Het zal de lezer van dit blad met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid wel bekend zijn, dat Amsterdam zich kan didaat heeft gesteld voor het organiseren van de Olympi sche Spelen in 1992. Maar.... hebt u het proces van de kan didatuur ook gevolgd en zijn de motieven bekend, waarom met name het gemeentebestuur van Amsterdam destijds heeft besloten de hoofdstad bij het Internationaal Olympisch Comité als gaststad voor het grootste sportevenement van de wereld voor te dragen? Ik zal dat in grote, maar hopelijk toch duidelijke lijnen uiteen zetten. Het begon in het najaar van 1983, toen het Nederlands Olympisch Comité bij het gemeentebestuur van Amsterdam informeerde of er in principe belangstelling bestond een kandidatuur voor de Spelen van 1992 te aanvaarden. Het uitgangspunt van die vraagstelling was een in opdracht van het NOC vervaardigd rapport, waarin door twee onderzoe kers was vastgesteld, dat Olympische Spelen in Nederland reëel haalbaar waren. Het college van B&W reageerde posi tief, zij het dan dat er een voorbehoud werd gemaakt ten aanzien van de financiële consequenties voor de stad. Er volgde na inschakeling van de regering (staatssecretaris Van der Reyden van het ministerie van WVC) een periode van overleg en inventarisatie van allerlei aspecten, die aan het organiseren van de Spelen waren verbonden. Rotter dam had ook belangstelling, maar in het voorjaar van 1984 kreeg Amsterdam toch de voorkeur en met instemming van de regering kon de hoofdstad zich voorbereiden op een pre sentatie van de kandidatuur tijdens de Olympische Spelen van Los Angeles. Deze presentatie werd een succes en de delegatie onder leiding van burgemeester Van Thijn keerde uit Los Angeles terug met de wetenschap, dat het IOC en de internationale sportwereld Amsterdam als een serieuze kandidaat voor de Spelen van 1992 beschouwden. Waarom? Het concept van Amsterdam de belangrijkste sportlocaties en trainings voorzieningen binnen een gebied met een straal van acht ki lometer berekend vanaf de grote tentoonstellingsaccommo datie de RAI sprak aan. Korte afstanden en gemakkelijke toegankelijkheid (zelfs te voet) wettigden bij de presentatie de slogan: "De compacte Spelen van Amsterdam". Voor de verdere uitwerking van de plannen en een promo tiecampagne werd na Los Angeles de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 in het leven geroepen. De Stich ting bracht in de zomer van 1985 een tot in details uitge werkte rapportage uit met betrekking tot accommodaties, transport, huisvesting van gasten en toeschouwers, in frastructuur en communicatie. De rapportage bevestigde de reële haalbaarheid van Olympische Spelen in Nederland op een financieel verantwoorde basis. De gemeenteraad van Amsterdam en de regering verleenden dan ook hun defini tieve toestemming voor de kandidatuur van Amsterdam. De plannen zijn inmiddels in een zogenaamd Bidbook ver werkt, dat op 1 maart aan het bestuur van het IOC in Lau sanne ter hand zal worden gesteld ter verspreiding onder de 93 stemgerechtigde leden, die op 17 oktober van dit jaar hun keuze zullen bepalen. Er zijn zeven kandidaatsteden: Amsterdam, Barcelona, Bir mingham, Brisbane, Belgrado, Parijs en New Delhi. De gaststad voor 1992 zal met absolute meerderheid moeten worden aangewezen. Enkele hoofdlijnen van de opzet: hockey in het Wagener Stadion in het Amsterdamse Bos, roeien en kano op de Bos baan en ruitersport in de bestaande 'ring' dichtbij de Amsterdamse Manege in het bos. Later werd nog hand- boogschieten toegevoegd, dat op één van de grote speel weiden zal plaatsvinden. Zwemmen in het Sloterparkbad (het buitenbad dat van een tijdelijke overkapping zal worden voorzien) en acht binnensporten turnen onder andere in de grote hallen van de RAI. Het nieuwe en dus uiterst moderne stadion met 70.000 zit plaatsen zal verrijzen in Amsterdam Zuid-Oost, om precies te zijn op de plaats waar nu het sportpark FC Amstelland bij de Amsterdamse Golfclub is gevestigd. Het stadion voor de openings- en sluitingsceremonie, atletiek, voetbal en de lan- denwedstrijd voor springruiters zal worden omringd door en kele sporthallen, een 400 meter trainingsbaan voor de atle ten en een internationaal media centrum. Voor de huisvesting van deelnemers en begeleiders zal er één Olympisch dorp worden gebouwd in het tuinbouwge bied Sloten. De woningen en appartementen zullen na af loop van de Spelen ter beschikking komen voor huisvesting van Amsterdammers. Waarom wil Amsterdam de Spelen en wordt de stad in die doelstelling gesteund door de regering, de sport, de meer derheid van de bevolking en het bedrijfsleven? In willekeurige volgorde zijn de volgende factoren van be lang: De Spelen zullen een geweldige stimulans zijn voor de sport in ons land; de Spelen zullen jarenlang voor grote internatio nale publiciteit voor de stad, het land en de produkten van Nederland zorgen; de Spelen zullen het toerisme naar ons land sterk kunnen beïnvloeden; de Spelen zijn van belang voor de werkgelegenheid, de Spelen zullen grote betekenis hebben voor de horeca en vele andere dienstverlenende sectoren; de Spelen zullen in het algemeen een positieve in vloed hebben op onze economie; de Spelen zullen bijdra gen tot verbetering van de infrastructuur. De plannen van Amsterdam zijn goed en leiden niet tot fi nanciële risico's voor de belastingbetaler. Met aller mede werking moet de nominatie kunnen worden verworven. Van daar de slogan voor de promotiecampagne: "Samen moet het lukken". RIEN BAL AFC-JEUGD SCHAATSTE DOOR HET AMSTERDAMSE BOS (deel 2) De 16 kilometer tocht op 23 februari j.l. (u weet wel, drie da gen voor dè tocht), leverde een paar leuke plaatjes op van enkele deelnemers en deelnemende 'ijsmeesters'. j.c. 6

Schakels (clubbladen) | 1986 | | pagina 6