V gedurfd. Weergaloos is het ééntweetje met het Branie- schoppertje. De wissels 11. de Bankzitter Als kind stond hij vaak in de hoek. Hij leeft helemaal voor zijn sport en met de jongens mee. Na de training draagt hij altijd het ballennet. Hij stelt de jongens op hun gemak voor de wedstrijd en na een nederlaag. Hij speelde ook zaalvoetbal, maar daar had niemand echt last van. Dat zijn ze dan, de ingrediënten voor een team van wereld klasse. Wat u nu moet doen is op een briefkaart de namen schrijven die volgens u bij de bschrijvinen 1 tot en met 11 horen. Stuurt u deze briefkaart voor 31 december a.s. naar het onderstaande adres. Onder het toeziend oog van een notaris zal uit de stapel oplossingen, die volgens een één hoofdige jury de werkelijkheid het beste benaderen, een prijswinnaar worden getrokken. Deze zal daarmee een boe- kenbon van f 10,— toucheren. Doet u best en laat zien dat u verstand van voetbal heeft. Meer hierover in de volgende Schakel. Nicky Hekstei Max Havetaariaan 399a 1183 LX Amstelveen Een onlangs geplaatste oproep in mijn voetbal clubblad, om te komen tot een uitwisseling van kook recepten, deed in mij on middellijk de primitieve drang tot ruilhandel aan wakkeren. Twee recepten soep voor een dessert van dr. Oetker. In mijn jeugd had ik voetba karikaturen verzameld en zelf was ik nog in het geluk zalige bezit van echte 'auto grammen' of te wel handte keningen van de betrokken spelers. Het vorenstaande was aan leiding tot een interessante after dinner discussie op die heerlijke avond van de Zilveren Ploeg, alwaar het toch al een en al nostalgie is wat de klok slaat. Ik vroeg achteloos, wie van de meer dan deskundigen aan mijn tafeltje, dan wel gehoord had van Korndorf- fer? Die vraag werd pas echt interessant, toen zo wel de ouwe als de jonge Honsdrecht (voor outsiders: d.w.z. Ed en Hans; Benno telt op zo'n avond niet mee) geen ant woord op deze vraag wisten. Die twee weten elk afzonderlijk zeer veel, maar Hans had een goede reden om te moeten passen. Door de aangezetenen werden suggesties gedaan als: "Een politicus" of "De boordwerktuigkundige van de Uiver". Jan Tjalling meende de rechtsbuiten van Ajax uit de oorlogsjaren te herkennen. Juist! "f M. J. KORNDORFFÉR (AJAX) ."Ï.-CTÜW®! AVji Dick Moesbergen wist zelfs in bewoordingen van opperste verrukking uit te leggen, dat Korndorffer 'het klappen' heeft uitgevonden. Schooneveldt kende deze rol aan Piet Keizer toe, maar zo dicteerde Dick: "Die is van het banana-shot". Wij zwegen en genoten. Toen Rob Molenaar ons nog meedeelde, ergens op zolder een hele koffer met 'karikaturen' te hebben, kon de avond helemaal niet meer stuk. Kom er mee voor de draad Rob, want al die produkten van Bob Uschi c.s. willen we nog wel eens zien; en wellicht ruilen.... Bijgaand een afbeelding van de fameuze Korndorffer met handtekening. Later op de avond bleken er ook nog uitwisselingen te heb ben plaatsgevonden betreffende de Cobra-groep, maar dat is een geheel ander verzamelgebied. Max VOETBAL EN HET BIJGELOOF Bij thuiswedstrijden van AJAX ging Johan Neeskens altijd op koffie en gebak bij Sjaak Swart. Ruud Krol speelt nog al tijd met zijn shirt over zijn broek. Edwin Geluk had in zijn eerste elftaltijd altijd een vaste plaats in de kleedkamer. BIJGELOOF? Het klinkt misschien ongelovelijk voor u, maar bijgeloof neemt een vrij grote plaats in in de wedstrijdvoorbereiding van spelers enhun begeleiders. Zij verwachten met de ze 'gelukshandelingen' tot betere individuele en team prestaties te komen. Maar, het is natuurlijk overduidelijk, dat bijgeloof niet borg staat voor overwinningen. De spelers zullen het toch zelf moeten doen, waarbij de kwaliteiten van de spelers in grote mate het resultaat bepalen. Bij tegenvallende prestaties worden rituelen vaak ingewisseld voor andere nieuwe. Zelf erkennen zij als eerste, dat het vaak belachelijk en stom is wat zij doen, maar toch blijven zij volharden in hun 'eigen aardigheden'. Natuurlijk kent men naast de bijgelovigen ook 'ongelovigen'. Hoe hun mening ook moge zijn voor bijgelo vigheid, toch respecteren zij de rituelen van hun medespe lers. Het gemeenschappelijk doel blijft de ovenwinning (ego trippers uitgesloten!). Ondergetekende ging op zoek naar het bijgeloof onder de eerste elftalspelers van AFC en kwam ongelovelijke bijgelo ven tegen. Onze aanvoerder, Eddy Meyer, draagt al jaren dezelfde zwembroek onder zijn voetbalbroek, model anno 1968 (hij zegt een oude zwembroek van zijn vader). Hans Bergsma zijn voorbereiding begint zondagmorgen thuis met het draai en van een LP van Tom Jones (nog steeds populair onder de voetballers). Daarnaast moet hij altijd als tweede man het veld op en draagt hij tijdens de wedstrijd altijd zijn zilveren halsketting. Hannibal Boskamp trekt bij het verlaten van zijn huis altijd twee keer extra aan de voordeur, terwijl deze al dichtgetrokken is. Dat is met recht een 'trekje'. Na de warming-up maakt hij zijn veters nog een keer goed vast; ook al weet hij dat zij goed vastzitten. Etienne Spee neemt op zondag altijd een blauwe onderbroek en handdoek mee. Daarnaast moet hij altijd als vierde speler in het rijtje het veld oplopen om het publiek de welkomstgroet te brengen. Marco Robijn en Orlando Patrick willen beiden altijd hun gouden halsketting om hebben tijdens de wedstrijd (on danks het verbod van de leiding). Rob Fafiani maakt vanwe ge zijn overtuigd katholicisme altijd een kruisje vlak voor de wedstrijd. Alleen niet op het veld, want dat vindt hij te Italiaans/Spaans, en óók het liefst alleen (bij voorkeur op het toilet!). Tycho Sulsters draagt na een gewonnen wedstrijd weer hetzelfde intrapshirt bij de warming-up en doucht na de wedstrijd ook met dezelfde handdoek van de week daar- 7

Schakels (clubbladen) | 1985 | | pagina 12