UIT DE OUDE DOOS worden. Geweldig idee van AFC om die programma's thans te verkopen. Bedankt Stichting Goed Genoeg, bedankt lieve Loes. Spilletje. RONDOM HET VIJFDE Veel voetballers zijn vlak voor een wedstrijd sterk afhanké- lijk van de sapotilleboom (Anchras Sapota). Wellicht heeft u nog nooit van deze boom gehoord en voelt u nu een lichte drang om bij gebrek aan een zesentwintigdelige Oosthoek encyclopedie het dichtstbijzijnde arboretum met een bezoek te vereren. Dat is echter niet nodig. Bij uw favoriete drogiste rij of sigarenwinkel kunt u zich tegen betaling van een luttel bedrag een produkt van deze boom aanschaffen. Het is na melijk zo dat het melksap als grondstof dient ter bereiding van kauwgom, een uit deze consumptiemaatschappij niet weg te denken genotmiddel. Naar het schijnt werkt het kau wen van kauwgom concentratieverhogend. Voor afkickende rokers en voetballers een uitkomst, ware het niet dat het door het kauwen geproduceerde speeksel de spijsvertering sorganen activeert, zodat het bloed zich rond de maagstreek en niet in de beenspieren concentreert. Johan Cruyff spuwde daarom zijn kauwgom vlak voor de toss al uit. Bijgelovig als hij is, verbond hij aan het neerkomen op de helft van de tegenstander van het verfomfaaide tabletje gom de conclusie dat zijn team niet zou verliezen. Maar dit terzij de. Toen ik een jaar of tien was, werd ik lid van de Magische Cir kel. Het betrof hier niet een kettingbrief, maar een geheime club van kauwgomkauwers. Toetreden tot deze elitaire kring kon je alleen door heel veel pakjes roze-wit-blauwe Bazooka kauwgom te kopen. Daarbij moest je het geluk hebben om na het ontvellen van het roze stukje snoep een papiertje aan te treffen dat niet het wedervaren van ene Bazooka Joe, maar de voorwaarden tot lidmaatschap vermeldde. Vijf wik kels plus een gulden aan postzegels diende te worden in gestuurd en men was lid voor het leven. Nog steeds is een kaartje met daarop geheimschriftsleuteldat na korte tijd in de brievenbus belandde, in mijn bezit. Hierop staan geelom- kaderd het alfabet en de cijfers 0 tot en met 9 versleuteld tot een geheimschrift van cirkels, puntjes en streepjes. In feite was het mijn eerste kennismaking met de cryptografie, een tak van wetenschap die heden ten dage zeer in de be langstelling staat. Maar dat had het kleinood duidelijk niet tot doel. De president van de MC, Bazooka Joe zelve, waar van ik het altijd al verdacht had gevonden dat hij zo op Dik- kertje Dap leek, gelastte 'het kaartje aan niemand te laten zien'. Net als een giropas was het ook zaak het 'niet te ver liezen'. Wat was dan de bedoeling? Wel, al kauwgomkau- wend zou ik zo brieven in geheimtaal kunnen schrijven met andere cirkelgenoten. Maar tot een echte correspondentie is het helaas nooit gekomen. In het bijzijn van anderen repte ik namelijk nooit een woord over mijn geheime lidmaat schap van dit zeer duistere gilde. Ik ben er dus nimmer ach ter gekomen of er zich onder mijn vriendjes, die overigens ook naar hartelus kauwden, MC-ers bevonden. En Bazooka Joe was natuurlijk vergeten een ledenlijst bij te sluiten, zo dat ook naar de omvang van de MC slechts kon worden ge gist. Een beklag in geheimschrift gericht aan de president bleef onbeantwoord. Gekke Joe. (Misschien bevindt zich onder u, beste lezers, wel een MC-er. Laat dit mij, na twintig jaar frustratie, eens weten.) Geconditioneerd door de met wetenschap gepaard gaande associatieprocessen, kwam ik op bovenstaande gedachten tijdens een warming-up voor de competitiewedstrijd AFC 5 - Madjoe 2, waarbij ik overigens op een stukje Ben-Bits kauw de, hoewel deze snibbige naam mij er bijna van had weer houden het suikervrije snoepgoed aan te schaffen. Op zon dag 17 november was het erg koud. Onze tegenstanders wachtten dan ook met het betreden van het veld tot twee mi nuten voor het beginsignaal, terwijl wij al geruime tijd onze verplichte figuren aan het afwerken waren. Een gehavend AFC stond op het eerste veld, want Fred Berrier, Frans Wij nen, Ton v.d. Zwan en John Parsser (wissel) kampten met blessures. Daarom waren de gelederen ditmaal versterkt met Bart Jan v.d. Jagt (wissel), Ritz Rogier (linksbuiten) en Joris Lanzing (linksback). AFC kwam ietwat slaperig uit de startblokken en vond in Madjoe een niet te onderschatten tegenstander. Even leek het erop dat de interim-opstelling ons bij dit koude weer de das om zou doen. Twee keer kwam AFC fortuinlijk weg. Eerst werd een inzet van de Madjoe-spits door Joris van de lijn gehaald en even later toonde Frans Jüch zijn klasse door een schuiver ternauwer nood te pareren. Daar zette AFC echter niet veel tegenover. Mede dankzij de lichte bal, die gelukkig in de tweede helft door een zwaardere werd vervangen, kwamen passes rich ting voorhoede niet aan. "Onze spitse spits heeft liever geen hoge ballen door het midden, maar op hoofdhoogte aangesneden vanaf de flanken", zei onze coach in de rust, nadat de eerste helft doelpuntenloos werd afgesloten. Diep in de tweede helft viel eindelijk de eerste goal van de wedstrijd. Bart Jan, die in de ploeg gekomen was voor Ariël Kozijn, kreeg voor het eerst de bal aangespeeld op het mid denveld. Na een rush van zo'n twintig meter bereikte hij zon der kleerscheuren rand strafschopgebied en haalde zonder pardon uit richting rechterbovenhoek. Madjoe's overigens voortreffelijke keeper had het nakijken. Nog in dezelfde mi nuut trok Madjoe de zaak echter gelijk. Uit een vrije trap hal verwege onze speelhelft op links wist de spits de bal op han dige wijze in tikken. Daarna ontpopte zich een eenzijdig spelbeeld. AFC zette alles op alles om de wedstrijd naar zich toe te trekken door pressievoetbal te spelen op de vijan delijke helft. Jürgen Seunke trof, in het enige moment dat hij echt gevaarlijk was, de paal. Helaas kon hij bij de scheids niet zijn gram halen, toen hij even later binnen de zestien meter onder twee Madjoespelers werd bedolven. Stippen zou een terechte beslissing zijn geweest. Ook de inbreng van John was in de laatste tien minuten te gering om het ge lijke spel nog in AFC's voordeel te wijzigen. Normaal gesproken hadden we zo'n wedstrijd moeten winnen, maar nu verdienden we niet meer. Na afloop bleven we ter gele genheid van de verjaardag van Johan v.d. Elsken lang plak ken. M'n stukje kauwgom was zeker ergens op de middellijn terecht gekomen. Nicky Hekster De club is 90 jaar en op weg naar de 100. De leden worden eveneens ouder. Zo kregen wij de vorige maand bericht, dat ons trouwe lid Piet Nauta 70 jaar werd en 40 jaar getrouwd was. Dan gaan de gedachten enige ogenblikken sterk terug naar het verleden en gaat onze thans afgetreden voorzitter van de Zilveren Ploeg Dio Hermens zich bezinnen op zijn te houden speech, waarvoor hij behalve zijn eigen herinnerin gen uit AFC 3 en ACC te rade gaat bij Otto van Rijn en on dergetekende. Daarbij komt o.a. uit de bus dat Piet Nauta in het seizoen 1937/38 in het 3e speelt in de Reserve 3e klasse met o.a. het volgende elftal: Spelter, De Wit, Boll, Leloux, G. Stallmann, Vaesen, Nauta, Buising, Lucassen, Ponsen, Jb. van Nek. Leider Zeegers. Reserves 2e en 3e elftal B. Doren- 9

Schakels (clubbladen) | 1985 | | pagina 16