even toebedacht. U begrijpt dat de rest van het elftal rustig aan kon doen. Tot en met de rust bleef het bij de 1—0. D.W.S. probeerde dan wel wat terug te doen, maar vond steeds de in werkelijk uitstekende vorm verkerende Joost Uchtman op zijn weg. Dit was onze keeper wel te verstaan immers de rest van de verdediging liet soms enkele steken vallen. Onze tegenstander ervaarde dit als zijnde irritant, ja zelfs was er sprake van "psychologische oorlogstactiek" toen de wedstrijdbal na veel vijven en zessen wegens zijn zachtheid door een ander vervangen werd. In de tweede helft bracht AFC het er in eerste instantie beter van af. De voorsprong werd uitgebouwd naar 2—0 door alweer Jugen. Daarna was het de beurt aan Ariel Kozijn. En nog later was het Johan van der Elsken die via een gekromde bal de ver uit zijn doel gekomen keeper listig omspeelde. Al deze doelpunten kwamen tot stand dankzij het feit dat D.W.S. zo slecht de buitenspelval hanteerde, waardoor vaak een-tegen-keeper situaties ontstonden die in dank werden afgenomen. Na deze riante 4—0 voorsprong verdween om emt James Watt te spreken "alle stoom van de ketel". AFC verloor de concentratie, de passes werden onzuiverder, het verdedigen slordiger en de aanvallen slap per. Dit resulteerde dan ook in drie goals voor de blauw-zwarten, waarvan er een ontstond door een ieders in ziens onterecht toegekende penalty. Binnen vijf minuten kreeg Joost er drie om zijn oren en dit was een smet op zijn zo vlekkeloos keepwerk. Maar de rest van het team had schuld, hij niet. Onze toe schouwers zagen zo deze toch aardig begonnen partij nog in in een nipte 4—3 overwinning voor AFC eindigen. In ieder geval zijn de eerste twee punten binnen en kunnen alle op en aanmerkingen afgewentenld worden op het feit dat dit team nog niet compleet of ingespeeld is. NICKY HEKSTER BLESSURELEED OP DE SPORTVELDEN Krantekoppen bij de aanvang van het nieuwe voetbalseizoen waren aanleiding voor mij een bijdrage te leveren over de rol die de sportmasseur zou moeten spelen in het voorkómen van sportblessures. In het najaar van 1986 waren per week-end in 28.000 wed strijden naar schatting 500.000 amateurvoetballers op de been. In 1984 waren er 500.000 sportblessures. Voetbal scoorde daarbij het hoogst n.l. 33 procent. Niet vermeld werd, dat dit ook de meest beoefende sport is, dus dat het risico per wedstrijd in elke sport gelijk kan zijn. De opsomming van een weekeinde polikliniek geeft het volgende beeld: een voetballer met scheenbeenverwonding, met hoofdwond, met gescheurde enkelbanden, met ver draaide knie, een keeper met gebroken pink. De analyse leert, dat gebrek aan beschermende en preven tieve maatregelen en gebrek aan conditie een grote rol spe len. Adviezen Het is natuurlijk niet zo, dat de sporter alles moet doen wat sportmasseurs, sportfysiotherapeuten en sportartsen aange ven (intapen, knie-, enkels- en beenbeschermers dragen). Laat één ding daarover duidelijk zijn, men moet het niet doen omdat de dokter het zegt. Want het opvolgen van een goed advies is een stuk eigen verantwoordelijkheid. Dat moeten de werkers in de sportgezondheidszorg, waar onder de sportmasseurs de sporters duidelijk maken. Warming up Een goed uitgevoerde warming up bestaat uiteen algmeen rfeel, uitrekkingsoefeningen en een sportspecifiek gedeelte. Het algemene deel bestaat uit losjes inlopen gedurende 8 a 10 minuten. Dit kan aangevuld worden met een passieve vorm van warming up, de voorbereidings-massage. Het een kan het ander nooit vervangen. Met op juiste wijze uitge voerde rekkingsoefeningen kan de basisspanning in de spie ren verminderd worden, waardoor de bloeding verbetert. Een spier kan door grotere lengte meer kracht leveren. Daardoor wordt de kans op blessures minder. Het rekken moet rustig gebeuren; niet verend. Begin met lichte rek van 10 tot 30 tellen, dan moet het spanningsgevoel afnemen. Daarna opnieuw met steeds toenemende rek. Cooling down Minder bekend maar even zeer nodig is de cooling down. Vanuit de wedstrijd of training moet het lichaam geleide lijk naar het rustnivo gebracht worden. Daardoor krijgt het lichaam de kans de afvalstoffen uit de spieren te verwijde ren, waarbij het fenomeen van gespannen en stijve spieren vermeden kan worden. Een cooling down kan bestaan uit uitlopen, rekkingsoefeningen en afwisselend koud en warm douchen. Bescherming Een manier om een aantal vervelende blessures te voorko men is het beter gebruik van beschermende materialen. Sporters zien deze bescherming vaak als een belemmering. De beschermende materialen zijn zo licht en sterk dat het ongemak van extra lichtgewicht wel heel erg klein is, zoals scheenbeschermers, met daaraan gekoppeld bescherming van de enkel en achillespezen. Tapen Tapen en banderen is op zijn plaats ter ontlasting van be paalde pezen en spieren, b.v. voor verbetering van afwijkin gen aan de voet, ter voorkoming van blessures van de enkels na blessures ter ondersteuning. De sportmasseur heeft ge leerd hoe hij dat moet doen en kan de sporter uitleggen, wat het belang er van is. Het basis idee is dat de tape of ban dage een zwakke plaats ondersteunt. Het veel gehoorde ver haal dat door tapen en banderen de banden slapper worden is een sprookje. Hygiëne Sporthygiëne is meer dan het nemen van een douche na sportbeoefening. Het heeft meer te maken met een goede trainingsopbouw, een goede warming up, rekkingsoefenin gen en een goede cooling down. Een sporter mag bij infectieziekte of verhoogde tempera tuur nooit sporten. Wacht met hervatten tot de tempera tuur minstens 2 dagen weer normaal is. Het gebit van een sporter moet goed verzorgd zijn. Verder: menig sporter besteedt onvoldoende aandacht aan de ver zorging van huid en nagels. Tevens is het noodzakelijk dat men altijd badslippers draagt tijdens het douchen en in de kleedkamers. Dit voorkomt veel narigheid o.a. infekties en voetschimmels. Ook moet men na het sporten douchen en droge schone kleren aantrekken; dit voorkomt kouvatten. Eerste hulp De eerste hulp bij sportongevallen begint op het sportveld. Hoe sneller de hulp, hoe sneller het herstel zal plaatsvinden. Altijd gaan er bij blessures bloedvaatjes kapot, soms ook an dere weefsels, in het ergste geval scheuren gewrichtsbanden pezen, spieren of botten in of door. In alle gevallen is de eerste hulp het zelfde. Direkt koelen, bij voorkeur met smeltend ijs gedurende 15 a 20 minuten. Een alternatief is een koude kraan. Daarna een drukverband aanleggen. Ver-

Schakels (clubbladen) | 1987 | | pagina 4