UIT DE OUDE DOOS Die rust was bij ons ver te zoeken. De echte liefhebbers moeten met pijn in het hart hebben toegekeken hoe dit Ned. Xl-tal zichzelf in vol galop voorbij liep. Je vraagt je af wat ze uitgespookt hebben in die vijf dagen voorbereiding. Normaal gesproken komt iedere prof gemiddeld vijf uur per dag aan de bal, heeft men er 10 van gemaakt? Met nog een paar uurtjes extra voor het praatje bij het bord en blijft vooral aan de bal denken, Simon, voordat je slapen gaat. Vijf dagen lang, geen wonder dat het keteltje overborrelde. Leo mag best eens te biecht gaan bij zijn Engelse kollega's die in de zwaarste kompetitie van de wereld hun spelers één uur voor de wedstrijd in de kleedkamer verwachten. In vijf dagen maak je geen geheel, daar heb je iets meer tijd voor nodig. Het is daarom hypokriet om je achter spelers te ver schuilen die niet op hun normale niveau spelen; de 'stress bestendige' had hen vooraf iets van deze eigenschap mee moeten geven. Op 21 mei ontmoeten we AJAX op de De Boelelaan, een jubileumwedstrijd t.g.v. ons 90-jarig bestaan. In deze Scha kel ziet Jaap van Nek terug op de relatie tussen beide ver enigingen. Wie anders? Hijzelf trad in 1924 aan in een wed strijd (waarvan het verslag meeloopt) tegen onze vrienden uit De Meer. Ons sportpark zal naar we hopen tot aan de rand gevuld zijn (de toegang is gratis). Wie weet kan de huidige lichting re vanche nemen voor die nipte nederlaag in '24. Dit redaktionele relaas komt een tikkeltje fragmentarisch over, van de hak op de tak. Zoiets kan gebeuren wanneer je vooraf moet werken en er weinig tijd rest. We gaan terug naar de 28e april, met ONS EERSTE waren we te gast bij Elinkwijk. Onze race, was het eigenlijk wel een race, om DHC alsnog te achterhalen, werd in Zuilen een abrupt halt toegeroepen. In de tweede helft werden we geruisloos naar een 3-0 nederlaag gespeeld, een ontnuchterende ervaring. Diep in ons hart gloeide nog een vonkje hoop, de bekroning voor de 90 jaar dat we achter het leer aanhollen. Het mocht niet zo zijn, de leider zelf liet ons een week later zien, alhoewel weinig overtuigend, wie de beste van de afde ling is. DHC kwam laat in de tweede helft via een kluts op 1-0, daar bleef het bij. De strijd om het periode-kampioen schap lijkt met dit resultaat ook tot het verleden te behoren, alhoewel wonderen de wereld niet uit zijn. Hoop doet leven! Hulde aan 3 en 5 (zie boven), zij behaalden de titel wel. Ook 2 doet volop mee. Na de winst van de afgelopen zondag staan ze gelijk met AJAX 3 met nog twee wedstrij den te gaan. Nog even en de laatste restjes kunnen verwerkt worden in de totaalstanden. Chris Schroder zal het u, zoals te doen ge bruikelijk, laten weten. De toekomst aan de jeugd; een principe waarmede ik het volkomen eens ben en zelf op diverse terreinen in praktijk heb gebracht. Onze diverse kommissies hebben prima werk verricht met het organiseren van de feestelijkheden voor het 90-jarig be staan. Toch is het mij daarbij opgevallen, dat het verleden eigenlijk in de vergetelheid is geraakt. Het is toch een vast staand feit, dat ons college van Ere-leden 12 personen telt, hetgeen niet te veel is na 90 jaar. Het opvallende daarbij is, dat van deze 12 man 3 voorzitter en 1 bijna af-voorzitter zijn, te weten Dick Bessem, Henk Kappelhoff, Dio Hermens en Jan van Dijk. Deze 4, indien tijd, gezondheid en weers omstandigheden het toelaten, zijn nog steeds bij thuis- en uitwedstrijden aanwezig. Zij hebben in het verleden veel be langrijk werk voor AFC gedaan. Naast deze nog levende Ere-leden hebben wij een aantal voorzitters gehad (ik noem Schaf Scheepens, Ignaz Galavazi, Fons de Vilder, Arie Mets en Nico Holtzappel), die allen hun steentje, ik mag wel zeg gen steen, hebben bijgedragen voor onze good old AFC. Het is jammer, dat ons Ere-leden College niet het initiatief en de energie heeft kunnen opbrengen ter ere van het 90- jarig bestaan bij elkaar te komen en een gezamenlijk cadeau aan te bieden, alhoewel de eerlijkheid gebiedt, dat zij indi vidueel hun aandeel hebben bijgedragen om de feestelijkhe den te doen slagen. Het bovenstaande kwam mij voor de geest, toen bleek dat het voornemen bestond een erewedstrijd te doen spelen tussen Ajax en AFC, de eerste nu 85 jaar en wijzelf 90 jaar en dat bracht mij tot de tijd van mijn eigen jeugd, dat wij om het officieuse kampioenschap van Amsterdam in 1924 tegen Ajax speelden op het oude Ajax-terrein in de Water graafsmeer hoek Kruislaan en Middenweg (tot 1920 speel den wij daarnaast) en met 3-2 verloren. Ajax: een begrip in Amsterdam sinds onheugelijke tijden en nog altijd in de top spelend. Dat is een bewijs, dat deze club goed geleid werd en wordt en m.i. door capabele en goede voorzitters, bestuurs- en commissieleden, trainers, coaches en aanvoerders. Als goede Amsterdammer volg ik de Ajax-verrichtingen op de voet en het opvallende daarbij is, ook uit mijn eigen speelpraktijk, dat in doorsnee Ajax- elftallen op de 10 wedstrijden tegen AFC-elftallen er 7 win nen, 2 verliezen en 1 gelijkspelen. Het bewijs werd nog eens in de afgelopen weken geleverd toen onze A juniores knock out gingen tegen de Ajax-jeugd. Deels is dat ook begrijpe lijk, omdat de principes van Ajax en AFC ver uitelkaar lig gen, t.w. de eerste is een profclub met bijzondere begelei ding van spelers, wij zijn een amateurclub, die andere maat staven aanlegt. Laat ik nu terugkeren tot mijn jeugd. Ik dacht in 1922 tegen Ajax gespeeld te hebben. Bij bladeren in de AFC Schakels bleek dit september 1924 te zijn geweest. Hieron der volgt het verslag uit die tijd geschreven door 'V'. Ik weet echter niet meer wie V. was. Bij deze opstelling wil ik eerst nog opmerken, dat van dat elftal nog drie spelers in leven zijn, te weten Carel Alandt, Gé Breethoff en onderge tekende, alle drie thans boven de 80 en alle drie nog volop in AFC gei'nteresseerd. De Ajax opstelling vind ik niet ver meld (misschien in de Ajax-annalen), doch twee spelers, die toen meededen, t.w. Jan de Boer (keeper en oud-internatio nal) en Wim Volgers (voorhoede-speler en ook oud-interna tional), beiden rond 85 jaar, zijn nog trouwe Ajaxieden. Van verdere tegenstanders uit die tijd t.w. Jo en Fons Pel ser, Gupfert en De Natris etc. weet ik dit niet. AFC was in 1924 reeds over een dieptepunt heen, nadat wij uit de Mar garine 1e klasse in 1922 verdwenen waren (en eerst in 1962 in de 1e klasse terugkeerden), vooral doordat wij spelers als Addicks, Schetters, Kooy en Hamel verloren hadden (die merkwaardig genoeg allen naar Ajax verdwenen waren). Hieronder volgt het verslag 1924: De finale om het Gouden Kruis, september 1924 Gezien de verrichtingen van ons eerste elftal den vorigen dag in het Arol-tournooi waren mijn verwachtingen hoe onze jongens zich tegen Ajax 1 zouden houden niet al te hoog gespannen, en toen ik Koninginnedag zoo tegen half drie De Meer inkuierde, was ik er vast van overtuigd, dat onze roodhemden er minstens met 2 of 3 goals verschil in zouden gaan. Nu, we hebben verloren, zeer eervol zelfs. Onze jongens 2

Schakels (clubbladen) | 1985 | | pagina 2