sche dagen die u in de herfstvakantie heeft georganiseerd. Onze zoon Daniël heeft het heel fijn gevonden. Met vriendelijke groeten, R. KOSTER-SANDERS BEDANKT DANIËL HOOGSTE TIJD OM OP DE JEUGD TE LETTEN Het is een bekend feit, dat het slecht gaat met het jeugd voetbal in ons land. De laatste jaren loopt het ledental van de.verenigingen sterk terug en dat is met name het geval in de sector junioren en pupillen. Bij ons eigen AFC valt het ge lukkig nogal mee, maar toch is het met het oog op de toe komst van de club noodzakelijk de vinger aan de pols te houden, waar nodig nieuwe initiatieven te ontwikkelen en op de jeugd gerichte aktiviteiten te organiseren. In dat verband is de door de jeugdcommissie in samenwerking met de commissie pers en publiciteit georganiseerde en in alle op zichten zo voortreffelijk geslaagde AFC-herfstdriedaagse vorig week een goed voorbeeld geweest van wat een vereni ging voor zijn jongste leden kan betekenen. Jammer alleen, dat zo weinig oudere clubleden tijdens dit voetbaljeugd- festijn op Goed Genoeg het hebben laten afweten, dat wil zeggen niet van hun belangstelling meenden te moeten blijk geven. Het jeugdvoetbal is immers écht een probleem. Recente pu blicaties in het Algemeen Dagblad tonen dat weer eens aan. Redacteur Jaap Roelants heeft er vorige week zaterdag een doorwrocht artikel over geschreven. Hij stelt daarin onder meer: "In Amsterdam en Rotterdam worden deze maand plannen bekend gemaakt om enkele tientallen sportvelden op te heffen. Door ledenverlies kunnen vooral voetbalvere nigingen de huur van de velden niet meer betalen. Omdat een veld aan onderhoud en kapitaalslasten 50.000 gulden per jaar kost, vinden de gemeenten het nodig er iets nutti- gers mee te doen". Collega Roelants had in dit kader tevens een gesprek met drs. Roelsema van de Nederlandse Sport Federatie, die vaststelde dat steeds meer topzware clubs ontstaan met tien of meer seniorenelftallen en maar een paar jeugd- teams. Het A.D. komt tenslotte tot de volgende conclusie: "Zowel de NSF, de gemeenten, als de clubs zijn van me ning dat het grote aantal afgelastingen ook aan de vermin derde populariteit van het veld schuldig zijn. Met als voor beeld de hockeysport, die tegen de verdrukking in groeit, willen ook de voetbalclubs gebruik gaan maken van kunst grasvelden. Het aantal jeugdhockeyers steeg de afgelopen jaren van 57.000 naar 68.000. Het aantal jeugdvoetballers daalde van 550.000 naar 428.000". Meer dan één op de vijf voetballertjes heeft zijn clubshirt uit getrokken. Hoogste tijd voor de ouders en ouderen in de club om de horloges gelijk te zetten. GERARD TREBERT EEN SUGGESTIE Krijg je nu veel reacties op die stukjes van je, vraagt men mij regelmatig. Ja is het antwoord op deze vraag en één van die reacties wilde ik u absoluut niet onthouden, omdat ik het zelf niet beter had kunnen verwoorden. Begin deze week ont ving ik de volgende brief van ene Chantal: Amsterdam, 18 oktober 1986 Beste Willem, Ik zal maar meteen met de deur in huis vallen. Ik ben één van jullie grootste bewonderaars, geen wedstrijd sla ik over en iedere week zie ik met spanning uit naar de zondagmid dag. Vooropgesteld dient te worden dat ik absoluut geen verstand van voetballen heb, maar daar kom ik ook niet voor. Temidden van 'kenners' die voornamelijk beweren dat het zo niet langer kan, dat het vroeger allemaal beter was, dat de trainer, de spelers, de taktiek en in het ergste geval een combinatie van factoren niet deugen, geniet ik met volle teugen van het schouwspel en ik zal je uitleggen waarom. Met rode oortjes en vlinders in mijn buik volg ik het spel van Orlando. Wat een gratie, wat een souplesse, wat een loop, wat een elegance worden door hem ten toon gespreid. Zelf doe ik aan ballet en in mijn stoutste dromen heb ik al talloze malen het Zwanemeer met hem gedanst. De mensen om me heen zien het allemaal verkeerd. Het is niet effectief roe pen ze, voetbal is oorlog citeren ze. Maar neem het maar van mij aan: voetbal op Orlando's wijze is pure kunst. Mijn danspedagoog doceert altijd: de taak van de kunstenaar is om suggesties te wekken, het publiek mag de suggesties naar eigen goeddunken invullen, participeren noemen ze dat. De gracieuse, zelfs natuurlijke wijze waarop Orlando een volgende kans mist is meer waard dan de nuchtere constatering van een doelpunt. Niemand anders is in staat om op, ik zou haast willen zeggen esthetische wijze de illu sie in stand te houden en wat is er mooier dan dromen. Or lando suggereert op onnavolgbare wijze, koester dat, geniet ervan, open uw ogen! Zondag ben ik er weer en wat er ook gebeurt ik geniet van jullie! Liefs voor de jongens en een kusje voor Orlando. CHANTAL NAMEN "Nee, namen noemen we niet" Zo luidde een zin van één of ander liedje. En juist met namen heb ik veel ondervinding. Niet iedere dag sta je stil bij de betekenis van een naam. Een naam geven is belangrijker dan het lijkt. Een kind bijvoorbeeld, moet er zijn leven lang mee doen en de hemel beware de ziel, als zijn naam hem tot onder werp van spot maakt op school en zelfs in het verdere leven. Wat denkt u van de achternaam 'Jezus' en de vindingrijke ouders, die hun dochtertje dan 'Maria' noemen! Er zijn meer ondoordachte ouders dan u denkt. Een bijnaam kan hard aankomen, maar ook vertederend werken of precies iets aangeven over de persoon in kwestie. In 1928 was mijn vader 'the flying Dutchman' in Australië, toen hij met gemiddeld 110 km per uur over de baan stoof op zijn fiets, in een poging de motor in te halen. In 1953 wist de Australische premier nog precies wie dat was. De bij naam was beter in de herinnering gebleven dan het oer-hol- landse 'Blekemolen' (en 'Pale Mill' was ook niet een vlotte oplossing). Bij het oprichten van een vereniging behoort ook een naamgeving. Als leden van AFC weten wij samen heel goed, hoe een buitenstaander op het horen van die naam kan reageren. Daar zijn vele variaties in diverse toonaarden op. Toch ben ik blij, dat de naam 'AFC' is. Stel je voor: als je vroeger ping-pong speelde kon je heel goed lid zijn van 'PIC' (Pingpong Ignatius College). En daar zijn horden men sen door gestikt in hun batje (van de lach!). Het noemen van namen is ook zo'n bijzondere zaak. Ver geet je, al schrijvend, er één in een lange rij, dan staat de li teraire guillotine al klaar. Maar denk je de veiligste weg te nemen en dus alle namen te bannen, blijkt diezelfde guilloti ne ineens twee scherpe kanten te hebben. Gelukkig behoor ik tot de leptosomen. Ik heb een lange nek en die steek ik voorlopig nog wat uit, want in de eerstvolgen de Schakels wil ik vrouwen met een (inkt)spotje beschijnen, die in AFC markant waren of zijn. Dat houdt in, dat er namen genoemd worden. Heus, ik wil geen paleisrevolutie ontkete nen, maar slechts een hommage brengen aan verscheidene AFC-sters.

Schakels (clubbladen) | 1986 | | pagina 7