alsWim Lenglet, Eddy Meijer, EtienneSpee, Han Boskamp, Lloyd Headley en Tino van der Schaar kregen vervangers in Cees Thomas (terug van DCG), Harry Reuvekamp en Pol Houtkamp (beiden ex-NFC), Pieter Scholten en Sep van Zweden (beiden vorig jaar reeds voor het 2e elftal uitko mend) en tenslotte Peter Draisma, een spits overgekomen van de Drentse hoofdklasser Hoogeveen. En bovendien na tuurlijk trainer Hans Vlietman als opvolger van Doby Peters. Reisleider als immer met strenge hand en toegerust met alle voor deze functie noodzakelijke capaciteiten: Sal van Gel der. En daarnaast onontbeerlijk na jaren van ervaring op zijn vertrouwde plek als grensrechter: Roy van Dijk. Ambiance Het voetbalgebeuren als zodanig begon in een unieke ambi ance. De sinds vorig seizoen naar de tweede klasse gepro moveerde Maastrichtse vereniging RKVCL is sedert enige jaren gehuisvest in een clubhuis, dat zijns gelijke waar ter wereld waarschijnlijk niet kent. Een excursie door het mar kante, uitzonderlijke bouwwerk, eens een riant uitgevoerd en groots opgezet boerenbedrijf naar originele zuidlimburg se trant en bouwstijl, heeft een metamorfose ondergaan naar een modern voetbalhome met behoud van al hetgeen aan de oorspronkelijke behuizing blijft herinneren. Bestuurskamer, kleedkamers, de verzorgingsruimte met massagetafel en de bar, dat alles ademt onverkort de sfeer van de tijd, waarin bewoners en dieren zelfs de haken voor het geslachte vee zijn nog aanwezig op deze plaats onderdak vonden. Hier, aan de periferie van Limburgs hoofdstad, had zater dagmiddag onder perfecte weersomstandigheden de ouver ture plaats van AFC's oefenprogramma. Als tegenstander fungeerde de kersverse tweede klasser RKVCL, dat tot dus ver in haar bestaan nog nooit zo hoog had gespeeld en de Amsterdamse hoofdklasser vanwege de uitdaging met gro te strijdlust tegemoet trad. Een vroeg doelpunt van Peter Draaisma na twaalf minuten bracht AFC op voorsprong, maar het zou lang duren voordat de taai verdedigende Limburgers echt op de knieën zouden. Daarvan was pas sprake in de laatste vijftien minuten van het over het geheel genomen toch eenzijdige duel. Met doelpunten achtereenvolgens van Theo van Seggelen, Mike van Eijk en Johan Dol (2x) brachten de mannen van Vliet man de cijfers 5-0 op het bord. De Limburgse coach André Vroemen (ex-prof MVV) na afloop: "Het zal nog vele jaren duren voordat wij het peil van dit AFC hebben bereikt". Subtropisch De thermometer wees 28 graden toen de groep het langza merhand vertrouwde complex betrad van Rapid op de sub tropische zondagmiddag. Het was de vierde achtereenvol gende keer dat AFC te gast was bij deze Maastrichtse derde-klasser. Vorig jaar nog kwam Rapid uit in de tweede klasse, maar ook de club van deze sympathieke, gastvrije zuiderlingen, die het amateurisme hoog in het vaandel heb ben staan, is ten offer gevallen aan de zuigkracht van het beroepsvoetbal. Die belangrijke spitsspelers werden in de loop van het vorige seizoen weggekocht. Over de wedstrijd zelf valt weinig meer te melden, dan dat de hoge temperatuur de grote winnaar is geworden. Geen van beide partijen mocht op dat predicaat aanspraak ma ken. Het werd een zwakke ontmoeting zonder hoogtepun ten, die met een puntloos gelijkspel werd afgesloten. Van een echte trainingswedstrijd kon nauwelijks worden gespro ken. Alles bijeen evenwel heeft het verblijf in het uiterste zuiden ook dit jaar weer in tal van opzichten zijn nut bewezen, al was het alleen maar vanwege de bevordering van de saam horigheid en de mogelijkheden voor de nieuwelingen om ook buiten de krijtlijnen tot een zinvol contact te komen met de oudgedienden in de AFC-selectie. Disselkoen steelt de show tijdens tafelspeeches De traditie wil dat het diner op zaterdagavond tijdens het Limburgse trainingsweekend wordt gelardeerd met toespra ken. Buiten die van de voorzitter gaat het dan om al dan niet voorbereide speeches van degenen, die in het komende sei zoen een min of meer prominente rol gaan spelen aan de top van de vereniging. Op verrassende wijze werd deze keer in het sprekersfestival aan tafel de show gestolen door de leider van het 1e elftal Ton Disselkoen, die zijn betoog be gon met vast te stellen, dat hij niet wist waarover hij iets zou moeten zeggen. Disselkoen: "Ik ben vanavond de derde spreker en dat bete kent dus dat alles wat belangrijk is al door anderen werd ge zegd. Ik vraag me dus af wat ik hier sta te doen". De elftalleider maakte daarna in een amusant en kleurrijk geformuleerd betoog duidelijk hoe zijn verhouding is ten op zichte van hoofdtrainer Hans Vlietman in diens functie van opvolger van Doby Peters. Via een handvol geïmproviseer de voorbeelden maakte Disselkoen het uiteindelijk de man schappen van de selectie duidelijk, dat hij en de nieuwe coach onverbrekelijk op één lijn zitten waar het de aanpak betreft voor het nieuwe seizoen. Voorzitter Rein Akkerman opende de tafel met vast te stel len, dat Maastricht deze keer als achtste achtereenvolgen de pleisterplaats is gekozen voor de trainingsstage van de selectie. Geen enkele speler heeft al die acht jaren deel uit gemaakt van het jaarlijkse gezelschap, maar wel een aantal ereleden. Onder hen behoorde elke keer de thans 86-jarige Jaap van Nek, die helaas in mei jongstleden op Goed Ge noeg onwel is geworden en thans revalideert in het ver pleeghuis van de Elisabeth Kroll Stichting in Buitenveldert. Besloten werd uit Maastricht naar het trouwe erelid een tele gram te zenden met de beste wensen voor een spoedig her stel. Akkerman stelde vast dat enige prominenten als Willem Lenglet en Eddie Meyer de selectie hebben moeten verla ten, maar dat enige andere oude getrouwen als Cees Tho mas en Pol Houtkamp het oude nest hebben teruggevon den. Tevens memoreerde de voorzitter het vertrek van de alleszins gewaardeerde coach Doby Peters, die thans na acht jaar is opgevolgd door Hans Vlietman. De laatste wenste hij in het komende seizoen alle succes. Tot de nieuwelingen in de selectie richtte Akkerman zich met de woorden: "Het gaat bij AFC niet alleen om het voet ballen, maar er zijn ook andere belangrijke dingen. Zo zul len de nieuwe AFC-ers zich bij de vereniging moeten aan passen en niet omgekeerd". Welke koers? Captain Theo van Seggelen hield een uitvoerig betoog, waarin hij zich kritisch uitsprak, zowel ten opzichte van de spelersselectie als in de richting van het bestuur. Wat het laatste betreft vroeg hij niet alleen handhaving van de tradi ties, de AFC sinds jaar en dag eigen, maar vooral ook alert te zijn op de toekomstige ontwikkelingen met betrekking tot het amateurvoetbal, waar, naar zijn mening, binnen enkele jaren belangrijke veranderingen op til zijn. Als opvolger van aanvoerder Willem Lenglet vond Van Seg gelen het geen eenvoudige opgave het woord te voeren. "Willem was een man van thema's in zijn toespraken. Als eenvoudig jurist heb ik er nooit echt veel van begrepen, maar ik denk dat ikzelf wat dichter bij het voetbal sta en wil Lenglet dan ook beslist niet imiteren". De nieuwe captain richtte zich dan ook nadrukkelijk tot de jongere spelers in de selectie. "Jullie zullen moeten leren om veel te incasseren; dat hebben wij zelf vroeger ook moe- 6

Schakels (clubbladen) | 1988 | | pagina 6