daarvoor wordt men schriftelijk uitgenodigd. Het is dus een selecte groep en wij als veteranencommissie willen dat dit zo blijft". De woorden zijn van 'manager' Jaap Pluim. Hij leidt deze bijzondere club en houdt haar bij elkaar. Pluim stelt nadruk kelijk, dat de titel van veteraan bij AFC iets is, iets meer dan een voetballer, die kwalitatief zich niet meer in staat acht om in een bepaald elftal te functioneren en düs naar de vetera nen wil. Jaap Pluim, wethouder van de deelraad Amsterdam-Buiten- veldert en eigenaar van het tennispark Buitenveldert for meert de toegang naar deze uniek groep van voetballende veteranen aldus. In de eerste plaats moet men representa tief zijn. Dat klopt dus ook: de spelers hebben zich zonder uitzondering een belangrijke plaats in de maatschappij ver worven. In de tweede plaats wordt van hen verwacht dat zij sociaal zijn ingesteld met dien verstande, dat zij zich laten vergezellen door hun vrouwelijke partners, waardoor de ge zelligheid wordt bevorderd. En tenslotte, aldus Pluim, zullen zij ook nog behoorlijk moeten voetballen. Wel, wat dat laatste betreft is er op de drempel van dit nog jonge jaar 1989 iets wezenlijk belangrijks aan de hand. De veteranen van AFC hebben voor de aanvang van deze win terstop gezorgd voor een afzonderlijk wapenfeit. Wat nog niet eerder is gebeurd geschiedde in de afgelopen voetbal periode: met zes gewonnen wedstrijden en één gelijkspel bezetten de AFC'ers de eerste plaats op de ranglijst en heb ben dientengevolge een riant uitzicht op het kampioen schap. Voldoening Die titel is namelijk belangrijk. De mannen maken deel uit van een groep landelijke veteranen, die een onderlinge competitie verstrijden buiten de KNVB om. De groep is constant; degradatie is niet mogelijk en men kan hoogstens kampioen worden. Dat lijkt er dit jaar dus voor de AFC'ers in te zitten. Leider Jaap Pluim heeft terecht hoge verwachtingen, gezien de resultaten tot dusver. Met zijn mede-commissieleden Ka- rel van Osch en Paul Meyer, kijkt hij met voldoening terug op de verrichtingen van de dit seizoen versterkte spelers groep. AFC geeft sinds mensenheugenis een veteranenelftal. Voetballers van naam en faam sieren de ledenlijsten van de afgelopen decennia: Jan Hannema, Chris Geluk, Cees en Co Bouwens, Ernst Werner, Ruud van Mierlo en Arthur Red dering, droegen nog jarenlang met (versleten) shirt na hun carrière. Ereplaats De veteranen van vandaag beschikken zoals gezegd over een team, waarin de prominenten van gisteren een ere plaats hebben gekregen. Hun namen: Jos Kemna, Kees Gehring, Edwin Geluk, Bas Rachman, Ernst Huisman, Wou ter Amesz en Jan-Hein Lans, die samen met Rein Minor een jaar eerder, in 1987 de gelederen kwamen versterken. Dit gezelschap 'verse' routiné's heeft van het AFC-vete- ranenteam van vandaag een swingende eenheid gemaakr, die in elk opzicht wisten te voldoen aan de derde, dwingen de eis tot toelating bij de selecte groep: 'Ze zullen ook nog behoorlijk moeten kunnen voetballen...' Zij allen vormen de basis voor de huidige successen. Maar, zo meent de energieke en enthousiaste leider van het gezel schap, ze kunnen het toch niet doen zonder de hulp van an deren. jaap Pluim noemt hen 'de toegevoegde waarde' en dit zijn hun namen: Hans en Rob Dukker, de laatste is de vaste scheidsrechter tijdens de thuiswedstrijden, Ton Dis selkoen, Joep Hesselink, André Wijnand, Dolf Costra, John Dear, paul Koster, harry Schoemaker met zijn 54 jaar de nestor van het gezelschap, Rob Duis en Peter van Heydt. Een bijzondere plaats is toebedeeld aan Hans Geusebroek, niet zozeer vanwege zijn uitzonderlijke voetbalcapaciteiten, maar meer door de wijze, waarop hij bij alle toernooien en overige evenementen zich heeft ontpopt tot een conféren cier van uitzonderlijke, welhaast professionele klasse. Hechte groep Want ook dat behoort tot het sociale aspect van dit unieke veteranengezelschap. Zowel bij de thuiswedstrijden als el ders in het land staat uiteraard het voetballen op de eerste plaats - Pluim: 'Dat blijft het uiteraard, want wij zijn de repre sentanten van een voetbalvereniging en wat voor één' - maar ook het samenzijn na afloop vormt een wezenlijk bestanddeel van wat bij de veteranen als belangrijk en on miskenbaar wordt beschouwd. Hetzelfde geldt uiteraard voor de andere verenigingen in de groep: de Koninklijke HFC, de Koninklijke UD, VOC uit Rotterdam, Hercules Utrecht, HBS en HVV uit Den Haag, Concordia en Victoria uit 't Gooi, Quick Nijmegen en Be Quick uit Groningen. Jaap Pluim tenslotte: We vormen een zeer hechte groep en willen dat ook blijven. Saamhorigheid en gezelligheid, daar gaat het om. En daarom, dat wil ik met grote nadruk zeggen, stel ik het elke keer weer zo bijzonder op prijs, dat ook onze dames er altijd weer bij zijn. Dat mag best eens gezegd". GERARD TREBERT SIXES 1 JANUARI 1989 Ze waren er weer op nieuwjaarsdag half tien, allemaal witte 6

Schakels (clubbladen) | 1989 | | pagina 6