INS OUTS weet u inmiddels) gaat hij even een paar weken Frans wezen. Neen, denkt u nu niet meteen aan die Franse da mes uit het begin van deze aflevering. Pickelaar gaat gewoon even een stukje fietsen. Maar hij zal aan u blijven denken. En ons eerste moet zichzelf maar redden. Dat moet kunnen. Pickelaar denkt van wel. HET MAG GEEN NAAM HEBBEN Indien men de annalen van de AFC erop na leest, blijkt dat het niet veel had gescheeld of onze club zou de naam 'De Trappers', 'Minerva' of 'Cleopatra' hebben gedragen. Ge lukkig is het zover niet gekomen. Een naam als 'De Trap pers' strekt niet tot aanbeveling voor een voetbalclub, bij 'Minerva', de romeinse godin van de wijsheid, denkt men toch eerder aan een geleerd gezelschap en 'Cleopatra' past meer bij een genootschap ter bevordering van het behoud der piramiden. In die tijd, zo rond 1900, was voetbal in Ne derland nog een elitaire sport. Het is daarom ook niet ver wonderlijk dat de toen net opgerichte voetbalclubs de na men kregen van romeinse of griekse mythologische man netjesputters. Ook latijnse zinsneden waren in trek. Tot de oudste clubs behoren Ajax, Hercules, Achilles, Utile Dulcis, Robur et Velocitas, Concordia, Victoria en De Spartaan. Tegenwoordig worden er nauwelijks meer nieuwe clubs op gericht. De recentste geboortes rond Amsterdam betreffen verenigingen van allochtonen en deze clubs hebben kleurrij ke namen: Chabab, Kismet noodlot!), Alhisra. Het ont staan van nieuwe woonwijken of steden is ook een aanlei ding om een club te starten. Aldus ontstonden de zoutloze namen als s.v. Bijlmer en s.v. Almere. Maar ook op andere manieren kunnen nieuwe namen ontstaan. Het teruglopen de ledenbestand van tal van voetbalclubs noodzaakt soms een fusie. Oude namen worden samengevoegd in een af korting en voorzien van een hoofdletter C die ons op de Combinatie attent maakt: DNC De Nieuwe Combinatie, LAC LOC/ASR Combinatie. Het komt voor dat volledig nieuwe namen worden bedacht (s.c. Buitenveldert was voorheen SCA en Ahrends). De bloeitijd van het ontstaan van clubs moeten we zoeken in het begin van deze eeuw. Toen bestond Nederland immers nog uit Jannen de Witt en jongens van stavast. Destijds maakten de woorden 'heftig', 'onwijs goed' en 'te gek' nog geen deel uit van het vocabularium, maar werden krachtter men als 'wilskracht', 'eendracht', 'volharding', 'rapheid' en 'courage' gebezigd. En dat is natuurlijk terug te vinden in de namen van clubs. Om een paar voorbeelden te geven: Door Wilskracht Groot (1933), Door Wilskracht Verkregen (1912), Kampioen Bij Volharding (1930), Volharding Doet Overwin nen (1932), enz. De crisistijd zal ongetwijfeld zijn invloed ge had hebben. Leuk zijn de namen van clubs die iets over hun speelwijze zeggen. Kennelijk waren de tactische concepten van vroeger nog van een primitief soort. Tot deze categorie behoren Door Combinatie Groot, Ons Samenspel Doet Overwinnen, Zegevieren door Plaatsen en Combineren, Zonder Samenspel geen Overwinning. Wat te denken van Recht Op Het Doel Af '23? Inderdaad, boerenkool (boeren- goal?)-voetbal. Maar ook trainers schijnen enige woorden te hebben mogen meespreken bij de naamgeving: Wie Oefent Leert, Wie Traint Overwint, Trainen Is Winnen, etc. Sommi ge clubs menen er goed aan te doen om in hun naam iets te vermelden van de manier waarop ze ontstonden: In 't Begin Moeilijk (geen computers dus!), Het Begon Op Klompen, Door Enige Vrienden Opgericht '58. Het is natuurlijk de weg van de minste weerstand als de vereniging gewoon naar shirtkleuren vernoemd is. Maar ook Sporting Amsterdam en Sporting 'Windrichting' mogen tot deze categorie gerekend worden. Minder trivial zijn de levenswijsheden die uit som mige namen spreken: Houdt Braef Stand, Sport Na Arbeid (inderdaad uit 1919), Sportief Fier Beheerst, Trouw Ons Be ginsel (sic!), Kampioenschappen Moeten Verdiend Zijn. Maar de namen waar de meeste waardering voor opge bracht moet worden zijn de acroniemen. In Amsterdam is dat er maar één: Sport (Samenspel Past Op Rechte Tijd). Hoeveel mensen zullen hierop hebben zitten zweten in 1915? Tot de categorie eervolle vermeldingen mogen wij Prettige Voetballers Winnen Altijd en Voor Elke Combinatie Overleg (wat zullen de wedstrijden daar lang duren!) reke nen. AFC heeft zich indertijd aangesloten bij de trend om de geo grafische oorsprong in de naam te doen laten uitkomen, ge lardeerd met een snufje Engels, hetgeen aan de sportieve oorsprong refereert. Met deze naam is in de loop van eenen negentig jaar een naam opgebouwd. Sterker nog, de Amsterdamse Fuif Club is een begrip geworden. En dat is het beste wat een clubnaam kan overkomen. NICKY HEKSTER TARUS (21 april t/m 20 mei) Wanneer je lid bent van de Amsterdamsche Football Club mag je jezelf gelukkig prijzen. Niet alleen omdat je vereni ging bovenaan staat in de hoofdklasse van het amateurvoet bal, maar ook omdat je omringd wordt door een aantal ge zellige mensen die echt voor de aardigheid tegen de bal trapt. Wanneer je ook nog geboren bent onder het sterre- beeld Taurus (stier) mag je jezelf dubbel gelukkig prijzen. Voor die mensen organiseert Theo van Emden elk jaar een zogeheten stierendiner. Het is niet uitsluitend een hap en een snap, het gaat verder. Er wordt iets omheen gebouwd. Het werpen met loden kogels (jeux de boules), het gooien met houten ballen (bowling) zijn maar een paar van die be zigheden die dienen als aanzet tot verder vermaak. De 29ste april werden zij voor de 25ste keer bij elkaar gedre ven. En zie....opnieuw toonde de opperstier zich een dier met veel fantasie. Eerder, in de konvokatie, werd bericht dat een delegatie Franse vaches (koeien) zou overkomen om het jubileumdiner extra luister bij te zetten. Het geloei waar mee deze kennisgeving werd ontvangen moet hoorbaar zijn geweest tot in de verste uithoeken van ons koninkrijk. Hoorns werden opgepoetst en in de staarten werd een krul gelegd. Franse vaches... o la la! In de Kegelaire begon het feest. Reeds toen al wilde men de kegels omver werpen zonder dat de bal de grond had ge raakt. Een bescheiden (microfoon)stem hield de kudde nog net onder controle, toch gleed er een zucht van verlichting door de ruimte toen de laatste stier de deur achter zich dicht deed. 6

Schakels (clubbladen) | 1986 | | pagina 8