SCHIJNBEWEGINGEN ste kwaliteit. Daar hoorde Pickelaar van op. Hobby's van Hans Bergsma zijn 'uitgaan en vrouwen', waar tegenover Pol Houtkamp stelt wijn verzamelen Hoewel 'cola baccardi'zijn geliefde drankje is. Cees Thomas houdt het op 'een biertje bij AFC'. Tycho Sulsters houdt van afwisseling: bier/melk De sterkste kant van Eddy Meijer is 'verdedigen'. Allicht. Daarvoor is hij ingehuurd. Willem Lenglet acht zijn 'linkerbeen'zwak, maar hij houdt van 'cognac'en dat vergoedt veel. De zwakste kant van Rob Fafiani: 'kan slecht tegen kritiek'. Die jongen krijgt het nog moeilijk in AFC, denkt Pickelaar dan. Orlando Patrick houdt veel van 'rijst met klaroen' en luistert naar 'alles behalve klassiek Nieu weling Marco Robijn houdt ook van 'rijst', maar dan 'met bruine bonen'en daar drinkt hij dan 'whisky met Evert Heyt houdt het op 'spa lemon', hoewel hij toch een neef is van Joop van der Voort! Tino van der Schaar geeft als liefhebberij op 'vissen'. Een merkwaardige liefhebberij voor een doelman. Tot slot Hannibal Boskamp, die 'Lemon Granizado' drinkt, spaghetti en 'chili a la Letje' verrukkelijk vindt. Van zo'n kind moet een moeder wel houden 'T IS WEER FIJN LANGS DE LIJN" Zomersporten. Auto- en motorraces, W 5 paardenrennen, en allerlei variaties van spelletjes met balletjes en netjes. Niks geen vlammende afstandsschoten, oogstrelende 'Ein- zelleistungen', snoeiharde kopballen tegen de onderkant van de lat, of 'herrliche Glanzparaden' van de doelman. Bij ge brek aan beter moet je het hebben van twee grote evene menten: Wimbledon en de Tour de France. Nou, dat wielrennen hoeft voortaan ook niet meer, vroeger werd tenminste nog de indruk gewekt van een stoere man- nensport, van renners, die knokten tegen elkaar, tegen zich zelf, tegen de elementen en tegen de tijd. Je hoorde wel van combines, doping en andere frauduleuze praktijken, maar het was toch altijd spannend. Maar nu heeft iedereen het met eigen ogen kunnen zien. Herrera moet in de remmen knijpen om Hinault de berg op te krijgen, en in de Hilver- sumse studio durven een paar (oud) wielrenners nog te be weren dat die Fransman het toch allemaal maar in z n een tje heeft gedaan. Gewoon verkocht, die Tour. Hinault wint, Herrera krijgt het bergklassement, en de kruimels, daar mag de rest om vechten. Maar waarom kan Mart Smeets nauwelijks de eerste drie aankomenden in een massa-sprint onderscheiden, terwijl zijn Belgische collega moeiteloos de eerste acht noemt, en nog in de goede volgorde ook. En waarom reageert de Ne derlandse verslaggever bij een ontsnapping vaak net iets te laat, terwijl de Belg het rugnummer van de vluchter al heeft ontwaard en daarbij de juiste informatie verstrekt. Vanderaerden wint een tijdrit met nipte voorsprong op Hi nault. De Belgische renner stijgt daardoor pakweg van de 49ste naar de 33ste plaats in het algemeen klassement. Leuk voor die jongen, leuk voor Panasonic, maar dat betekent nog niet dat 'de spanning weer terug is, de Tour weer hele maal open ligt, en er nog heel wat kan gebeuren voor we in Parijs zijn', zoals de Nederlandse radio-verslaggever in zijn enthousiasme uitbrult. Wimbledon bood als kijkspel heel wat meer. Een brutale, maar ook netjes opgevoede Westduitser, die uit het niets opduikt en het toernooi wint. Tenminste wat anders dan dat Zweedse gehang op de baseline, dat getier van McEnroe, of dat eenzijdige geweld van al die service-kanonnen. Maar waarom beperkt het commentaar zich op de Neder landse televisie voornamelijk tot "15 beiden, en het kan nog alle kanten op", of "30-15, en nog twee slagen verwijderd van winst in deze game". Terwijl op de Duitse televisie in de pauze tussen de games regelmatig een deskundig com mentaar te horen was over het wedstrijdverloop moesten de Nederland 1 en 2 ontvangers het doen met non-informa tie over het «gemengd dubbel op baan 7, waar zojuist een Grieks-Taiwanese combinatie verrassend had gezegevierd, of met oninteressante details uit het verre verleden van Wim bledon. Lachen geblazen was het bij Olympus, het pan-europese televisieprogramma dat deze zomer een reeks proefuitzen- dingen op het kabelnet verzorgde. Fred Facké mocht Engels commentaar leveren bij de beelden uit Wimbledon. "Dzis is e ferry neis party" en "she corns up to ze net and lays ze ball behind it wis wery muts effect". Nou ja, die ellende is afgelopen, er wordt gewoon weer ge voetbald. Ajax probeert het dit jaar meteen attractief zelf moord voetbal, PSV deed weer de nodige spectaculaire aan kopen, en Feyenoord ploetert voort met Duut en Troost. Door sportjournalisten worden we uitgebreid op de hoogte gehouden, en ook hier is het gezwets weer op alle fronten te horen. Op de eerste de beste voetbalzondag sprak Leo Steegman bij Studio Sport van "een voorzet met rechts half buitenkant voet, ingekopt zijkant hoofd", of woorden van dergelijke strekking. Het leuke van televisie is nou net dat je kunt zien wat er gebeurt. Dit soort informatie is dus niet alleen onzinnig, maar ook overbodig. En in de kranten gaat het cok weer als vanouds. "Gullit ging alleen op doelman Vulmaarin af en maakte geen fout1-0." Ik ben er niet blij mee JAN SANDBERG VAN JE VRIENDEN MOET JE 'T HEBBEN Voor nieuw aangebrachte leden is AFC vaak een keiharde club: de sfeer, of meer in het bijzonder de mensen die de sfeer creëren, bevallen je of bevallen je niet. Een middenweg is er niet. Sommige voetballers zijn daardoor al na een jaar van het toneel verdwenen, terwijl anderen zich de sfeer la ten welgevallen, op den duur er zelf aan gaan bijdragen en tenslotte oprecht AFC-er worden. Maar ook buitenstaanders zijn voor de aparte ambiance die er na een thuiswedstrijd van het eerste in de sociëteit heerst niet ongevoelig. Hoewel ze nooit lid zouden willen worden van de Buitenveldertse hoofdklasser heb ik een keer een stel Blauw-Witters na een derby zich kameradelijk met heel wat AFC-ers aan de bar te goed zien doen aan het bier. Kenne lijk waanden zij zich, nadat de muziek wat harder was ge zet, in een bekende Amsterdamse kroeg, waar veel AFC-ers, Blauw-Witters en ook Zeeburgianen plegen samen te ko men. De vriendschappelijke sfeer ontging hen in ieder geval niet. Maar niet alleen op macroscopische schaal, zo te zeggen, zijn vriendschappelijke banden belangrijk. Ook op micros copische schaal, meer precies, in het veld, dragen zij bij tot 10

Schakels (clubbladen) | 1985 | | pagina 12