SCHIJNBEWEGINGEN Small talk Pickelaar sprak op Nieuwjaarsdag ook nog even met oud-eerste-elf talspeler Kees den Braven en het ging over Henne Boskamp, want die blijft bespreekbaar. Haalde Kees op, dat hij in een competitie-wedstrijd met Henne als aanvoerder door een tegenstrever grof on deruit geschopt werd. Waarop Frans Kat (al weer jaren geleden overleden) Kees opbeurde met de mededeling, dat hij dat aanstonds wel weer even recht zou trekken. En volgens belofte ging op zijn beurt de beul van Kees op slag van rust eveneens neer. Waarop captain Henne Frans onmiddellijk na het fluitsignaal naar de kleedkamer verwees. Verbijstering alom en na de wedstrijd voer voor psychologen. Commentaar van Henne: "Begrijpen jullie dat dan niet sufferds? Nou ik hem er uit heb gestuurd komt-ie er af met een halve wedstrijd. Als de scheidsrechter het had gedaan was-ie voor vier weken het schip in gegaan....". ZOALS DE OUDEN WONNEN, ZEGEVIEREN DE JONGEN Vroeger had het vieren van je tiende verjaardag nog iets speciaals. Niet alleen betekende het datje qua leeftijd in de dubbele cijfers kwam, maar ook dat je na al het straatvoet bal eindelijk de mogelijkheid bezat om, eenmaal lid van een club, in competitieverband te spelen op een heus voetbal veld. Wie deze kans tegenwoordig op z'n tiende benut, loopt hopeloos achter bij jongens die dan reeds vier jaar aan hun profcarrière werken. Ook bij AFC begint de weg naar de top al in het zesde, soms in het vijfde levensjaar. Termen als 'adspiranten' of 'pupillen' zijn uit de voetballerij verdwenen. De jongste leden van een voetbalclub heten F-junioren. En daar handelt dit stukje over. Doorgaans zijn het de moeders die naar de wedstrijden ko men kijken. Kennelijk is het in dit stadium van de opvoeding zo dat zij zich het meest met de kinderen bemoeien. Een en ander geeft soms aanleiding tot komische situaties. Niet al leen schreeuwen de dames bij wijze van aanmoediging om het hardst langs de lijn, maar ook denken sommige dat een stopcontact tot de standaarduitrusting van elke kleedkamer behoort, zodat een voor het kind meegebrachte haardroger niet onverrichter zake in de tas achterblijft. Zo heb ik een keer een moeder de kreten 'zet in die sliding!' en 'trek open die buitenspelval' horen slaken. Onwetende dat deze niets van doen hebben met F-juniorenvoetbal heeft zij ze waar schijnlijk op een onbewaakt ogenblik van haar echtgenoot opgepikt, toen deze voor de T.V. zijn favoriete Europacup duel zat te bekijken. Maar voordat er aangemoedigd kan worden, dient men te verzamelen, zoals dat heet. En dat blijkt voor velen op grote problemen te stuiten. De zaterdag is er niet voor om uit te slapen. Bij een uitwedstrijd wordt men al om negen uur op de parkeerplaats verwacht. De kin deren hebben daar echter geheel geen moeite mee. Om acht uur 's ochtends zijn er al tekenfilms op SKY-channel, technisch Lego is ook interessant en Fleman vermoordt nog net even twee monsters alvorens het ontbijt klaar is. Maar het grappigste vinden de spelertjes toch wel het uit z'n bed bellen van de leider, liefst om kwart over zeven a half acht, om te informeren of het voetbal wel of niet doorgaat. Overi gens de leiders, die officieel jeugdspelleiders heten, zijn niet te feliciteren als het om een thuiswedstrijd gaat. Omdat over de breedte van een half veld gespeeld wordt, zijn er geen doelen voorhanden. Derhalve kunt u op zaterdagochtend dan ook menig leider gymnastische oefeningen met doeltjes zien uitvoeren. Bijkomend voordeel is dat na een seizoen de bovenarmspieren van de leiders zich dusdanig hebben ont wikkeld, dat de uitgelaten spelertjes gemakkelijk onder de duim gehouden kunnen worden. Benevens verhuizer is een leider van F-junioren ook tourgids. In deze fase van de voet balloopbaan weet geen enkele moeder de ligging der terrei nen. De colonnes auto's die zaterdagochtend vanaf Goed Genoeg vertrekken hebben dan ook in de voorste èn in de achterste wagen een leider zitten, daar men anders de kans loopt om met een half team te arriveren. Het ingewikkeldst zijn wel de competitieregels. Het wedstrijdverloop wekt sterk de indruk dat het zesjarige ach terneefje van Jan Huybregts de competitieleider van de F- juniorenafdeling is. Zo komt het voor dat men soms twee weken achtereen tegen dezelfde club speelt, de ene keer te gen de F1, de andere keer tegen de F2. Men moet vooral niet raar opkijken wanneer aan het eind van het seizoen blijkt dat liefst vier keer tegen dezelfde tegenstander ;s gespeeld. Het is dan ook volstrekt onduidelijk wie er boven aan staat, laat staan dat er een kampioen aan te wijzen is. Maar daar gaat het natuurlijk niet om. Winnen is meegeno men, maar is geen must, hoewel ouders daar soms anders over denken. Ook verliezen heeft zijn didactische waarde, evenals het laten keepen van een jongetje die er in feite niets van kan, of het wisselen van een op dat ogenblik beste speler. Het aantrekkelijkste van F-juniorenvoetbal is de on bevangenheid ervan. In feite is het de meeste pure vorm van voetbal die er bestaat. Op dit niveau zijn spelertjes (nog) niet geïndoctrineerd door een allesbepalende technisch di recteur. Een mannetje uitschakelen of neerleggen zijn be grippen die totaal niet aan de orde zijn. Hier gaat het nog om een echt voetbalspel, met de nadruk op spel. Jammer is te constateren dat naarmate spelers ouder worden hun speels heid op het veld afneemt. Zij worden dan door het spel gespeeld en niet andersom. Gelukkig zijn er op deze regel uitzonderingen. Het is opvallend dat de beste voetballers van dit moment, zoals Van Basten, Been en Gullit de onbe vangenheid, speelsheid en inventiviteit van een kind heb ben in hun spel. Dat geeft te denken. NICKY HEKSTER Londen, 1960 Makkelijk kiezen was het niet. Fulham en Chelsea speelden allebei nog in de hoogste divisie, de stadions lagen dicht bij elkaar en de aanhang was ongeveer even groot. Maar kie zen moest je toch. Het werd dus Chelsea, waarschijnlijk om dat die club in het blauw speelde, en omdat Stamford Bridge (het stadion van 'The Blues') een stuk aantrekkelijker klonk dan Craven Cottage (de boerderij van Fulham, dus). Ook had Chelsea in die tijd, begin jaren zestig, nog ene Jimmy Greaves in de gelederen. Een legendarische aanvaller, die 7

Schakels (clubbladen) | 1986 | | pagina 9